Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kelmės rajone „išaugo“ akmeninis medis

Kietų uolienų išeigos ar atodangos Lietuvos žemės paviršiuje yra labai retas reiškinys, todėl kiekviena jų radimvietė yra labai svarbi geologiniam žemės gelmių pažinimui. Kasant smėlį Toleikių karjere Kelmės rajone iš žemės gelmių išniro unikalios juodos smiltainio uolos, informuoja Lietuvos geologijos tarnyba.

Nors smiltainio klodų randama ir kitose vietose, pavyzdžiui, netoliese esančiame Pakupelkių karjere, arba galima pamatyti Šventosios atodangose (devono periodo sluoksnius), tai kvartero periodo smiltainių, padengtų juoda danga – iki šiol rasta tik minėtame Toleikių karjere.

Juoda pluta – tai greičiausiai mangano oksido (psilomelano) dariniai, susidarę hidrocheminės mineralizacijos proceso metu. Tolimesni tyrimai turėtų parodyti tikrą šios plutos sudėtį.

Įdomu tai, kad smiltainio kloduose užkonservuotos smėlio tekstūros – ruzgos – rodo smėlio klostymąsi prieledyninio baseino deltoje.

Juodosios uolos turėtų būti išsaugotas lankymui, todėl Lietuvos geologijos tarnybos specialistai planuoja tartis su karjero kasėjais, kad paliktų šį gamtos kūrinį nesunaikintą.

Rekomenduojami video