Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Klimatologas pateikia naują ilgalaikę prognozę: žiema jau ne už kalnų

Klimatologas sako, kad šią savaitę galime sulaukti labai permainingų orų. Gali būti, kad išvysime ir sniegą. „Žiema jau ne už kalnų“, – taip savo apžvalgoje sako klimatologas.

Doc. Gintauto Stankūnavičiaus pasaulio orų apžvalga ir prognozės. Staigūs vidutinės oro temperatūros pokyčiai primena, kad žiema jau ne už kalnų. Nors vidutinė pastarosios savaitės oro temperatūra yra arti normos (+5,5 – +8,3 °C), tačiau skirtumas tarp praeito savaitgalio ir šių dienų išties didelis. 

Praeitą šeštadienį vėl neapsieita be šilumos rekordų: maksimali oro temperatūra Vilniuje buvo +19,3 °C, +19,7 °C, o Druskininkuose viršijo +21 °C (Vakarų Lietuvoje buvo vėsiau). Rekordus lėmė stipri, bet trumpalaikė labai šilto oro advekcija iš pietvakarių. O šios savaitės antroje pusėje jūrinė arktinė (nors ir kiek apšilusi) oro masė pasiekė šiaurinius ir vakarinius Lietuvos rajonus ir lėmė stiprias šalnas ore (-2 – -2,7 °C vakar pajūryje) ir dar stipresnes (iki -6 °C) dirvos paviršiuje. Pietinę ir Rytų Lietuvą bei dalį Vidurio Lietuvos nuo stiprių šalnų apsaugojo per naktį išlikęs debesų sluoksnis. Šįryt šalčiausia buvo Lietuvos šiaurės rytuose, tačiau tokios stiprios šalnos, kaip ketvirtadienį jau nebuvo.

Tokiam sparčiam orų atšalimui didžiausios įtakos turėjo virš Skandinavijos stiprėjantis nejudrus anticiklonas. Jis visiškai sutrikdė „normalų“ Atlanto ciklonų judėjimą per Skandinaviją, tačiau jau rytoj Lietuvą pasieks aktyvi frontinė sistema iš pietvakarių, anticiklonas šiek tiek atsitrauks į šiaurės vakarinę Rusijos dalį, o Baltijos regione vėl atšils. Minėtas anticiklonas taip pat sudarė palankias sąlygas įsisiautėti stipriems rytų krypties vėjams (nuo šiaurės rytų iki pietryčių) virš Šiaurės jūros ir pietvakarinės Baltijos jūros dalies. 

Paprastai rytinės Danijos bei Šiaurės rytų Vokietijos pakrantės mažiau kenčia nuo šaltojo laikotarpio audrų, tačiau šįkart joms teko ne tik stiprūs štorminiai vėjai, bet ir Baltijos jūros patvanka, vietomis siekianti kelis metrus, kurių užteko užtvindyti kai kuriems žemumų rajonams. Dar stipresnė audra ketvirtadienį kilo Šiaurės jūroje prie rytinės Škotijos krantų ir privertė šimtus žmonių evakuotis į žemyno teritorijos gilumą, o rytinę Angliją be stipraus vėjo užklupo ir stiprus lietus, susijęs su lėtai judančio ciklono centru.

 Pirmadienį slėgis kils, kritulių bus nedaug, laikysis šilti orai. Panašūs orai prognozuojami ir antradienį. Nuo trečiadienio vėl ims stiprėti poliarinis anticiklonas virš šiaurinės Skandinavijos, kuris gins šaltą sausą orą nuo arktinių Barenco ir Karos jūrų link Karpatų ir Ukrainos. Iš kitos pusės beveik stacionari žemo slėgio sritis virš Vidurio Europos drėgną ir šiltą orą iš Pietvakarių stums į šiaurės rytus.

 Šių skirtingų oro masių susidūrimo zona, prognozuojama, antroje savaitės pusėje bus virš pietrytinės Baltijos jūros regiono dalies (taip pat ir Lietuvos), todėl orai Lietuvoje gali būti labai permainingi: nuo šiltų iki vėsių ir sausų ar net su sniegu orų. Labai tikėtina, kad šaltesnė oro masė apims didesnę Lietuvos dalį, todėl nakties oro temperatūra ten kris iki -3 – +2 °C, dienomis – +1 – +6 °C, vietomis silpni krituliai. Vis tik išlieka 30–40 procentų tikimybė, kad anticiklonas su šaltu oru bus nustumtas toliau į šiaurės rytus ir atšalimo kitą savaitgalį nebus. 

Šią savaitę dėl gilaus ir aktyvaus Atlanto ciklono vakarinėje Europos dalyje vasariški orai beveik visame žemyne baigėsi, išskyrus rytinę Viduržemio jūros regiono dalį, Balkanų pusiasalį ir pietinę Vidurio Europos dalį. Valachijoje (Rumunija), šiaurinėje Serbijos dalyje ir šiaurinėje Bulgarijoje šį savaitgalį dienomis oras dar kais iki + 27 – +32 °C, kita savaitė taip pat bus šilta, tačiau maksimali oro temperatūra sumažės.

 Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad Baltijos regione pirmoji lapkričio mėnesio pusė bus drėgnesnė ir šiek tiek šiltesnė už normą.Rekomenduojami video