Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kam prireikė NMA vadovo kėdės?

Praėjusių metų lapkritį žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) vadovui Aleksandrui Muzikevičiui pasiūlė savo noru trauktis iš pareigų. Ne dėl kažkokių konkrečių priekaištų dėl darbo, o šiaip – atlaisvinti kėdę. NMA vadovas ministro pasiūlymo tada „neišgirdo“, tačiau kalbos apie tai tęsiasi iki šiol. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) kol kas oficialaus atsakymo nepateikė, nes ministras – atostogauja. Tuo metu žemdirbių savivaldos atstovai sutrikę – NMA darbą vertina teigiamai ir tikina nematantys priežasčių, dėl kurių A.Muzikevičius turėtų trauktis.

Kritikos nėra, bet ragina trauktis

NMA vadovo kėdę pradėta klibinti dar praėjusiais metais, kai lapkritį ŽŪM atstovai pradėjo raginti A.Muzikevičių trauktis iš užimamų pareigų. Tokie siūlymai iš kai kurių ŽŪM vadovybės atstovų, patarėjų žeriami ir šiandieną. A.Muzikevičių stebina tai, kad jam išsakytos tiesioginės kritikos dėl darbo nebuvo. „Net 2021 metais atliktas NMA veiklos auditas buvo be pastabų. Keista, kad po jo, kiek teko girdėti, buvęs ŽŪM Audito skyriaus vedėjas turėjo pasitraukti“, – keistus sutapimus pastebi NMA vadovas.

Įžvelgia galimą mobingą

Kol kas A.Muzikevičius ragintas trauktis tik žodžiu, jokių oficialių raštų jis tikina negavęs. Pasidomėjus, koks būtų jo sprendimas, jei vis dėlto jį pasiektų laiškas su išreikštu nepasitikėjimu ir kvietimu trauktis, jis užtikrino, kad jo, kaip karjeros valstybės tarnautojo, veikla vertinama nustatant metines užduotis ir atsižvelgiant į jų įgyvendinimą. „Mano veikla už ankstesnius metus ir už 2021 m. įvertinta gerai (vadovaujantis ŽŪM Valstybės tarnautojų vertinimo komisijos sprendimu). Nauji uždaviniai ir rodikliai 2022 m. man, kaip NMA vadovui, suformuoti tik 2022 m. gegužės 12 d., jie yra vykdomi“, – priežasčių trauktis nemato A.Muzikevičius. Jis pabrėžia, kad toks siūlymo trauktis pateikimas gali būtų traktuotinas kaip mobingas.

„Esu valstybės tarnautojas, todėl, vadovaujantis teisės aktais, pasiūlymas trauktis gali būti pateiktas tik oficialiu raštu“, –  akcentuoja NMA direktorius. 

VL bandė susisiekti ir su ŽŪM, tačiau iš ministro K.Navicko atstovo spaudai Algirdo Igoriaus išgirdo, jog ministras atsakyti į pateiktus klausimus negali, nes atostogauja. VL ministro ir jo kabineto komentaro tikisi sulaukti šiam grįžus iš atostogų.

Rado nepagrįstas išlaidas

Kol nėra žinoma, kas lemia ŽŪM vadovybės norą atsisveikinti su NMA vadovu, A.Muzikevičius pasakoja, kaip atrodė NMA užkulisiai jam pradėjus dirbti. Jo teigimu, smarkiai trūko darbuotojų, buvo daugybė neužpildytų etatų, o metinė darbuotojų kaita siekė net 17 proc. Taip pat buvo nepagrįstai ilgai vertinami dokumentai. Nemaža dalis dokumentų buvo neįvertinti laiku, kai kurių vėlavimas siekė ir kelerius metus. Todėl teko net tik užtikrinti naujai gautų dokumentų tinkamą įvertinimą laiku, bet ir susitvarkyti su vėluojančiais dokumentais.

