Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje per vienus metus trylikoje vietovių sukurti centrai, kuriuose teikiamos nemokamos paslaugos žmonėms, neturintiems kur išsiprausti ir išsiskalbti. Dzūkų sumanymą kitos šalies savivaldybės stebi iš šono ir laukia, kol šie suskaičiuos, kiek rajono gyventojų prausimas bei jų drabužių skalbimas savivaldybės biudžetui atsieina per metus.
Rūpinasi sveikatinimu
Atlikta apklausa parodė, kad Alytaus rajono teritorijoje beveik 3 tūkst. gyventojų neturi normalių higienos sąlygų – dušo, vandentiekio ir karšto vandens. Tačiau ir jiems sudarytos galimybės nusiprausti bei išsiskalbti. Tokių paslaugų pageidaujantys gyventojai kreipiasi į seniūniją, o ši išduoda talonus, leidžiančius jas gauti nemokamai. Nė vienas žmogus nėra atstumiamas, neskaičiuojama, koks kurio atlyginimas ar kokio dydžio pensija.
Kai kurios tokias paslaugas teikiančios Alytaus rajono kaimo bendruomenės yra įrengusios net pirtis. Viena jų – Kančėnų kaimo bendruomenė „Dėmesio centras“. Jos vadovė Monika Ražanauskienė „Valstiečių laikraščiui“ pasakojo, kad žmonėms ne tik sudarytos sąlygos išsimaudyti po dušu ar pirtyje, išsiskalbti, bet ir siūloma ištisa sveikatinimo programa.
„Visi žinome, kiek daug žmonės dirba kaime. Jiems iškyla sveikatos problemų, daugelis skundžiasi sąnarių skausmais. Įsigijome šviesos terapijos lempą – bioptroną, parafino vonelę. Vonelėje ištirpiname rožių kvapo parafiną, o moterys į ją kiša rankas. Po procedūros užsimauna šiltas pirštines ir laiko 15 minučių. Pavargusioms kaimo moterų rankoms tai didelė atgaiva. Pamatuojame kraujospūdį, pasveriame“, – pasakojo bendruomenės vadovė.
Anot M.Ražanauskienės, pirties paslaugų niekas nefinansuoja, bendruomenė verčiasi savarankiškai, bet neprapuola – susiorganizuoja talkas, prisiruošia malkų. Vaikantonių kaimo žmonės pririšo vantų ne tik sau, bet ir kitiems.
Pirties žmonėms labai reikia, nes ne visų namuose yra įvestas vandentiekis, ne visi turi ir automatines skalbimo mašinas. Iš kaimų į šį centrą kartais žmonės atsiveža ne 6 kg skalbinių, o dvigubai didesnį kiekį ir nespėja jų išsiskalbti. Tada juos išskalbia bendruomenės narės ir dargi nuveža gyventojams į namus.
Į centrą žmonės traukia pabendrauti, gurkšnojant bendruomenės moterų spaustas obuolių sultis, arbatą ir mėgaujantis vietos bitininkų išsuktu medumi.
Anot M.Ražanauskienės, bendruomenės „Dėmesio centras“ teikiamomis paslaugomis kas mėnesį naudojasi 54 žmonės iš visos seniūnaitijos kaimų – Bukau
iškių, Skabeikių, Vaikantonių, Vėžionių. Žmones iš aplinkinių kaimų atveža Daugų neįgaliųjų draugijos autobusiukas. Prieš šventes, pasak bendruomenės vadovės, padeda savanoriai.
Lūkesčius pateisino
Alytaus rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Burlinskienė sakė, kad žmonės džiaugiasi turėdami galimybę išsiprausti ir išsiskalbti drabužius. Idėja steigti minėtas paslaugas teikiančius centrus, jos teigimu, pasiteisino. Anot D.Burlinskienės, Alytaus rajono savivaldybės biudžete 2017-aisiais žmonėms nemokamai švarinti buvo numatyta 48 tūkst. eurų. Kol kas nesuskaičiuotos visos išlaidos, tačiau manoma, kad lėšų tikrai pakako, o gal dar ir šiek tiek liko.
