Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaukes lauke ekspertai siūlo nešioti tik kai kuriais atvejais, tačiau medžiaginių nepripažintų

Po jau kurį laiką vykusių diskusijų Patariamoji ekspertų taryba prie Vyriausybės pagaliau rado sutarimą dėl kaukių dėvėjimo lauke. Nuspręsta, kad jos reikėtų tik tada, jei neišeina išlaikyti 2 metrų atstumo. Taip pat siūloma dėvėti tik medicinines kaukes arba respiratorius.

Kaip pranešė LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas, peržvelgus naujausią literatūrą, rekomendacijas ir epidemiologinę šalies situaciją rasti bendri sprendimai.

„Nuspręsta, kad galima būtų peržiūrėti kaukių reglamentavimą Lietuvoje. Siūloma palikti reglamentavimą, kad kaukės lauke būtų dėvimos tik tada, kai 2 metrų atstumu yra kitas asmuo, išskyrus jei tai yra šeimos narys“, – sakė jis.

Taip pat jis pažymėjo, kad rekomenduojama atsisakyti kitų apsauginių priemonių – skarelių, skydelių, medžiaginių kaukių, o turėtų būti dėvimos medicininės kaukės arba respiratoriai.

„Rekomenduojame, kad turėtų būti atsisakome kitų veido dengimo pakaitalų – įvairiausių skarelių, skydelių, turėtų būti dėvimos medicininės kaukės arba respiratoriai. Keik žinau, šis siūlymas bus rytoj svarstomas Vyriausybė posėdyje“, – sakė profesorius.

Jis pažymėjo, kad kol kas dėl konkrečių nurodymų, kur kokia kaukė turėtų būti dėvima, dar vyksta diskusija. „Dabar siūlome, kad medicininės kaukės būtų dėvimos, gerai būtų, kad ir respiratoriai.

Yra svarstymas, kad teikiant tam tikras paslaugas, kur yra ilgas kontaktas, turėtų būti naudojami būtent respiratoriai. Bet dar vyksta diskusija, bet ekspertai priėjo prie tokios išvados, kad dar reikia gilesnių studijų, pasitarimo su kitais ekspertais ir prieiti išgrynintos minties“, – kalbėjo M. Stankūnas.

Premjerė Ingrida Šimonytė praėjusią savaitę pabrėžė, kad Vyriausybė, spręsdama dėl kaukių dėvėjimo lauke, kliausis ekspertų rekomendacijomis ir gali koreguoti dabartinį planą, kai kaukių lauke numatyta atsisakyti tik tada, kai sergamumas COVID-19 lyginant su dabartiniu sumažėtų 10 kartų.

Pagal Vyriausybės patvirtintą karantino sąlygų laisvinimo planą, privalomo kaukių dėvėjimo atvirose erdvėse būtų atsisakoma pasiekus vadinamąjį žalią scenarijų, t. y. kai būtų nustatoma mažiau kaip 25 nauji koronaviruso atvejai 100 tūkst. gyventojų.

Šiuo metu šis rodiklis siekia 251 atvejį. Šiuo metu kaukės vyresniems nei šešerių metų asmenims yra privalomos viešose vietose, išskyrus tam tikras išimtis. Įvardijo kaip perteklinę priemonę Jau kurį laiką buvo pasigirdę specialistų vertinimų, kad kaukės dėvėjimas lauke – perteklinė priemonė.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) lektorius, biomedicinos mokslų daktaras Rimas Jankūnas yra pastebėjęs, kad net kaimyninėje Lenkijoje kaukių reikalavimai yra paprastesni. Jis įsitikinęs, kad vos kelias sekundes lauke prasilenkus su kitu žmogumi tikimybės užsikrėsti nėra, problema atsiranda, kai yra nesilaikoma atstumo.

Anot R. Jankūno rimti užsikrėtimai atsiranda tada, kai patalpoje yra daug žmonių, nesilaikoma atstumo, ventiliacija – prasta.Rekomenduojami video