Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaimas prasigėręs. Tegyvuoja naminė!

 Seime, atrodo, išsikvėpė kova su alkoholizmu. Lapkričio viduryje, balsuodami dėl siūlymų labiau sugriežtinti prekybą stipriuoju alumi bei kitu į plastiko pakuotes pilstomu alkoholiu, kai kurie seimūnai mūru stojo už kaimuose ypač populiarių „bambalių“ gamybą.

Viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“, atlikusi tyrimą, paskelbė, kad daugiausia problemų yra būtent kaime, kur girtauja 8,5 proc. gyventojų (miestuose girtaujančiųjų perpus mažiau), ir kad populiariausi gėrimai – stiprus alus, spirituotas vynas ir degtinė. Trumpai pasiblaškęs Seimas vis tik nusprendė, kad nuo 2020 metų liepos iš parduotuvių lentynų reikėtų išguiti stipraus alaus ir kito alkoholio „bambalius“. Taip pat prekyboje turėtų nebelikti ir plastikiniuose indeliuose išpilstytų stipriųjų gėrimų bei vaikiško „šampano“.

Tačiau panašu, kad reikalai klostosi kaip toj patarlėj: „Šuo loja, o karavanas eina“. Portalas „Lietuva be šešėlio“ skelbia, kad šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje siekia apie 28 procentus ir kartu su Bulgarija bei Rumunija yra didžiausia Europos Sąjungoje. 62 procentai Lietuvos gyventojų toleruoja šešėlinę prekybą. Nelegali spiritinių gėrimų rinka siekia 27 proc., nelegali tabako rinka – 28 proc., o nelegali degalų rinka – 15-20 proc. visos parduodamos produkcijos. Dėl šešėlinės akcizinių prekių – alkoholio, tabako bei degalų – Lietuvos biudžetas kasmet netenka apie 400 mln. eurų pajamų (akcizo ir PVM).

Nelegalus alkoholis

Vos ne kiekvieną dieną šalies policija skelbia aptikusi nelegalius kiekius alkoholio, išardžiusi „naminės“ fabrikėlius, o pasienio tarnybos pareigūnai sulaiko nelegalios produkcijos vežėjus.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai per pirmąjį lapkričio dešimtadienį „verslą“ sutrikdė bent trims apskrities gyventojams. Kaišiadorių rajone Bijautonių kaime gyventojos (56 m.) namuose aptiko 11 vienetų vieno litro talpos butelių degtinės, nepažymėtų Lietuvos Respublikos teisės aktų numatyta tvarka. Kartu rasta ir daugiau nei 670 pakelių cigarečių, nepažymėtų lietuviškomis banderolėmis. Nelegalios prekės konfiskuotos, o „prekybininkei“ surašytas administracinių nusižengimų protokolas dėl akcizais apmokestinamų prekių įsigijimo, laikymo, gabenimo, naudojimo ar realizavimo pažeidžiant nustatytą tvarką.

Diena anksčiau VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus ir Specialiosios paskirties komandos pareigūnai surengė šešėlinės ekonomikos užkardymo prevencinę priemonę Kauno rajono Jonučių kaime. Pasieniečiai sustabdė iš garažų išvažiavusį mikroautobusą „Renault Master“, kurį vairavo Kauno gyventojas (21 m.). Automobilyje ir garažuose VSAT pareigūnai rado daugiau kaip 7000 litrų skaidraus skysčio, turinčio alkoholio kvapą. VSAT pranešė, kad, tai buvo etilo alkoholis (spiritas), supilstytas į 5 litrų plastikines talpas.

Tęsdami tyrimą VSAT pareigūnai sulaikė dar ir 3 Kauno miesto ir rajono gyventojus (34, 46 ir 48 m.), įtariama, susijusius su nelegaliu alkoholio kroviniu. Jiems priklausančiose gyvenamosiose ir pagalbinėse patalpose pasieniečiai atliko kratas, kurių metu paėmė įvairius tyrimui reikšmingus daiktus.

Šiemet tai jau antra panaši pasieniečių operacija Kauno regione, kai sulaikyti dideli nelegalaus alkoholio kiekiai. Rugsėjį pasieniečiai čia aptiko beveik toną nelegalių svaigalų. VSAT pareigūnų duomenimis, toks alkoholis buvo realizuojamas ne tik Kaune ar apylinkėse, bet per kelis tarpininkus pasiekdavo ir šalies pasienio regionus.

Nelegali gamykla

Na o Jonavos rajone, Žeimių seniūnijoje policijos pareigūnai rado aparatą naminei degtinei gaminti ir 85 litrus raugo. Apie galimą „fabrikėlį“ pareigūnams pranešė neabejingi gyventojai. Patikrinus nurodytą butą, informacija pasitvirtino. „Fabrikėlio direktoriui“ už šią nusikalstamą veiką gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

O vieną didžiausių nelegalią degtinės gamyklą Lietuvoje pareigūnai aptiko rugpjūčio pradžioje – irgi Kauno apskrityje. „Sunaikintas vienas iš didžiausių falsifikuotos degtinės tinklų. Buvo gaminama, klastojama žymių markių degtinė, ja buvo prekiaujama Lietuvoje, nelegaliose prekybos vietose, taip pat dešimtimis tonų buvo vežama į Skandinaviją“, – per tąkart surengtą spaudos konferenciją sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris.

