Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip taupysime lėšas sveikatai?

Vyriausybė pritarė siūlymui nuo šių metų antrojo ketvirčio įšaldyti visų kompensuojamųjų vaistų kainas, kurios negalėtų didėti sudarant naujus kainynus. Siūlymą pateikusi Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigė, kad ir žmonės, ir valstybė vaistų galės įsigyti pigiau. Apie tai, kaip taupysime sveikatai skirtas lėšas šiais metais, „Valstiečių laikraščiui“ pasakojo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Kodėl buvo būtina ši naujovė?

Šiuo metu kai kurie vaistų gamintojai vėl didina kainas tiems vaistams, kuriems jas jau buvo sumažinę. Tai ypač jautriai atsiliepia tais atvejais, kai, pavyzdžiui, trūksta tam tikrų vaistų, o kai kurie gamintojai tuo naudojasi ir, norėdami daugiau uždirbti, didina jų kainas. O tai apriboja galimybes kompensuoti daugiau inovatyvių vaistų, reikalingų pacientams. Tai yra socialiai neteisinga ir tokia situacija negali tęstis. Lietuvoje vaistų tiekėjai ir gamintojai turi konkuruoti siūlydami kuo mažesnes kainas, o ne priešingai – kuo didesnes.

Manome, kad įšaldžius bazines kainas, kas ketvirtį bus sutaupyta apie 300 tūkst. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Tai leis kompensuoti daugiau naujų, pridėtinę terapinę naudą turinčių vaistų. Tad akivaizdu, kad ši naujovė būtina, reikalinga ir neatidėliotina. Be to, išpildys ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) nutarties, kurioje pasisakyta dėl kompensuojamųjų vaistų įrašymo į kainyną tvarkos reglamentavimo, reikalavimus.

Be to, tai ne naujiena Lietuvos farmacijos rinkoje. Šiuo metu tokia tvarka jau yra taikoma nustatant vaistų, kuriuos tiekia vienas tiekėjas ir nėra konkurencijos, bazines kainas. Ji pasiteisino kaip veiksminga kainų valdymo priemonė. Tad nuo antrojo ketvirčio bazinės kainos bus įšaldytos ir vaistams, kuriuos gamina du ir daugiau gamintojų.

Taip pat Seimas pritarė SAM siūlytiems įstatymų pakeitimams, kad nuo 2020 metų lapkričio 1-osios teritorinės ligonių kasos galėtų sudaryti sutartis ne tik su vaistinėmis, bet ir kitomis prekybos įmonėmis. Kaip tai atsilieps pacientams?

Pakeitimai padės palengvinti medicinos pagalbos priemonių (MPP) įsigijimą, taip pat sumažins už jas mokamas pacientų priemokas. Įsigaliojus šiam siūlymui, šlapimo nelaikymo kontrolei reikalingų priemonių bus galima įsigyti iš daugiau vietų. Pavyzdžiui, iš tiesioginio šių prekių tiekėjo internetinės parduotuvės, o tai reiškia, kad pats šių priemonių tiekėjas galės jas parduoti vartotojui už mažesnę (didmeninę) kainą, jam nebereikės tarpininko (vaistinės), atsiras didesnė konkurencija. Manau, kad padidėjus konkurencijai, 10–20 proc. turėtų mažėti medicinos priemonių kaina ir, žinoma, mokama paciento priemoka. Tokiu būdu pacientai sutaupytų apie 90–180 tūkst. eurų. Naujovės galios I klasės medicinos priemonėms, kurių gali būti apie 20 rūšių. Šiuo metu jas naudoja maždaug 50 tūkstančių žmonių. Šios I klasės priemonės vartotojų naudojamos ne tik dėl šlapimo nelaikymo (sauskelnės, įklotai), bet ir dėl žaizdų gydymo, pavyzdžiui, aligninas, marliniai tvarsčiai, pleistrai, tarpinės inhaliuoti atiastminius vaistus, stomų priežiūrai skirtos medicinos priemonės. Tai tokios medicinos priemonės, kurias žmogus gali naudoti savarankiškai, perskaitęs jų aprašymą etiketėje. Jas galima naudoti saugiai be jokių sudėtingų instrukcijų, priemonės gali turėti tik sąlytį su nepažeista oda arba liestis tik labai trumpą laiką. Be to, visos jos turės atitikti kokybės reikalavimus, būti tinkamai paženklintos CE ženklu ir parduodamos pridėjus instrukciją lietuvių kalba.

Ką dar turėtų žinoti pacientai?

SAM atnaujino nuotolinės prekybos tvarką, pagal kurią receptinius vaistus ir kompensuojamąsias MPP pacientai galės įsigyti internetu. Neišvykdami iš namų pacientai galės matyti visų vaistinių pasiūlymus, gauti vaistininko konsultaciją, užsisakyti ir apmokėti pasirinktus vaistus ir MPP. Siūloma, kad nusipirkti receptinių vaistų ir kompensuojamųjų MPP internetu gyventojai galėtų jau metų viduryje. Ši tvarka ne tik palengvins vaistų ir MPP įsigijimą toli nuo vaistinių gyvenantiems arba sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms, bet ir padės pacientams sutaupyti. Svarbu užtikrinti, jog pacientai, nepriklausomai nuo jų sveikatos būklės ir gyvenamosios vietos, turėtų vienodas galimybes įsigyti jiems reikiamus receptinius vaistus ir kompensuojamąsias MPM. Ypač kai yra sudarytos galimybės tam tikrais atvejais išrašyti receptus nuotoliniu būdu. Be to, tikimasi, kad naujoji tvarka skatins vaistinių tarpusavio konkurenciją, tad labiausiai sutaupys pacientai.

