Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaune sodinami medžiai atkeliavo iš užsienio – užauginti Lietuvoje  netinka

Savivaldybės atstovams paskelbus, kad mieste planuoja pasodinti 500 naujų medžių, kauniečiai iš karto suskato domėtis, iš kur jie atgabenti. Miestiečiai stebisi, kodėl nesodinami užaugintieji Lietuvoje.

Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos Miškininkystės katedros docentė Loreta Semaškienė sakė, jog tai, kad medžiai, kurie sodinami miestuose, perkami užsienio šalyse, lemia objektyvios priežastys, rašoma Lrytas.lt.

„Dažniausiai vienu metu perkama daug ir vienos ar kelių rūšių medžių. Pavyzdžiui, Kaune sodinama daug 3–4 metrų aukščio liepų. Užauginti tokius medžius nuo sėklos užtrunka 8–10 metų. Augimo metu medžiai ir jų šaknys formuojamos, tam reikia nemažų investicijų“, – pasakojo L.Semaškienė.

Dendrologė aiškino, kad mūsų medelynai dar per maži, kad galėtų tiek daug metų auginti didelį skaičių medžių, nes medelynų savininkai nežino, ar vėliau juos kas nors nupirks. Nenupirkus medelynai patirtų didelių nuostolių. „Todėl neretai paaugę medžiai ir perkami iš Lenkijos ar kitų aplinkinių šalių medelynų. Tose šalyse medelynai didesni ir ekonomiškai pajėgesni, jie gali pasiūlyti ne tik daugiau, bet ir pigesnių augalų“, – sakė L.Semaškienė.

Docentė pasakojo, kad miestuose sodinti miškuose augančius medžius nepriimtina dėl kelių priežasčių.

„Jei sodintume mūsų miškuose augančias liepas, jos būtų aukštesnės, lajos labiau išsišakojusios. Mieste augančių medžių aukštis turi būti mažesnis, lajos siauresnės, todėl miško medžius reikėtų ilgai formuoti. Medžiai, skirti sodinti miestuose, medelynuose auginami specialiai“, – teigė L.Semaškienė.

Kauniečių taip mėgstamos liepos nėra tokie jau atsparūs ir miestui patys tinkamiausi medžiai. „Liepos gana jautrios, bet mūsų klimatui tinkantys augalai. Vis dėlto mieste būtų galima sodinti ir daugiau įvairių veislių klevų ar šermukšnių. Baltažiedžiai kaštonai yra tinkami mūsų klimatui ir miesto aplinkai, bet juos naikina kenkėjai – keršosios kaštoninės kandys. Todėl dabar neretai sodinami rausvažiedžiai kaštonai.

Mūsų akiai jie nėra labai įprasti, bet atrodo gražiai ir kenkėjai jiems beveik negali pakenkti“, – sakė dendrologė. L.Semaškienė pastebėjo, kad Kauno augalija rūpinamasi vis geriau, bet naujai pasodintais medžiais reikėtų rūpintis ypatingai, ypač gausiai laistyti vasarą, nes prie gatvių augantiems medžiams drėgmės reikia daugiau nei žaliuojantiems parkuose.

Valstybinės miškų urėdijos Kauno regioninio padalinio Raudondvario medelyno vadovė Rima Žebrauskaitė prisiminė, kad Kauno savivaldybė paskutinį kartą iš šio medelyno medžius pirko prieš 15 metų. „Dabar galime pasiūlyti mažalapių ir didžialapių liepų, kurių aukštis – iki 3 metrų. Bet projektuotojai dažnai vaikosi madų ir tokių medžių, kokius jie numato sodinti, neretai neturime“, – sakė medelyno vadovė.

Rekomenduojami video