Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kandidato požiūris: ar siekiantieji prezidento posto pritaria partnerystei?

Apie civilinės partnerystės įteisinimą diskutuojama jau kurį laiką, tačiau tam reikalingi teisės aktai iki šiol nėra priimti. Jie svarbūs ne tik nesusituokusioms poroms, bet ir LGBT bendruomenei, kurios atstovai savo santykių kol kas niekaip negali įteisinti. Tiesa, siūlymų priimti reikalingus pakeitimus buvo, nors Seime jie buvo atmesti. Portalas LRT.lt kandidatų į prezidento postą paklausė, ką jie mano šiuo klausimu.

Nežinote, ką jūsų mėgstamas kandidatas į prezidentus mano vienu ar kitu klausimu? Portalas LRT.lt pradeda straipsnių ciklą „Kandidato požiūris“, kuriame – kandidatų į prezidentus atsakymai į įvairius klausimus: nuo partnerystės iki universitetų jungimų, nuo užsienio politikos iki to, už ką balsuotų rinkimuose, jei negalėtų balsuoti už save.

Pirmasis klausimas – ar pritariate tos pačios lyties asmenų partnerystei?

Šiuo metu Lietuvoje galiojančiame Civiliniame kodekse partnerystė yra numatoma, tačiau jos sudaryti vis dar negalima dėl nesutvarkytų teisės aktų. 2017-ųjų vasarą Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai Seime siūlė įstatymų paketą, kurį priėmus, civilinę partnerystę galėtų sudaryti visos to norinčios poros. Tiesa, įstatymų paketą pateikus, pasiūlymai buvo atmesti.

„Mūsų Civiliniame kodekse, daugybėje įstatymų partnerystė yra numatyta, tačiau ta norma neveikia, kadangi nėra sutvarkyta teisinė bazė“, – sakė Seimo Žmogaus teisių komiteto narė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Anot jos, kai kuriuose įstatymuose, pavyzdžiui, Pagalbinio apvaisinimo, numatoma, kad sutuoktiniai arba partneriai gali pasinaudoti procedūromis. Tačiau, pasak politikės, nors partneriai ir minimi, ši norma tiesiog neveikia.

Kandidatų atsakymai surašyti abėcėlės tvarka.

Vytenis Povilas Andriukaitis

Partnerystės institutą Lietuvoje reikia turėti ir jis turi būti vienodai taikomas visiems, nesvarbu, ar tai tos pačios lyties, ar skirtingų lyčių partneriai. Iš tos partnerystės turi išplaukti visos partnerių civilinės teisės ir pareigos, įskaitant palikimą ir kitus dalykus.

Arvydas Juozaitis

Partneriauja tegul tas, kas tik pageidauja, kaip nori. Klausimas yra apie juridinį įforminimą. Čia gali būti pats paprasčiausias konstatavimas, kad tokios partnerystės esama, ir to pakanka. Visa kita, mano manymu, yra aklavietė.

Valentinas Mazuronis

Partnerystei taip, santuokai – ne. Manau, kad santuoka tai yra tradicinė šeima. Tai, ką padarė Konstitucinis Teismas santuoką bandydamas atskirti nuo šeimos, bandydamas perrašyti Konstituciją, man atrodo nepriimtina. Žmonės gali gyventi, kaip nori, ir jų teisės turi būti užtikrintos. Todėl įstatymų blokas dėl partnerystės gali būti. O santuoka, mano nuomone, tai yra tradicinė šeima, vaikų turėjimas ir t. t. Žmonėms visos teisės turi būti suteiktos, bet santuoką ir šeimą atskirti, kaip daro Konstitucinis Teismas, aš manau, kad nėra teisinga. Man nuomonė visiškai sutampa su bažnyčios.

