Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip elgtis padidėjus oro taršai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį, kad Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) interneto svetainėje skelbiamame oro taršos žemėlapyje matyti visa informacija apie kietųjų dalelių (KD10) koncentraciją ore.

AAA duomenimis, įprastai ši stotelė reprezentuoja transporto sukeltą oro taršą, tačiau tarša gali būti siejama su vykstančiomis intensyviomis statybomis. Todėl NVSC specialistai jautresniems gyventojams pataria vengti būti arti statybviečių, ypač vykstančių šalia intensyvaus eismo gatvių.

NVSC primena, kaip derėtų elgtis, kai paskelbiama informacija apie padidėjusį aplinkos oro užterštumą kietosiomis dalelėmis.

Atkreipiame dėmesį, kad AAA interneto svetainėje (duomenys atnaujinami kas valandą) galite stebėti visų Lietuvoje esančių automatinių oro kokybės tyrimų stočių duomenis ir oro užterštumo lygį.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) padidėjus oro taršai rekomenduoja:

·         Venkite ilgai trunkančios, fiziškai sunkios veiklos lauke.

·         Rizikos grupei priklausantiems asmenims (vaikams, nėščioms moterims ar sergantiems kraujotakos ir kvėpavimo sistemų ligomis) patariame stebėti savo sveikatos būklę, pasijutus blogai kreiptis į šeimos gydytoją ir likti uždarose patalpose, jeigu jose nėra oro taršos šaltinių, pvz., kūrenamų krosnių, katilų ir pan. Jei neįmanoma to padaryti, rekomenduojame vengti kelių, kuriuose intensyvus eismas, kitų matomų oro taršos šaltinių.

·         Drėgnu būdu valykite patalpas (ypač miegamuosius).

·         Jeigu tarša labai didelė, sandariai uždarykite visus langus ir duris, uždenkite tarpus.

·         Galima dėvėti vienkartines veido kaukes būnant lauke. Svarbu jas tinkamai užsidėti, kad būtų uždengta burna ir nosis.

·         Patys nedidinkite oro taršos: nedeginkite laužų, neruoškite maisto lauko kepsninėse ir pan.

Poveikis žmonių sveikatai

Kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių komponentų: rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių, biologinių komponentų (alergenų, mikroorganizmų). Didesnės kietosios dalelės (KD10) paprastai paveikia viršutinius kvėpavimo takus, nukeliauja iki bronchų, dažniausiai sukelia kosulį ir čiaudulį, o smulkiosios (KD2,5) patenka į plaučius, kraują ir gali paveikti ne tik kvėpavimo, bet ir kraujotakos sistemos organus, pabloginti vidaus organų funkciją, apsunkinti lėtinių ligų eigą.

Kai kuriems itin kenksminga

Oro taršai kietosiomis dalelėmis, azoto dioksidu ir kitiems teršalams ypač jautrūs kūdikiai, vaikai, nėščiosios, pagyvenę asmenys, asmenys, sergantys astma ir kitomis kvėpavimo sistemos bei kraujotakos sistemos ligomis. Šie asmenys priskiriami rizikos grupei ir turėtų labiau saugotis.

Dažniausiai gali pasireikšti šie ūmaus teršalų poveikio požymiai: akių, nosies ir gerklės dirginimas, dusulys, kosulys, susilpnėjusi plaučių funkcija (ypač sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga), padidėjęs kvėpavimo takų imlumas kvėpavimo takų infekcijoms (ypač vaikų), paūmėjusios kvėpavimo takų alerginės uždegiminės reakcijos.

Parengta pagal NVSC

Rekomenduojami video