Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Karo situacija atsispindi ir vaikų kontroliniuose

Kėdainių mokyklose patyčių iš rusakalbių kol kas nestebima

Lietuvoje gerai žinomas komikas Haroldas Mackevičius neseniai savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo nuotrauka su prierašu: „Chemijos kontrolinis dukros mokykloj. Myliu Užupio gimnaziją“. Nuotraukoje buvo matoma papildoma kontrolinio užduotis, kurioje reikėjo pabaigti jau legendine tapusią Ukrainos pasieniečių frazę rusų kariniam laivui. Įrašas su nuotrauka sulaukė daugybės įvairių komentarų. Pati Užupio gimnazija patvirtino, jog iš tiesų tokia kontrolinio užduotis buvo, tačiau ja nebuvo jokio siekio supriešinti ar paskatinti kokią nors neapykantą rusakalbiams. Kėdainių ugdymo įstaigų pedagogai nėra linkę komentuoti tokio mokytojo poelgio ir užtikrina, kad jų mokyklose visi vaikai bei personalas yra saugūs.

Išreiškė palaikymą Ukrainai

Vilniaus Užupio gimnazijos direktorės pavaduotojas ugdymui Vaidas Raižys, komentuodamas pedagogo poelgį, sakė, jog tokia situacija įvyko, kai chemijos mokytojas, norėdamas išreikšti paramą Ukrainai, prieš kontrolinį darbą vienoje klasėje sugalvojo tokį šalies palaikymo būdą: „Aišku, mokyklos pozicija yra tokia, kad tikrai neskatiname naudoti necenzūrinių žodžių“.

Pavaduotojas teigė suprantantis, kad toks mokytojo paramos gestas Ukrainai gali skatinti neapykantą rusakalbiams, tačiau jis taip pat pabrėžė, kad tokio siekio tikrai nebuvo ir niekas nuo to nenukentėjo.

„Tai buvo mokytojo, bet ne mokyklos koordinuota iniciatyva. Galbūt dėl skubėjimo, dėl emocijų antplūdžio, tvyrančios įtampos, mokytojas pasirinko tokį gana skambų palaikymo išraiškos būdą. Tačiau tai tikrai nebuvo nukreipta siekiant sukelti kažkam neapykantą, – užtikrino V. Raižys. – Mokytojas su ta klase bendrauja pakankamai draugiškai ir mokiniai suprato tokį jo poelgį be jokių blogų minčių. Tai tikrai nesuveikė kaip supriešinimas“.

Patyčių nepastebėta

Kėdainių šviesiosios gimnazijos socialinė pedagogė Loreta Pabrinkienė, paklausta, ar toks šalies palaikymas, jos nuomone, yra tinkamas, teigė: „Mūsų švietimo įstaigoje keiksmažodžiai nėra priimtini, tačiau kitų sprendimams esame tolerantiški“.

Kaip sakė socialinė pedagogė, rusakalbiai vaikai, personalas, pedagogai gimnazijoje jaučiasi gerai.

„Visi supranta, kad Ukrainoje vykstantis karas nėra susijęs su jais. Patyčių atvejų rusakalbių atžvilgiu nepastebėta. Mokiniai šia tema diskutuoja ir tarpusavyje, ir su mokytojais“, – kalbėjo L. Pabrinkienė.

Jos teigimu, siekiant užbėgti netinkamam elgesiui už akių, su gimnazijos bendruomene nuolat yra dirbama.

„Turbūt kaip ir daugelis Lietuvos mokyklų, mokiniai dalyvavo „Visuotinėje istorijos pamokoje Ukrainos palaikymui“, gimnazijos psichologė dalinasi rekomendacijomis: kaip valdyti nerimą ir stresą šiuo įtemptu metu ir kaip teisingai kalbėti su vaikais, karo tema“, – pažymėjo socialinė pedagogė.

„Ryto“ progimnazijos direktoriaus pavaduotojas ugdymui Antanas Petreikis teigė, kad šioje mokykloje taip pat nebuvo kokių nors nesusipratimų ar išpuolių prieš rusakalbius moksleivius.