Kaip tai veiks?

Pacientai, norėdami nuotoliniu būdu įsigyti jiems paskirtus receptinius vaistus ar kompensuojamąsias MPP, turės prisijungti prie savo paskyros e.sveikata portale, kuriame ir šiuo metu galima rasti savo elektroninės sveikatos istorijos įrašus, išrašytus elektroninius receptus, matyti, kokie vaistai pagal juos buvo parduoti. Vaistų įsigijimas per e.sveikatos sistemą yra patogiausias pacientams ir užtikrinantis duomenų saugumą. Pacientai portale galės vienoje vietoje matyti informaciją apie visas vaistines, siūlančias įsigyti reikalingus vaistus ar kompensuojamąsias MPP nuotoliniu būdu bei jų siūlomas prekių kainas. O tai skatins vaistinių tarpusavio konkurenciją. Taip pat pacientui nereikės papildomai registruotis, norint prisijungti prie kiekvienos vaistinės portalų, nes bendrą prekių krepšelį jis galės susirinkti naudodamasis viena e.sveikatos sistema. Tad vieningas paciento prisijungimo ir autentifikavimo standartas ne tik užtikrins paciento duomenų saugumą, bet ir bus patogus naudoti. Sistemoje pacientas galės palyginti visų vaistinių pasiūlymus ir jų kainas, o pasirinkus konkrečią prekę ar vaistinę, sistema jį nukreips į pasirinktos vaistinės portalą, kur bus derinamos pristatymo sąlygos, įvykdomas apmokėjimas, ir ryšio priemonėmis bus suteikiama vaistininko konsultacija.

Taip įgyvendinta nuotolinė prekyba receptiniais vaistais ir kompensuojamosiomis MPP užtikrins saugų paciento tapatybės nustatymą, asmens duomenų saugumą bei sąžiningą vaistinių konkurenciją. Planuojama, jog posistemės įdiegimas e.sveikatos sistemoje kainuos iki 100 tūkst. eurų ir bus finansuojamas Europos Sąjungos fondų lėšomis.

Tokia nuotolinė prekyba receptiniais vaistais yra leidžiama Švedijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Portugalijoje, Estijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje. Kai kuriose šalyse negali būti parduodami narkotiniai ir psichotropiniai vaistai, o dalis šalių turi parengusios vaistų sąrašus, kurių taip pat neparduoda internetu. Šiuo metu internetu Lietuvoje įsigyti galima tik nereceptinių vaistų.

Lietuvoje gyvena apie 165 tūkstančiai mažas pajamas gaunančių žmonių. 2017 m. duomenimis, didžiausias skurdo lygis buvo senjorų bei neįgaliųjų grupėse. Šioms grupėms priklausantiems žmonėms dažniau nei kitiems prireikia medicininės pagalbos. Ar iš tiesų nuo šių metų liepos 1 d. mažas pajamas gaunantys žmonės kompensuojamuosius vaistus bei jiems reikiamas MPP gaus nemokamai, neprimokėdami nė cento.

Taip,  tai istorinis žingsnis, siekiant Lietuvos žmonių gerovės ir socialinio teisingumo, nes mažas pajamas gaunantiems žmonėms stipriai mažinama finansinė našta. Socialiai neteisinga, kad tie žmonės, kuriems pagalbos reikia labiausiai, turi mažesnes galimybes ją gauti. Vaistai 100 proc. bus kompensuojami vaikams iki 18 metų, I invalidumo grupę turintiems asmenims, taip pat pensininkams, kuriems nustatytas didelis specialiųjų poreikių lygis ir be išimties visiems 75 metų ir vyresniems šalies gyventojams. Priemokų panaikinimas kitąmet valstybei kainuos apie 4 mln. eurų.

Dabar situacija keisis iš esmės, nes galėsime užtikrinti, kad ir mažas pajamas gaunantys senjorai, negalią turintys žmonės galės leisti, pavyzdžiui, gardesnį maisto kąsnį, užuot sunkiai sutaupytą eurą skyrę būtiniems vaistams ar kitoms MPP įsigyti. Numatyta, kad priemokų už vaistus ir MPP neliks tiems žmonėms, kurie yra sulaukę pensinio amžiaus arba turi negalią ir jų už praeitą mėnesį gautos pajamos yra mažesnės nei 95 proc. minimalių vartojimo poreikių dydžio. Pensijų ir kitų draudžiamųjų pajamų dydis bus vertinamas pagal praėjusių metų minimalių vartojimo poreikių dydį.

Rekomenduojami video