Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kalinių skundai išnagrinėti, bet nė vienas nepatenkintas

Vilniaus miesto apylinkės teismas atsisakė tenkinti Lukiškių kalėjimo teikimą perkelti daugybę žmogžudysčių įvykdžiusį Sigitą Gaidjurgį (59 m.) į pataisos namus. Tokią nutartį S. Gaidjurgis apskundė, skundą nagrinės Vilniaus apygardos teismas (VAT). Alytaus rajono apylinkės teismo Alytaus rūmai, išnagrinėję Alytaus pataisos namų teikimą išleisti čia kalintį Raimundą Ivanauską (62 m.), jį atmetė. Nuteistojo skundą išnagrinėjęs Kauno apygardos teismas pritarė Alytaus teismui ir paliko R. Ivanauską už grotų. Ši nutartis galutinė ir neskundžiama.

Sprendžia teismas

Abiejų kalinių kalinimo sąlygos ir skundai yra skirtingi. Bendra šiose istorijose tiktai tai, kad teismai nepatenkino šių kalinių skundų. Už 16 žmonių nužudymą ir kitus nusikaltimus teismas S. Gaidjurgiui skyrė kalėjimą iki gyvos galvos. Nuosprendžiu visą bausmę jam pavesta atlikti kalėjime. Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime (TI-K) S. Gaidjurgis laikomas nuo 2002 metų rudens.

Tai jau penktas nesėkmingas S. Gaidjurgio bandymas persikelti į pataisos namus bausmei atlikti. Pagal įstatymus kiekvienas nuteistasis iki gyvos galvos, 10 metų iškalėjęs Lukiškių kalėjime, turi teisę prašytis būti perkeliamas į Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje (PN-AK) įkurtą sektorių, kuriame gerokai laisvesnis režimas. Tenkinti ar ne kalinio prašymą, sprendžia teismas.

Lengvesnės sąlygos

Pravieniškėse lokalinis sektorius, kuriame buvo nuspręsta įkurdinti nuteistuosius iki gyvos galvos, įkurtas prieš 8 metus. „Zoną“ nuo likusios teritorijos teko atriboti aukštomis aklinomis sienomis, nes pagal Bausmių vykdymo kodeksą nuteistieji iki gyvos galvos negali kalėti ir susitikti su tais, kurie nuteisti terminuota laisvės atėmimo bausme. Tačiau sąlygos kalėti čia nepalyginamai geresnės nei Lukiškių TI-K.

Pravieniškėse nuteistieji iki gyvos galvos gyvena ne kamerose, o bendrabučio tipo patalpose. Jie turi atskiras virtuvėles, sanitarinius mazgus, o svarbiausia – kiemelius, kuriuose gali praleisti kad ir visą dieną: sportuoti ar tiesiog kvėpuoti grynu oru.

Beje, galimybes sportuoti šie nuteistieji turi ne tik savo lokaliniame sektoriuje: jie pagal grafiką vedami į 2-ajame sektoriuje esantį sporto aikštyną, turi galimybę dalyvauti organizuojamuose sportiniuose, kultūriniuose renginiuose.

Kita veikla šiame lokaliniame sektoriuje panaši kaip ir kitose įkalinimo įstaigose. Pareigūnai su nuteistaisiais iki gyvos galvos dirba socialinį darbą, taikydami socialinės reabilitacijos programas, nuteistuosius lanko įvairių nevyriausybinių organizacijų atstovai. Taip pat šie nuteistieji gali užsiimti įvairia kita veikla: drožinėti, megzti, groti ir pan.

Tačiau ypač gera žinia vadinamiesiems gyvagalviams yra ta, kad persikėlus į Pravieniškes, pagerėja ne tik gyvenimo sąlygos – keičiasi ir režimas. Čia jiems taikomos Bausmių vykdymo kodekse numatytos sąlygos kaip ir kitiems nuteistiesiems pataisos namuose. Jei „gyvagalviai“ yra paprastojoje grupėje (neturi nuobaudų, laikosi visų numatytų įkalinimo namuose taisyklių), jie turi teisę gauti ir ilgalaikius pasimatymus. Kalėjime iki gyvos galvos nuteisti asmenys tokios teisės neturi.

Sėdėjo karceryje

Kreipdamasis į teismą S. Gaidjurgis sakė, kad jis per ilgus vienatvės metus atrado tikėjimą, į kurį gilindamasis ir leidžia ilgas valandas kameroje, nuolat skaito Bibliją. Kaip argumentą, dėl ko nebenori kalėti Lukiškėse, S. Gaidjurgis pateikė ir tai, kad jis, būdamas laisvėje, su dviem skirtingomis moterimis susilaukė net penkių vaikų, o šiuo metu turi ir vieną anūką. Pasak kalinio, perkėlimas į pataisos namus jam suteiktų galimybę matytis ir su pačiomis mažiausiomis atžalomis. S. Gaidjurgis teismui nurodė esantis labai geras, nuoširdus žmogus, atliekantis bausmę.

Vilniaus miesto apylinkės teismas, kaip ir ankstesniais kartais, S. Gaidjurgio prašymo netenkino. Apylinkės teismas motyvavo, kad negalima teigti, jog nuteistasis iš tikrųjų pasikeitė, kad jo asmenybės pavojingumas yra tiek sumažėjęs, jog jis jau gali būti perkeliamas iš kalėjimo į pataisos namus tęsti bausmės atlikimą. Teismo vertinimu, laisvės atėmimo bausmės režimo sušvelninimas S. Gaidjurgiui šiuo metu neužtikrintų baudžiamajame įstatyme įtvirtintų bausmės tikslų bei paneigtų nukentėjusių asmenų teisėtus lūkesčius, kad kaltas asmuo atliktų jam skirtą bausmę.