„Padarius išlaidų NMA palaikymui analizę, rasta daug neūkiškumo ir nepagrįstų išlaidų, netgi, atrodytų, tarp tokių paprastų buitinių dalykų. Pavyzdžiui, batų valymo aparatas buvo nuomojamas už 2 500 eurų, kai jis naujas kainuoja 300 eurų. Spausdintuvų priežiūrai per metus buvo išleidžiama po daugiau kaip 100 000 eurų, ir į tokias paslaugas įėjo spausdintuvų kasečių pakeitimai, nors tam Informacinių technologijų departamente ir Ūkio skyriuose dirbo po daugiau kaip 10 specialistų. Dar vienas pavyzdys – buvo vystomos net dvi sistemos vidaus ir išorės dokumentams valdyti, nors realiai pakako ir vienos. Situacijai keisti skubiai buvo imtasi reikiamų priemonių“, – prisimena A.Muzikevičius. 

Jis įsitikinęs, kad pagrindiniai NMA tikslai išlieka tie patys – daryti viską, kad klientas būtų patenkintas teikiamomis paslaugomis, tai yra, mažinti administracinę naštą, sankcijų skaičių, optimizuoti darbus, tinkamai pasirengti naujam finansiniam laikotarpiui. Labai svarbu, kad ūkininkas laiku gautų užtikrintą bei kokybišką pagalbą iš kompetentingų NMA darbuotojų, o paramos teikimas nestrigtų ir kuo greičiau pasiektų pareiškėją.

Rado bendrą kalbą

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vadovo Vytauto Buivydo manymu, norint prie ko nors prikibti, visuomet rasi, kur ir kodėl į ką nors paleisti kritikos strėlių. Vis dėlto jis pripažįsta, kad NMA ilgą laiką turėjo ir vis dar turi problemų, jaunieji ūkininkai nepatenkinti dėl perteklinio patikrų skaičiaus. „Tačiau manau, kad tai anksčiau buvusių vadovų palikimas. Situacija NMA iš tiesų gerėja. Jei kalbėtume apie prieš tai buvusį etapą, su žemdirbiais nebuvo jokio dialogo. Viskas buvo kaip kirviu įkirsta. Šiandieną NMA socialinius partnerius girdi ir išklauso. Tačiau reikia suprasti, kad ne į viską jų specialistai gali atsižvelgti, nes taisyklės ateina iš ŽŪM“, – atvirai kalba V.Buivydas.

Jaunųjų ūkininkų atstovas džiaugiasi, kad galiausiai pavyko išspręsti tikrinimų dubliavimo problemą, kai ant ūkininkų galvų užgriūdavo ir NMA, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo verslo centro specialistai. V.Buivydas siūlo ir toliau tęsti bendradarbiavimą, palaikant tarpinstitucinį dialogą.

NMA vadovo kėdę pradėta klibinti dar praėjusiais metais, kai lapkritį ŽŪM atstovai pradėjo raginti A.Muzikevičių trauktis iš užimamų pareigų. Tokie siūlymai iš kai kurių ŽŪM vadovybės atstovų, patarėjų žeriami ir šiandien.

„Pokyčiai vadovybėje turi būti pasverti. Artėja naujas finansinis programinis laikotarpis. Kai prasideda užkulisinės kalbos apie permainas, galiu pasakyti, kad nuo to labiausiai nukenčia žemdirbiai. Jeigu tikrai yra už ką keisti – keiskime, tačiau dabar kalbos už durų sukelia didelę nežinomybę socialiniams partneriams. Praeitoje Seimo kadencijoje kelis kartus keitėsi žemės ūkio ministrai. Matėme, kiek tai atnešė nestabilumo. Jau atrodydavo, kad pavyko rasti bendrą kalbą su ministru, ir jis vėl pasikeisdavo. Reikia suprasti, kad atėjusiam naujam vadovui reikia laiko apšilti kojas, perprasti situaciją. Dėl to dar kartą pasikartoju – jeigu NMA vadovas padarė ką nors neteisėto ir yra svarus pagrindas, dėl ko jis negali eiti savo pareigų, tegul su juo ŽŪM atsisveikina, tačiau jeigu tai keitimas dėl keitimo, tai nėra gera praktika“, – įsitikinęs V.Buivydas.