Per kratas tuomet rasta daugiau nei 40 tonų nelegalaus alkoholio, taip pat konfiskuota gaminimo įranga. Manoma, kad per mėnesį iš nelegalios alkoholio gamybos grupuotė galėjo uždirbti 1,5-3 mln. eurų, būdavo pagaminama apie 60 tonų nelegalios degtinės.

Buvo sulaikyta ir 15 įtariamųjų, iš jų 5 – suimti. Įtariamieji policijai žinomi, keletas jų anksčiau jau teisti.

Iš įtariamųjų paimtos 6 prabangios transporto priemonės, taip pat vienas vilkikas. Policija sekė transporto priemonių judėjimą Švedijoje ir Norvegijoje, kur buvo realizuojamas nelegalus alkoholis. Per kratas paimta ir 200 000 eurų grynųjų. Manoma, kad nelegalaus alkoholio gamyba vyko nuo pernai lapkričio, o žaliavą gamintojai įsiveždavo iš kitos užsienio valstybės.

Spaudai išplatintame policijos pranešime rašoma, kad Lietuvoje nelegali rinka auga nestipriai. „Turime 4 proc. daugiau nei pernai veikų, palyginti su praėjusių metų laikotarpiu“, – sakė E. Šileris.

Kartą jau teistas

Mažesnių naminės degtinės varyklų pareigūnai aptinka netikėčiausiose vietose: miškų masyvuose, tam tikslui iškastose žeminėse, gerai užmaskuotuose ūkiniuose pastatuose, gyvenamųjų namų rūsiuose ir t.t.

Tauragės apskrities VPK Šilutės rajono PK Veiklos skyriaus pareigūnai Drebulių kaime (Švėkšnos sen., Šilutės r.), miškelyje, rado įrangą, skirtą gaminti namų gamybos stiprius alkoholinius gėrimus. Bespaudžiantis paskutinius „velnio lašus“ fabrikėlyje buvo sulaikytas ir V. P. (63 m.), kuris policijai yra gerai žinomas, nes 2014 metų vasarą jau buvo teistas už naminės degtinės gaminimą.

Šeimininko sodybos kieme rasta apie 280 litrų skaidraus bespalvio skysčio, turinčio specifinį naminei degtinei būdingą kvapą.

Dar vienas panašus „fabrikėlis“ uždarytas ir Pajūrio kaime (Rietavo sav., Šilalės r.): išardyta įranga, išpilta apie 20 litrų pagaminto stipraus alkoholio bei apie 150 litrų gamybai paruošto raugo. Sulaikytas ir gamintojas (65 m.).

Visais atvejais pradėti ikiteisminiai tyrimai pagal LR BK 201 str., 1, 2 d. Įstatymas už šių nusikalstamų veikų padarymą numato viešuosius darbus, baudą, arba laisvės atėmimą iki penkerių metų

Baras ant ratų

Sutrumpėjus alkoholinių gėrimų pardavimo laikui, kai kurie „verslininkai“ nestokoja išradingumo: visi esame girdėję, kad tereikia žinoti „taško“ adresą ar „burtažodį“ ir alkoholio galima gauti bet kuriuo paros metu. Dar daugiau – gėralas gali būti pristatytas net į namus. Neseniai Telšių apskrities VPK Komunikacijos grupės vyresnioji specialistė Audronė Ralytė pranešė, jog teismo baudžiamuoju įsakymu baigtas Telšių apskrities VPK Kelmės rajono PK pareigūnų atliktas tyrimas dėl versliško ūkinės, komercinės veiklos ėmimosi, t. y. prekybos alkoholiniais gėrimais ir tabako gaminiais.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas dar sausio mėnesį. Jo metu policijos pareigūnai išsiaiškino, kad Kelmės gyventojas Kęstutis Jucius (47 m.), teikiantis pavežėjimo paslaugas Kelmėje bei rajone, 2016-2017 metais neteisėtai prekiavo alkoholiniais gėrimais ir tabako gaminiais – tam, kas prašydavo į sutartas vietas nuveždavo ir už atlygį perduodavo įvairių rūšių alkoholinių gėrimų bei cigarečių.

Pareigūnai išsiaiškino, kad taksi telefono numeris buvo naudojamas dviprasmiškai – ne tik pavežėjimo paslaugoms teikti, bet ir alkoholinių gėrimų ar tabako gaminių užsakymams vykdyti.

Taip pat nustatyta, kad prekybą vykdęs taksistas alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius įvairiais kiekiais įsigydavo parduotuvėse. Vienoje jų, prieš brangstant alkoholiui, vyras nusipirko 750 vienetų 7,5 laipsnių stiprumo alaus, kurį laikė tos pačios parduotuvės sandėlyje, o esant poreikiui pristatydavo užsakovams.

Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmai ankščiau jau teistą K. Jucių pripažino kaltu ir už padarytą nusikalstamą veiką skyrė galutinę bausmę – 80 MGL (4000 eurų) dydžio baudą.

Grupuotė iš Kuršėnų

Po trejų metų teisminio nagrinėjimo pagaliau paskelbtas nuosprendis ir 9 Kuršėnų (Šiaulių r.) gyventojams, kurie gamino ir pardavinėjo naminę degtinę. Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų kolegija, vadovaujama teisėjos Ilonos Jakubėnienės, nei vieno iš kaltinamųjų už grotų nepasiuntė, tačiau kai kuriems iš jų skyrė solidžias baudas.

Pogrindinio verslo idėja 2014 metais kilo niekur nedirbančiai Kuršėnų (Šiaulių r.) gyventojai Nijolei Lelienei (49 m.). Moteris į savo „verslo planą“ įtraukė ir keletą savo pažįstamų, kurie sutiko gaminti „žolelių užpiltinę“.

Lelienės tiekėjais tapo kuršėniškiai Vytautas (63 m.) ir Nijolė Butvydai (57 m.), naminės fabrikėlį įsirengę savo bute.

Savo bute alkoholį gamino ir Angelė Lideikienė (60 m.). Pas pastarąją per kratą pareigūnai surado 6 su puse litro 48 laipsnių stiprumo naminės degtinės ir 100 litrų paruošto raugo, o sieninėje spintoje bei rūsyje – naminės degtinės aparato dalis.

Dar vieno degtindario – Mindaugo Špoko (38 m.) – namuose buvo rasta apie 20 litrų naminės degtinės, kurios stiprumas svyravo nuo 37,6 iki 71,6 laipsnio ir dar 400 litrų raugo. „Fabrikėlį“ vyras buvo įrengęs šiltnamyje, o „verslą“ vystė kartu su žmona Skaidra (45 m.). Šis degtindarys savo produkciją paskanindavo žolelėmis.

Dar daugiau naminės degtinės bei jai varyti skirto raugo pareigūnai aptiko Roberto (46 m.) ir Vaidos (42 m.) Leliukų namuose. Jų namo rūsyje buvo sumontuotas aparatas naminei degtinei gaminti, ten pat rasta 100 litrų jau išvarytos „naminukės“ bei 1280 litrų raugo.

Pagamintą produkciją degtindariai N. Lelienei į namus veždavo net po keletą kartų per savaitę. O prekiauti namine degtine moteriai padėjo jos sugyventinis Nerijus Lavrinavičius (43 m.).

Nesulaukė teismo baigties

Pasklidusi žinia apie Kuršėnuose veikiantį „naminukės tašką“ netruko pasiekti ir policininkų ausis. 2014 metų rugpjūtį pareigūnai N. Lelienės namuose apsilankė sulaukę eilinės naminės degtinės partijos. Nuo to ir ėmė vyniotis ikiteisminio tyrimo kamuolys, kurio metu buvo išsiaiškinti ir naminės gamintojai.

Bylos nagrinėjimas teisme truko ilgai, nes kaltinamieji parodymus sutiko duoti tik išklausę liudytojų parodymus. O pastaruosius prisikviesti į teismo posėdžius buvo itin sunku – daugumą jų net teko atvesdinti. Per tą laiką mirė vienas liudininkas ir du kaltinamieji. Likusieji ėmė kurti įvairiausias versijas, tik, deja, tai nepadėjo.

Teismas nusprendė, kad nelegali prekybininkė N. Lelienė turi sumokėti 70 MGL (2636 eurai) dydžio baudą, jos padėjėjas – N. Lavrinavičius – 55 MGL (2071 euras).

Dviems kaltinamiesiems – R. Leliukui ir jo žmonai Vaidai – pasisekė, juos teismas nuo baudžiamosios atsakomybės atleido pagal laidavimą vieniems metams. Tačiau abu sutuoktiniai privalės sumokėti įmokas į nuo nusikaltimų nukentėjusių asmenų fondą: R. Leliukas – 20 MGL (753 eurai) dydžio įmoką, jo žmona – 10 MGL (376,6 euro).

Tiekėjui ir degtindariui M. Špokui teismas skyrė 85 MGL (3201 euras) baudą ir skyrė įpareigojimą nuo 23 iki 6 valandos būti namuose. Jo žmonai laisvė apribota vieniems metams, moteris privalės neatlygintinai 50 valandų dirbti sveikatos priežiūros bei globos įstaigose.

Tokią pačią bausmę teismas skyrė ir V. Butvidui – jam laisvė apribota metams, o jo žmonai – 9 mėnesiams. A. Lideikienė nubausta vienų metų ir 4 mėnesių laisvės apribojimo bausme. Per bausmės vykdymo laiką visiems jiems naktimis teks būti namuose.

Nuoteistieji nuosprendžius dar gali skųsti.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Rekomenduojami video