Iš kalėjimo pateiktos medžiagos teismas nustatė, kad nuo 2002 metų rugsėjo kalintis S. Gaidjurgis ne kartą pažeidė bausmės atlikimo režimo reikalavimus, už tai jam taikytos nuobaudos. Jis baustas už bandymą kontaktuoti su kitu kaliniu, netinkamą elgesį, necenzūrinių žodžių vartojimą. Kameros patalynėje nuteistasis buvo paslėpęs savo gamybos peilį, elgėsi įžūliai, keikėsi vedamas į sveikatos priežiūros tarnybą apžiūrai, elgėsi agresyviai, grasino pareigūnams fiziniu susidorojimu.

Beje, ankstesnį kartą, kai buvo atmestas S. Gaidjurgio prašymas, ir apylinkės, ir apygardos teismai atkreipė dėmesį, kad šis kalinys net ir po pataisos įstaigos administracijos teikimų teismui dėl laisvės atėmimo bausmės sąlygų sušvelninimo ir toliau bausmės atlikimo režimo reikalavimų nesilaikė, 2015 metais buvo uždarytas į karcerį dešimčiai parų, nes vykstant anglų kalbos užsiėmimui priėjo prie kito nuteistojo ir sudavė pastarajam kelis smūgius. Kitą kartą jis sulaukė nuobaudos, kai bandė perduoti lašinius kitam nuteistajam.

Beje, į Pravieniškes nuolat prašosi ir iki gyvos galvos kalėti nuteisti Panevėžio Tulpinis Algimantas Vertelka (57 m.), Kauno grupuotės vadeiva Henrikas Daktaras (61 m.). Pernai liepos pradžioje Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjų kolegija, vadovaujama teisėjos Eglės Gruodienės, jau buvo nusprendusi, kad H. Daktaras gali keliauti į pataisos namus, kurie yra visai arti gimtųjų Henytės namų. Tačiau prokurorai tokią nutartį apskundė ir Vilnaus apygardos teismas paliko kaunietį Lukiškėse.

Žudė ir sprogdino

Priminsime, kad nuosprendį S. Gaidjurgiui ir jo parankiniams teismas paskelbė 2006 metų sausio 16-ąją. Skelbdami nuosprendį teisėjai konstatavo, kad byloje esama pakankamai medžiagos, įrodančios nuteistųjų kaltumą. Už 16 žmonių nužudymą ir kitus nusikaltimus teismas S. Gaidjurgiui skyrė kalėjimą iki gyvos galvos. Nuosprendžiu visą bausmę jam pavesta atlikti kalėjime.

Gaidjurginių žmogžudystės įvykdytos prieš porą dešimtmečių įvairiose Lietuvos vietose – Klaipėdoje, Palangoje, Šiauliuose, Trakų rajone ir kitur. S. Gaidjurgis pripažintas kaltu ir dėl Kauno ir Šiaulių policijos pastatų, parduotuvės Kaune, laivo „Meridianas“ Klaipėdoje sprogdinimų. S. Gaidjurgio suburta gauja buvo ginkluota šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis. Bylos duomenimis, kai kuriuose nusikaltimuose dalyvavo ir Panevėžio Tulpinių gaujos nariai. Manoma, kad S. Gaidjurgis įsakydavo žudyti savo gaujos smogikus, bijodamas išdavystės ar manydamas, kad jie gali kėsintis į jo gyvybę. Kai kurios aukos žiauriai kankintos įkaitintais žarstekliais, smaugtos virvėmis.

Į laisvę neišleido

Alytaus pataisos namuose neįgaliųjų socialinės globos sektoriuje bausmę atliekantį R. Ivanauską išleisti į laisvę rekomendavo pataisos namų administracija. Įkalinimo įstaiga, remdamasi gydytojų konsultacinės komisijos išvada, buvo parašiusi teikimą atleisti R. Ivanauską nuo laisvės atėmimo bausmės dėl ligos. „Jis yra visiškai aklas nuo 2015 metų, jam per sunku apsitarnauti, jis negali atlikti net fiziologinių reikalų“, – pagrindinį motyvą, kodėl R. Ivanauskas neturi kalėti, Alytaus apylinkės teismui nurodė pataisos namų administracija. Sveikatos apsaugos ministro įsakyme sunkių nepagydomų ligų sąraše įvardintas ir visiškas aklumas.

Tačiau Alytaus rūmų teismo teisėja Irmutė Kliučinskienė, išnagrinėjusi teikimą, nutarė jį atmesti. Teismas įvertino, jog R. Ivanauskas pripažintas kaltu už labai sunkų nusikaltimą ir dar liko atlikti daugiau kaip septynerius metus iš jam paskirtų aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmės. O visiškas aklumas atsirado ne pataisos namuose, bet anksčiau, todėl nuosprendį priėmę pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai galėjo atleisti jį nuo bausmės, tačiau to nepadarė.

Kalinio skundą išnagrinėjęs Kauno apygardos teismas (KAT) pritarė Alytaus teismui ir paliko R. Ivanauską už grotų. KAT nuomone, jo liga nėra užkrečiama ir negali daryti įtakos kitiems kaliniams. Neskundžiamoje nutartyje taip pat pabrėžiama, kad R. Ivanauskas gyvena visavertį gyvenimą – nėra izoliuotas, jo teisės nepažeidžiamos.

Pagal galiojančius įstatymus nuteistasis gali prašytis paleidžiamas į laisvę tik atlikęs du trečdalius jam skirtos bausmės.

 

Petras IVANAUSKAS

 

Rekomenduojami video