Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kapinių vaizdas keičiasi – įsitvirtina naujos mados

Pasak antkapių specialistų, net ir laidojimo vietos turi savo madas. Juoda žemė, gvazdikai ir didelis paminklas velioniui kapavietėse tampa retenybe. Šiuo metu kapinėse – naujos tendencijos.

 Pasak antkapių specialistų, net ir laidojimo vietos turi savo madas. Juoda žemė, gvazdikai ir didelis paminklas velioniui kapavietėse tampa retenybe. Šiuo metu kapinėse – naujos tendencijos. „Jis matot pas mus buvo labai tvarkingas visą laiką. Jis giedojo bažnyčioj chore, visą laiką švarus, apsivilkęs", – teigė pašnekovė.

Pasak sostinėje, netoli oro uosto įsikūrusių Liepynės kapinių adiministratoriaus Audriaus Džiovelio, lietuviai kapus lanko labai dažnai. Štai viena moteris, savo artimąjį palaidojusi prieš porą metų, skuba čia kiekvieną dieną. Yra ir kitų, kas antrą, trečią dieną čia atskubančių lankytojų: „Sakykim, lankytojų kontingentas kažkaip vis jaunėja.

Daug žmonių tikrai lanko kapus. Tikrai daug.“ Tačiau nepaisant dažno lankymo, kapų puošmenos praktiškėja. „Anksčiau būdavo dekoratyvine skaldele, dabar pamatė, kad praktiškiau, patogiau yra dengti granitu. Mažiau reikalauja priežiūros, gyvenimo ritmas, tempas didelis, visiems yra patogiau. Tas kapas visada būna prižiūrėtas", – tęsė A. Džiovelis. Ir išties, didelė dalis čia esančių kapų – uždengti granitinėmis plokštėmis. Tai gana nauja mada. Taip paruošto kapo nereikia prižiūrėti, ant jo nėra vietos piktžolėms, nereikia ir gėlių sodinti. Toks kapas atsparus, jo išvaizdos niekaip nepaveikia metų laikai. Tiesa, kapinėse yra ir kitokių eksponatų.

Dažnai žmonės prašo skulptorių ir kalvių pagalbos tam, kad amžinojo atilsio velionis atgultų į išskirtinai atrodantį kapą. „Kiekvienas pagal savo supratimą grožio, pagal savo išprusimą, pagal savo finansus, aišku, pagyvenę žmonės labiau mėgsta prisodint gyvų gėlių, jie turi užsiėmimą ateit, prižiūrėt, nu jaunimas stengiasi, kad būtų kapas tvarkingas ir nereiktų priežiūros", – toliau kalbėjo kapinių administratorius.

Populiariausios spalvos kapinėse – juoda, pilka ir smėlio. Populiariausios gėlės – vis dar gvazdikai. Nors esą jų kapavietėse vis mažiau. Po truputį juos iš čia išstumia įvairios gėlės vazonuose.

Prieš keletą metų atsiradusi kapų puošimo naujovė stebina net ir daug ko mačiusį, antkapius jau daugiau nei tris dešimtmečius gaminantį specialistą. „Aš asmeniškai linkęs prie natūralaus dalyko. Man stiklas yra sintetinis dalykas, vis tiek yra laikinas, nemanau, kad tai yra amžina, nes akmuo yra amžina šiaip jau jei jis yra kokybiškai atliktas, tai jis ir liks visam gyvenimui", – tikino antkapių specialistas Gintaras Bradauskas.

Tačiau nepaisant ir gerokai iš visų kitų išsiskiriančių 3D piešiniais puoštų amžinojo poilsio vietų lietuviai palyginti su meksikiečiais kapavietėse – labai kuklūs.  Sinalojos miestelyje Meksikoje esančias narkotikų prekeivių kapinės. Dideli pinigai ir dideli pavojai pražudo itin daug šiame miestelyje gyvenančių jaunų vyrukų, o artimiesiems lieka krūvos pinigų. Už juos, išreikšdami dėkingumą ir atsidavimą velioniams artimieji vietoj antkapių stato įspūdingo dydžio namus ir mauzoliejus, su neperšaunamo stiklo langais. Kai kurie tokie prabangūs, kad net turi signalizacijas. Tokių antkapių įrengimas kainuoja net iki pusės milijono dolerių.

Pasak specialistų, Lietuvoje žmonės artimųjų kapavietėms išleidžia labai įvairiai – biudžetas svyruoja nuo 100 eurų iki 15 tūkstančių eurų.

Goda Bandzaitė

Rekomenduojami video