Gitanas Nausėda

Taip, pritariu, bet nenorėčiau, kad tai būtų įgyvendinta pasisakant prieš didžiąją Lietuvos visuomenės dalį. Todėl manyčiau, kad reikalingos visuomenės apklausos, kurios parodytų, kad tikrai šiems žmonėms neiškils kažkokių problemų dėl to, kad mes išsukinėdami rankas įvedinėjame vienokius ar kitokius įstatymus, įteisinančius partnerystę. Aš pats būsiu tas, kuris agituos už tokios partnerystės sudarymą, nes manau, kad žmogaus teisės civilizuotoje valstybėje yra aukščiau visko. Bet turime atsižvelgti į tai, kokioje visuomenėje gyvename, o ji yra katalikiška, konservatyvi, ir mes privalome gerbti šitą aplinkybę.

Mindaugas Puidokas

Visada pasisakiau ir pasisakysiu už stiprią tradicinę šeimą, krikščionišką moralę ir tokią nuostatą, kokia yra įrašyta Lietuvos Konstitucijoje: šeima – tai vyro ir moters sąjunga. Tik tokioje šeimoje gali gimti vaikai, iš kartos į kartą gali būti perduodamos šeimos tradicijos ir vertybės. Tokia šeima yra stiprios valstybės pamatas. Gerbiu kiekvieno žmogaus pasirinkimą. Vienos lyties asmenų partnerystė – tai tų žmonių apsisprendimas. Valstybė turi garantuoti teisinį saugumą kiekvienam piliečiui, bet negalima atverti kelio vienos lyties asmenų santuokoms ar suteikti galimybę įvaikinti vaikus.

Naglis Puteikis

Taip. Reikia išspręsti ligonių lankymo, kalėjimuose kalinčių asmenų lankymo, paveldėjimo ir kitus klausimus. Tai galima būtų išspręsti per Civilinį kodeksą. Bet esu kategoriškai prieš santuoką ir tai, kad tokios poros galėtų įsivaikinti vaikus.

Saulius Skvernelis

Nepritariu. Šitų asmenų santykiams sureguliuoti reikia ieškoti kito sprendimo – priiminėti tai, kas Seime yra iš esmės jau pateikta: kad būtų apsaugotas jų bendro gyvenimo metu sukurtas turtas, paveldimumas, informacijos pateikimas kaip apie šeimos narį ir panašiai. Jų santykiai turi būti sureguliuoti, bet nei santuokai, nei partnerystei aš nepritariu.

Ingrida Šimonytė

Seime buvo turbūt du kartus bandoma pateikti įstatymą, kuris tai numatytų. Vienas įstatymas buvo numatęs klasikinę partnerystę, kaip ją supranta Vakarų Europos šalys, kitas įstatymas buvo labai keistas, nes partnerystė buvo suprantama kaip uždaroji akcinė bendrovė. Pirmajam variantui, tai yra partnerystės registracijai, kaip ji yra registruojama kitose šalyse, pritariau po pateikimo ir pritarčiau toliau. Nekeisiu tikrai savo nuomonės. Už tą kitą įstatymo projektą nesu balsavusi, nes, manau, jis buvo tiesiog žeminantis žmonių orumą. Tos pačios lyties partnerystei pritarčiau, nes manau, kad žmonės turi būti gerbiami. Jie tikrai nusipelnę to, kad galėtų civilizuotai spręsti savo turtinius, šeiminius, sveikatos ir visus kitus santykius.

Valdemaras Tomaševskis

Nepritariu tos pačios lyties asmenų partnerystei. Tai yra gudravimas, kad galima būtų pateisinti ateityje tos pačios lyties asmenų santuokas. Dievas sukūrė vyrą ir moterį, ir santuoka yra sudaroma tarp vyro ir moters. Mūsų Konstitucijoje tai parašyta. Jeigu kažkas nori su kažkuo gyventi, tai niekas jiems nedraudžia.

Kitas portalo LRT.lt publikacijų ciklo „Kandidato požiūris“ tekstas pasirodys ketvirtadienį. Jame – kandidatų nuomonės apie mažų mokyklų padėtį Lietuvoje.

Modesta Gaučaitė, Gytis Pankūnas

Rekomenduojami video