Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kam bus naudinga vaikų globos pertvarka?

Ar šalies valdančiųjų suplanuota vaikų globos pertvarka bus naudinga vaikams, ar tik asmenims, norintiems tapti jų globėjais? Kas kontroliuos ir prižiūrės tuos, kurie gaus atlyginimą už sutikimą tapti laikinaisiais globėjais? Ar jiems bus taikomi kokie nors atrankos kriterijai, ar tik tereikės jų pageidavimo tokiais būti?

Tokie klausimai kirbėjo, dalyvaujant Biržų rajono savivaldybės tarybos Socialinių reikalų komiteto neeiliniame posėdyje.

Globojamųjų – beveik šešios dešimtys

Šiuo metu Biržų rajone globojami 58 vaikai. 26 tėvų globos netekę vaikai gyvena viešojoje įstaigoje „Vaiko užuovėja“, kuri įsikūrusi Medeikiuose. Dar penkiolika vaikų nuolat globoja aštuoni socialiniai globėjai.

Biržų rajone veikiančiose dviejose vaikų šeimynose gyvena vienuolika globotinių. Rajone yra trys laikinieji globėjai, kurie priglaudė šešis vaikus.

Laukia daug pasikeitimų

Pagal suplanuotą pertvarką, po 2020 metų rajone nebeturėtų veikti tarpinstituciniai vaikų globos namai. Medeikiuose įsikūrusi viešoji įstaiga „Vaiko užuovėja“ bus reorganizuota. Planuojama, kad iki to laiko dalis vaikų bus perkelta į bendruomeninius vaikų globos namus. Juos numatoma įkurti Biržuose, tam bus nupirkti du gyvenamieji namai. Iki kitų metų vasario tikimasi iš valstybės biudžeto gauti per 200 000 eurų šiems namams.

Pasak rajono mero pavaduotojos Irutės Varzienės, bendruomeniniuose vaikų globos namuose gyvens po šešis, daugiausia po aštuonis vaikus. Juos prižiūrės ateinantys globėjai, dirbs kiti specialistai. Jiems atlyginimus mokės savivaldybė.

Dar vieni bendruomeniniai namai veiks, kaip manoma, Medeikiuose, kur jie yra ir šiuo metu.

Viešoji įstaiga „Vaiko užuovėja“ be darbo neturėtų likti. Jų vadovė Sandra Slapšienė tikisi, kad čia įsikurs palydimosios globos grupė buvusiems vaikų namų globotiniams iki 21 metų amžiaus.

Be to, įstaiga dalyvaus projekte, pagal kurį globos namų patalpose planuojama įkurti Parovėjos seniūnijos vaikų dienos centrą.

Taip pat numatoma įkurti Krizių centrą, kad iš problemų turinčių šeimų nereikėtų paimti vaikų iki trejų metų amžiaus.

Didelė dalis vaikų, kurie gyvena globos namuose, kaip tikimasi, bus apgyvendinta pas laikinuosius globėjus. Jiems nuo ateinančių metų siūloma mokėti atlyginimą nepriklausomai nuo to, ar vaikų pas juos bus, ar ne.

Kalba apie pliusus

Mero pavaduotoja Irutė Varzienė sutiko, kad pereinamuoju laikotarpiu bus sudėtinga ir tai pareikalaus papildomų lėšų. Juk reikės išlaikyti ir globos namus, ir atlyginimus mokėti laikiniesiems globėjams. „Viskas priklauso nuo to, kaip greitai įkursime bendruomeninius namus, kur vaikų išlaikymas pigesnis“, - svarstė vicemerė.

Ji sakė dalyvavusi įvairiose konferencijose, pasitarimuose ir girdėjusi gerų atsiliepimų apie bendruomeninius globos namus. Pasak jos, vaikai šiuose namuose turės nuolatinę globą, bus gyvenimui labiau paruošiami nei tarpinstituciniuose globos namuose. Čia gyvens mažesnė, kompaktiškesnė grupelė, su jais dirbs mažiau žmonių, kuriems reikės mažiau ir atlyginimų.

Padaugėjo norinčių globoti

Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius politikams pristatė dabartinę vaikų globos situaciją rajone. Pasak jo, iki liepos 1 dienos vaikų globos paslaugas teikė globėjai ir „Vaiko užuovėja“. Nuo liepos 1 dienos atsirado budintys globėjai. Šiuo metu rajone jų yra trys, jie globoja šešis vaikus. Pasak K. Knizikevičiaus, dar keturi asmenys parodė norą būti laikinaisiais globėjais, šiuo metu užsiregistravo į privalomuosius kursus.