„Šių dienų situacija veikia visus Lietuvos piliečius, taip pat ir progimnazijos bendruomenę. Visi progimnazijos bendruomenės nariai (jokiu būdu neišskirčiau asmenų, kurių gimtoji kalba ne lietuvių) aptarinėja situaciją Ukrainoje, domisi giminaičių, draugų, pažįstamų, šiuo metu esančių šioje šalyje, būsena, išgyvena dėl padėties. Bendruomenė susitelkusi“, – trumpai situaciją ugdymo įstaigoje komentavo A. Petreikis.

Mokykloje vyrauja ramybė ir gera emocija

Tuo tarpu Kėdainių dailės mokyklos direktorė Vida Burbulienė sako dabar, itin jautriu laikotarpiu, nenorinti vertinti Vilniaus Užupio gimnazijos chemijos mokytojo poelgio ir šiuo klausimu nuo komentarų atsiribojanti. O paklausta, kaip mokykloje jaučiasi rusakalbiai vaikai, sako: „Pas mus viskas gerai, niekas jokių patyčių ar užgauliojimų nepatiria“.

Tiesa, prasidėjus karinei Rusijos invazijai į Ukrainą, anot mokyklos direktorės, emocijų būta daug ir įvairių.

„Pradžioje, kai tik prasidėjo karas ir susirinkome visi į mokyklą, tą dieną reakcijų buvo visokių. Bet mes labai gražiai su vaikais kalbėjomės, paaiškinome. Žinot, vaikai prisiklauso namuose, gimnazijose visokių emocijų ir pas mus jie ateina su tomis pačiomis emocijomis. Bet mūsų mokytojai sugebėjo labai gražiai nuraminti vaikus, paaiškinti, kad pas mus karas nevyksta, visi turime savo namus, einame į darbus, mokyklas, saulė šviečia ir nėra čia ko dabar panikuoti“, – pasakojo V. Burbulienė.

Ji patikino, jog pastarosiomis dienomis situacija tapo ramesnė.

„Matyt, jau visi daugmaž apsiprato su šita žinia, ramiai aptarinėja situaciją su draugais, sėdi visi sulindę į telefonus, skaito naujienas. Negaliu pasakyti, kokios emocijos yra vaikų namuose ar mokyklose, bet savo mokykloje sugebėjome perteikti vaikams tą gerą emociją, ramybę“, – pasidžiaugė mokyklos direktorė.

Užsienio kalbų mokytojų – ypatinga misija

Kėdainių LSU „Aušros“ progimnazijos direktorė Lina Adomaitienė teigia, kad visuomenėje daug nerimo, tačiau seka įvykius ir stengiasi išlikti ramūs.

„Prasidėjus neramumams Ukrainoje, mokytojų bendruomenės prašiau daug kalbėti su mokiniais apie jų savijautą, siuntėme rekomendacijas ir mokinių tėveliams (globėjams). Mokytojų bendruomenė daug dėmesio skiria emociniam mikroklimatui, stengiamės būti ramūs ir susitelkę“, – pažymėjo progimnazijos direktorė.

Ji taip pat sakė, kad siekiant išvengti rusakalbių bendruomenės narių užgauliojimų, diskriminacijos, nuolat mokiniams akcentuojama, jog dėl susidariusios situacijos Ukrainoje neturi prisiimti atsakomybės visi Lietuvos ir pasaulio rusakalbiai.

„Politikos neturime painioti su rusų kalba. Iš žiniasklaidos matome, kad daugybė rusų tautybės žmonių visame pasaulyje išgyvena dėl pastarųjų dienų įvykių. Užsienio kalbų mokytojai ypatingai daug apie tai kalba su mokiniais, – užtikrino L. Adomaitienė. – Bendruomenėje nepastebėjome vienokių ar kitokių nesusipratimų tarp mokinių dėl susidariusios situacijos Ukrainoje.“

Progimnazijos direktorė atkreipė dėmesį, kad šiandien ypatingai svarbi mūsų, suaugusiųjų, pozicija.

„Tai, ką kalbame, ką jaučiame, kartoja ir mūsų vaikai. Esame atsakingi už juos. Geriausias būdas išgyventi šį sunkų laiką – telktis geriems ir prasmingiems darbams: savanoriauti, padėti rinkti reikiamas priemones kare nukentėjusiems žmonėms ir kt.

Jau pavasaris. O visų mintys ir maldos – kad tik kuo greičiau įsivyrautų taika… Tikėkimės, kad greitai taip ir bus“, – viltingai kalbėjo L. Adomaitienė.

Rekomenduojami video