Daugiau priekaištų ŽŪM

Reta institucija, su kuria dažnai susiduria žemdirbiai, gauna iš jų komplimentų. Ūkininkai neieško žodžio kišenėje ir garsiai kalba apie problemas agrosektoriuje. Dažnai apie jas pasisako ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis. Kiekvienais metais asociacijos nariai apklausiami prašant įvertinti tam tikrų institucijų darbą. Šiemet apklausa vyko per nuotolį, tačiau bendrą vaizdą susidaryti buvo nesunku. Pasak J.Sviderskio, žemės ūkio bendrovių atstovai palankiausiai įvertino būtent NMA darbą. Iš 100 apklaustųjų 85 agentūros darbą įvertino gerai. „Savo narius prašome įvertinti ir žemėtvarkos, ŽŪM darbą. Galiu drąsiai pasakyti, kad ŽŪM darbas vertinamas bene prasčiausiai. Juk dokumentus rengia ŽŪM, o NMA juos tik įgyvendina“, – dėsto J.Sviderskis.

Pašnekovas sako neturintis priekaištų ir A.Muzikevičiaus darbui. Jis tikina neturėjęs jokių problemų bendraujant su NMA vadovu ar jo komanda gyvai ar per nuotolį. „Nebuvo nė vieno karto, kad manęs neišklausytų ar būčiau neišgirstas“, – pridūrė J.Sviderskis. Jo manymu, reformos dėl reformos niekur neveda. „Dėl to niekas nenori būti net ir mokyklų direktoriais. Taip jau yra, kad padirbi metus kitus, kol pasikeičia tiesioginiai vadovai. Atėjus naujai valdžiai, reikia ieškoti savo žmonių pagal partinę liniją arba lojalumą. Tuomet reikalingi tie, kurie gali keliaklupsčiauti ir pasilikti savo nuomonę sau“, – rėžia Lietuvos žemės ūkio bendrovių vadovas J.Sviderskis.

Darbo trūkumų mato

Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ pirmininkas Jonas Kuzminskas taip pat mano, kad vadovo keitimas yra išimtinai politinis klausimas, todėl gali būti, kad dabartinis NMA vadovas dėl neįvardytų priežasčių paprasčiausiai yra neparankus dabartinei valdančiajai daugumai. Tačiau jis pastebi, kad NMA veikloje dar yra nemažai taisytinų vietų. Ypač vertinant pateiktus projektus: procesas trunka ilgai, darbuotojai keičiasi, ūkininkams iš naujo tenka atsakinėti į tuos pačius klausimus. O už tai atsakomybę prisiimti turi ir Agentūros vadovas.

J.Kuzminskas nėra linkęs vertinti paties A.Muzikevičiaus darbo, tačiau svarsto, kad prieš „nuimant“ vadovo galvą, reikėtų būti įsitikinusiems, kad sprendimas iš esmės duos naudos tiek jo vadovaujamai įstaigai, tiek ir ūkininkams.  

„Dar prisiminkime, kad Nacionalinė žemės tarnyba bus priskiriama Aplinkos ministerijos (AM) žiniai. Kažkas tiesiog „prastūmė“ šį įstatymą. Žemės grąžinimo ir kiti žemėtvarkos klausimai bus perduodami tai ministerijai, su kuria žemdirbiai turi didelių problemų. Didžiausia bėda, kad reformos daromos vardan reformų. Kodėl niekas neskaičiuoja, kiek tai kainuos ir kokią naudą iš to gausime? Kalbant apie NMA vadovo keitimą, nesu į tai įsigilinęs. Galiu pasakyti tik tiek, kad jei vadovas nesusitvarko su jam keliamais uždaviniais – blogai. Tačiau tai įvardyti ir įrodyti turi kompetentingi asmenys“, – neabejoja J.Kuzminskas.