Vaikas pas tą pat laikinąjį globėją gali gyventi iki metų. Tuomet, jei jam per tą laiką nesuteikiama nuolatinė globa ir jis negrąžinamas tėvams, vaikas turi būti perkeliamas pas kitą laikinąjį globėją. Tokią tvarką nustatė Vyriausybė.

Tiek K. Knizikevčius, tiek I. Varzienė įsitikinę, kad norinčiųjų tapti laikinaisiais globėjais padaugėjo po to, kai buvo pradėta kalbėti, jog jiems bus mokamas atlyginimas. Juos paskatino dabar laikinai vaikus globojantys asmenys.

„Tik džiaukimės, kad yra tų norinčių būti globotojais. Medeikiai perpildyti, galima iš jų paimti vaikus ir perduoti laikiniesiems globėjams. Pas laikinus globėjus vaikams geriau ir kokybiškiau gyventi nei globos namuose“, - sakė I. Varzienė.

Siūlo minimalų atlyginimą

Būtent atlyginimo klausimą globėjams ir turi spręsti rajono politikai. K. Knizikevičius pateikė pasiūlymus, kokiais būdais geriausia tai padaryti. Visais atvejais, anot jo, vaiko išlaikymas pas globėjus kainuoja mažiau nei vaikų globos namuose. Komiteto posėdyje dalyvavę politikai pritarė siūlymui, kad nuo ateinančių metų laikiniesiems vaikų globėjams būtų mokamas minimalus atlyginimas. Jis būtų mokamas nepriklausomai nuo to, ar vaikas yra pas globėją, ar jo nėra.

Tam, tiesa, dar turėtų pritarti savivaldybės taryba.

Kažkam suabejojus, ar bus tiek laikinai globai tinkančių vaikų, pasigirdo atsakymas, jog tuo bus pasirūpinta.

Taip pat budinčiam globėjui bus skiriama po 100 eurų už vieną vaiką mėnesiui, jei jis turi negalią - po 200 eurų.

I. Varzienė sakė aplankiusi visus šiuo metu dirbančius laikinuosius globėjus, kalbėjosi su jais ir globojamais vaikais. Šie vizitai jai paliko labai gerą įspūdį.

Apie tai, kas prižiūrės ir kontroliuos laikinųjų globėjų darbą bei kaip jie panaudoja pinigus, komitete nebuvo kalbama.

Prašo papildomų išmokų

Kaip minėta, Biržų rajone šiuo metu, be laikinųjų globėjų, yra aštuoni socialiniai globėjai. Jie šiuo metu globoja penkiolika vaikų. Siūloma, kad socialiniams globėjams už vieną vaiką papildomai būtų mokama po 152 eurus.

„Tai nedideli pinigai. Paslauga bus kokybiškesnė, vaikai bus namuose“, - sakė I. Varzienė.

Taip pat siūloma už vieną globojamą vaiką papildomai mokėti po 152 eurus vaikų šeimynoms.

„Tuomet šeimynos galėtų ir žmogų papildomai pasisamdyti, ir daiktą kokį nors nusipirkti. Daug metų mes, savivaldybė, vaikų šeimynas rėmėme geru žodžiu ir pyragu per

Kalėdas, ne daugiau. O juk šeimynos realiai globoja pusę „Vaiko užuovėjos“, biudžetui vieno vaiko išlaikymas jose kainuoja gerokai mažiau“, - tikino I. Varzienė.

Ji tikisi, kad toks sprendimas paskatintų dar vienos vaikų šeimynos atsiradimą Biržų rajone.

Šiuo metu vieno vaiko išlaikymas „Vaiko užuovėjoje“ savivaldybei kainuoja 734 eurus per mėnesį. Taip pat gaunama 152 eurų tikslinis priedas už vaiką bei 30 eurų išmoka vaikui. Šie pinigai mokami iš valstybės biudžeto.

Vaikų šeimynoje globojamam vienam vaikui skiriama100 eurų savivaldybės lėšų.

Globėjai, budintys globėjai ir vaikų šeimynos už vieną vaiką kas mėnesį gauna 152 eurų globos rūpybos išmoką, 152 eurų tikslinį priedą bei 30 eurų vaiko pinigų. Šie pinigai mokami iš valstybės biudžeto.

Jurgita Morkūnienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video