Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kalio jodidas pasiekė ir vilniečius

Dauguma pasienyje su Baltarusija gyvenančių žmoniųjau aprūpinti kalio jodido tabletėmis. Sveikatos apsaugos ministerija perdavė iš viso 4 mln. tablečių 16 savivaldybių, esančių 100 kilometrų atstumu nuo Astravo atominės elektrinės. Pagaliau atėjo eilė ir vilniečiams –su e. receptais didžiosiose vaistinėse jau galima nemokamai pasiimti šių preparatų. Tabletės dalijamoskaip prevencinė priemonė dėlpradedančiosveiktiatominės elektrinės galimos avarijos grėsmės. Ką svarbu žinoti? Apie tai „Valstiečių laikraščiui“ aiškina Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

1_poderskis

Kas gali gauti šių preparatų ir kiek tai kainuoja?

Šis preparatas, skirtas apsaugoti skydliaukę branduolinės avarijos atveju, dalijamas nemokamai,tam pasitelkėme geranoriškai prie to prisijungiančias vaistines. Nors nelaimės rizika yra labai maža ir tikimės, kad šių tablečių panaudoti neprireiks, miesto gyventojai turi būti pasiruošę. Sostinės gyventojai,pateikę asmens dokumentą, gali nemokamai jas atsiimti vaistinių tinkluose „Eurovaistinė“, „Camelia“, „Gintarinė vaistinė“, „Norfos vaistinė“ ir „Benu“. Kalio jodido tabletės išduodamos visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Ar tabletės dalijamos tik Vilniuje gyvenamąją vietą registravusiems gyventojams?

Registrų centras jau pranešė, kad automatiškai pagal Vilniaus savivaldybės administracijos pavedimą Centro poliklinika vilniečiams išrašė 500 tūkst. receptų kalio jodido tabletėms įsigyti. Tabletės nemokamai dalijamos tik Vilniuje registruotiems asmenims. E.receptas kalio jodidui galios 30 dienų.

Pabrėžiama, kad vilniečiams kalio jodido tabletes reikėtų vartoti tik įvykus branduolinei avarijai kaimyninėje šalyje ir tik tuo atveju, jei tokias rekomendacijas pateiktų kompetentingos valstybės institucijos. Šios tabletės branduolinės avarijos atveju turėtų apsaugoti skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio.Tabletes savivaldybės įpareigotos išdalyti gyventojams asmeniniam saugojimui arba pačios saugoti taip, kad branduolinės avarijos atveju jas per 2–3 val. būtų galima paskirstyti gyventojams.

O kaip mes sužinosime, kada jas vartoti?

Jei Astravo atominėje jėgainėje įvyktų nelaimė, kurios metu į aplinką patektų radioaktyviųjų medžiagų, Lietuvos institucijos gyventojus apie tai nedelsiant informuotų garsinėmis sirenomis, trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus ir per radiją, televiziją bei kitas visuomenės informavimo priemones. Tokios nelaimės atveju rekomenduojama užsidaryti patalpoje ir laukti valstybės institucijų pranešimų, kokių veiksmų ir priemonių imtis siekiant sumažinti pavojų. Šiame etape gyventojai taip pat būtų informuoti, ar reikia vartoti kalio jodido tabletes.

Ar neplanuojama iš karto evakuoti gyventojų?

Branduolinės avarijos atveju gyventojų evakavimas vykdomas 30 kilometrų spinduliu nuo reaktoriaus. Kadangi šalies sostinė yra didesniu, t. y. 45 kilometrų atstumu nuo Astravo, nelaimės atveju Vilniaus gyventojai pirmiausia turėtų likti namie, neiti į lauką, sekti informaciją per radiją bei televiziją ir laukti tolesnių nurodymų: ar vartoti tabletes, dėvėti apsaugines kvėpavimo takų priemones, evakuotis.

kaliojodidas

Kokią dozę kalio jodido tablečių reikia vartoti nelaimės atveju?

Kalio jodido tablečių po 65 mg vienkartinė paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas. Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama vartoti tik vieną kalio jodido tablečių paros dozę. Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsus radioaktyviųjų medžiagų išmetimui į aplinką, kai nėra galimybių saugiai evakuoti žmones, kt.) ir valstybės institucijų rekomendacijoms, gali reikėti vartoti dar vieną paros dozę. Patartina kalio jodido tabletes gerti po valgio. Tabletes galima ištirpinti vandenyje ar skystuose vaikų maisto produktuose. Ištirpintos tabletės vartojamos nedelsiant, nes greitai suskyla veiklioji medžiaga.

Laikymo ypatumai

Mindaugas Rutalė, „Eurovaistinės“ vaistininkas

Kalio jodidas nėra maisto papildas, tai vaistas, kuris vartojamas tik tada, kai yra pranešta apie visuotinai pavojingą situaciją – aplinkoje pasklidusį radioaktyvųjį jodą. Kalio jodido būtina suvartoti vos gavus informaciją iš SAM, per 2–8 valandas radioaktyviajam jodui pasklidusaplinkoje. Preparatą reikėtų laikyti įprastai kaip ir kitus vaistus, kartu su pakuotės lapeliu, kuris išduodamas vaistinėje. Vaistai turi būti laikomi sausoje, nuo saulės apsaugotoje ir vaikams nepasiekiamoje vietoje. Siūlyčiau kalio jodidą turėti su savimi, jis efektyviausias, kai sunaudojamas per 2–8 valandas vos pasklidus į aplinką radioaktyviajam jodui. Nežinome, kada tai gali nutikti, todėl būtų geriausia jį turėti su savimi.

Padeda išvengti skydliaukės vėžio

Ramunė Stasiūnaitienė, Radiacinės saugos centro vadovė

Bet kokios branduolinės avarijos atveju išsiskirs radioaktyvusis jodas, todėl viena priemonių apsaugant žmonių sveikatą – skydliaukę nuo radioaktyvaus jodo pakenkimo – yra savalaikis kalio jodido vartojimas. Jo svarba buvo pažymėta ir Černobylio avarijos atveju, kai nebuvo laiku taikomas skydliaukės blokavimas stabiliuoju jodu, zonoje buvo diagnozuota per 7000 vėžinių skydliaukės susirgimų. Ir visiškai priešinga situacija buvo po Fukušimos tragedijos: kai pradėtas vartoti kalio jodidas, per 9 metus nebuvo nė vieno vėžinio skydliaukės susirgimo, kuris būtų siejamas su avarija. Įvykus branduolinei nelaimei ir į orą pasklidus daug radioaktyviojo jodo, kalio jodido tabletės padėtų neigiamam poveikiui „užbėgti už akių“, mat taip skydliaukė pasotinama jodo ir jo nebeima iš išorės. Vis dėlto reikėtų įspėti, kad ne visiems jas reikėtų skubėti vartoti „stačia galva“. Pasirodo, vyresniems nei 40 metų asmenims radioaktyvaus jodo poveikis gali būti ne toks grėsmingas

Rekomenduojami video