Gardus kąsnis politikams?

Jokių priekaištų A.Muzikevičiui ir jo pirmtakams Erikui Bėrontui ir Sauliui Silickui neturi ir Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis. Jo teigimu, miško ir žemės savininkus NMA išgirsdavo, tačiau sprendimai priklausydavo ne nuo jų, o nuo ŽŪM ir AM parengtų taisyklių. „Netgi kitoms valstybės institucijoms NMA pateikiu kaip gerą pavyzdį. Jei keliame problemą, jie daro apskrito stalo diskusiją su atskirų sektorių atstovais. Jie kalbasi su mumis ne tik tam, kad padėtų varnelę. Vėliau jie atsiunčia ir ataskaitą, kas pavyko ar nepavyko ir kodėl“, – priekaištų NMA veiklai neturėjo A.Gaižutis. Jis neabejoja, kad NMA vadovo kėdė – gardus „kąsnis“ politikams, nes NMA vien žemės ūkio ir kaimo plėtros „katile“ administruoja 4 mlrd. eurų.

Laukia daug iššūkių

A.Muzikevičiaus pasiteiravus, ar raginimai trauktis yra kaip nors susiję su tuo, kad artinasi naujas finansinis laikotarpis, jis neslepia, kad tai atneš daug iššūkių. Pasak jo, NMA su naujojo finansinio laikotarpio pagrindiniu dokumentu apskritai buvo supažindinta kaip ir visa visuomenė, nes į jo rengimą praktiškai nebuvo įtraukta. „Taigi neturėjome galimybės pateikti pastebėjimų ir pasiūlymų iš praktinės pusės, ir gal todėl šis dokumentas sulaukė tiek daug EK pastabų, yra kritikuojamas ir žemdirbių. Todėl ir prisitaikyti prie naujai sukurtų paramos schemų bus tikras galvosūkis, tačiau viskas yra įgyvendinama“, – optimistiškai nusiteikęs NMA vadovas.

Kėdė kliba, bet darbai planuojami

Ant jo darbo stalo guli ir daugiau planų. Jis sako norintis ir toliau mažinti sankcijų skaičius, kuo daugiau dėmesio skiriant pažeidimų prevencijai, taip pat didinti paraiškų vertinimo tempą, toliau optimizuoti patikras, orientuojantis į rizikingus pareiškėjus, pereiti prie nuotolinių patikrų, tobulinti ALNSIS ir „NMA agro“ mobiliąją programėlę. Be kita ko, vienu iš svarbių uždavinių lieka ir bendradarbiavimas su kitomis institucijomis (šiuo metu su aplinkosaugos), ieškant daugiau sąlyčio taškų visuose darbų procesuose, kuriuos sujungus būtų galima išvengti darbų dubliavimosi.

„Siekiame ir toliau vystyti elektronines paslaugas. Vystant teikiamų paslaugų greitį, kokybę, skaidrumą, itin pasiteisina pasitikėjimas informacinėmis sistemomis, jose esančiais ir perduodamais duomenimis. Tad NMA nesustoja ir toliau plėtoja elektroninių paslaugų galimybes – numatyta automatizuoti ir robotizuoti tam tikrus procesus, taip pat kuriamas vieningas el. paslaugų portalas – klientai bus raginami naudotis vieninga elektronine sistema, kuri padės paprasčiau ir lengviau valdyti duomenis, tobulinti paramos teikimo procesus. Ir, žinoma, toliau ruošiamės sklandžiai pereiti į naują programinį laikotarpį“, – darbus, kuriuos norėtų užbaigti, vardija NMA direktorius A.Muzikevičius.

Rekomenduojami video