Socialinės paramos skyriaus vedėja pasakojo, kad pradėdama teikti dušo ir skalbyklos paslaugas savivaldybė pirko dar ir dezinfekcinių priemonių, kad centre besilankantys žmonės nesibaimintų užkrečiamųjų ligų. Dabar jomis pasirūpina paslaugą teikiančios bendruomenės. Savivaldybė skatina bendruomenes įtraukti į šią veiklą tuos žmones, kurie gauna socialinę pašalpą. Jie turėtų dirbti visuomenei naudingus darbus. Tačiau kiekviena bendruomenė šią veiklą planuoja savaip.
„Iš pradžių manėme, kad sunkiai seksis prikalbinti kaimo žmones naudotis pradėtomis teikti paslaugomis, bet dabar matome, kad jie noriai atvažiuoja išsiskalbti ir išsimaudyti“, – sakė D.Burlinskienė.
Mokėti nereikia
Už dušo ir skalbyklos paslaugas Alytaus rajono savivaldybės gyventojams mokėti nereikia. Be to, kaimo žmonėms švarintis patogu, nes teikiama nemokama nuvežimo ir parvežimo paslauga. Viską apmoka Alytaus rajono savivaldybė.
Į šį procesą įsitraukė 12 kaimų bendruomenių, o Simne šią veiklą vykdo Raudonojo Kryžiaus draugijos Simno skyrius. Vietovių, kur tokia paslauga dar neteikiama, Alytaus krašte likę labai nedaug. Beveik kiekviena seniūnija turi vieną, o kai kurios net ir kelias nemokamų socialinių paslaugų skurdžiau gyvenantiesiems teikimo vietas.
Ypač aktyviai šiomis paslaugomis dzūkai naudojasi prieš šventes. Savo namus švarina ir patys nori būti švarūs. „Yra mūsų rajone šeimų, kurioms trūksta socialinių įgūdžių. Joms padeda socialiniai darbuotojai“, – gera tradicija džiaugėsi D.Burlinskienė.
Šią veiklą Alytaus rajono savivaldybė pradėjo vykdyti 2016 m. spalį. Kad žmonėms, be duonos, dar reikia sudaryti galimybę nusiprausti ir išsiskalbti, savivaldybės darbuotojai pastebėjo, kai rajone buvo įkurti du neįgaliųjų centrai: vienas – Simne, kitas – Dauguose. Juose savivaldybė buvo įrengusi dušus, skirtus tik neįgaliesiems, tačiau ir kiti kaimų žmonės ėmė prašyti tokios paslaugos. Taigi kilo idėja viso rajono teritorijoje įkurti centrus, kuriuose žmonės galėtų švarintis.
Daugėja nemokamų paslaugų
Leonora Pocevičiūtė, Šakių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja
Šakių rajono seniūnijų gyventojai turi galimybę nusiprausti ir išsiskalbti. Šias paslaugas teikia neįgaliųjų organizacijos savo būstinėse. Jomis mielai naudojasi kaimiškų vietovių, ypa
Kudirkos Naumiesčio, kur vandentiekio tinklai dar nėra iki galo sutvarkyti, gyventojai.
Savivaldybė yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį su viešąja įstaiga „Namai visiems“. Ji ne tik maitina, bet ir rengia skurdžiai gyvenančius gyventojus. 2017-aisiais šios įstaigos teikiamoms socialinėms paslaugoms buvo skirta 9 tūkst. eurų.
Savivaldybės taryba pritarė socialinių paslaugų infrastruktūros rajone plėtrai. Tam iš Europos Sąjungos fondų gauta 200 tūkst. eurų, taigi gyventojams planuojama teikti dar daugiau socialinių paslaugų. Kitais metais numatyta Šakiuose prie VšĮ „Namai visiems“ įrengti dušą, stacionarią skalbyklą.
Tenkina, kiek yra
Judita Simonavičienė, Kazlų Rūdos savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja
Savivaldybės gyventojams teikiama daug socialinių paslaugų pagal tam tikras tikslines grupes. Vieniems už jas reikia mokėti, kitiems – ne. Vertinama pagal pajamas. Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje skalbimo ir dušo paslaugas teikia neįgaliųjų organizacija. Taip pat tokią veiklą vykdo Antanavo bendruomenė – turi dušą ir skalbimo mašinų. Tiesa, nemokamai skalbtis gali ne visi.
Savivaldybė tokių paslaugų teikti negali, mes tik organizuojame. Nei pirčių, nei dušų neturime. Šioje srityje jokių permainų nenumatyta ir 2018-aisiais. Nėra jokių pasiūlymų, iš visuomenės prašymų irgi nesulaukėme, matyt, tenkina tai, kas yra.