Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kai iki Šniponių taip pat toli, kaip iki Mėnulio

Mūsų šalyje asbesto turintys gaminiai, pirmiausia – šiferis, laikomi pavojingomis atliekomis, o jų šalinimą ir asbesto turinčių atliekų tvarkymą reglamentuoja įstatymai. Asbestas yra įtrauktas į dar 2004 metais patvirtintą Nuodingųjų medžiagų pagal jų toksiškumą sąrašą.

Šiferis – asbesto turintis pavojingas gaminys

Asbestas turi būti šalinamas taip, kad būtų apsaugota aplinka nuo pavojingų asbesto plaušelių. Tad tokios atliekos priimamos į asbesto laikymo aikštelę laikantis šių pagrindinių reikalavimų: jos turi būti surinktos atskirai ir nesumaišytos su kitomis atliekomis; šiferio lapai gali būti sudėti ant padėklų bei privalo būti apsukti plastikine pakavimo plėvele, o šiferio laužas (smulkus) turi būti supakuotas į sandarią plastikinę tarą (dvigubus plastikinius maišus, didmaišius, statines, konteinerius ar kt.) ir sudėtas ant padėklų (palečių) bei apsuktas plastikine pakavimo plėvele, kad sąvartyne esanti technika galėtų iškrauti krovinį; kitos asbesto turinčios atliekos privalo būti supakuotos – apsuktos plėvele (ne mažiau nei 2 sluoksniai) arba sudėtos į sandarią tarą ir sukrautos ant padėklų (palečių). Padėklas su sukrautu asbestu turi būti apsuktas plastikine pakavimo plėvele, kad sąvartyne esanti technika galėtų saugiai iškrauti krovinį; supakuotos asbesto turinčios atliekos turi būti ženklinamos pagal Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimus (Pavojingų atliekų ženklinimo etikete).

Šiferio atliekas išvertė ant kelio

Tai, ką išvydo „Širvintų krašto“ skaitytojas Gintautas Ališauskas kelyje Kieliai-Dailidžionys, primena ne įstatymais reglamentuotą šalinimą, o paprasčiausią barbariškumą. Ir yra baudžiamas. Aplinkos užteršimas mažesniu kaip 100 kubinių decimetrų nepavojingų atliekų kiekiu užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 90 Eur, o jei atliekos yra pavojingos, už tokį pat kiekį gresia 60-140 Eur bauda. Už didesnį kiekį – didesnė bauda. Už neleistinoje vietoje išmestą 1 kubinį metrą ir didesnį kiekį taikoma 1400-2400 Eur bauda. Griežčiau baudžiama, kai atliekos paliekamos šaltiniuotose vietose, pelkėse, geležinkelių ir valstybinės reikšmės automobilių kelių pakelėse, apsaugos zonose ir pan., tokiu atveju dar tektų atlyginti žalą gamtai.

Šiferis priimamas Šniponyse

Praėjusių metų pabaigoje rašėme, kad nuo gruodžio 2 dienos Šniponių kaime esančioje didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje priimamos pristatytos statybinės medžiagos (atliekos), turinčios asbesto. Tiesa, ši paslauga mokama: 1 kg kainuoja 0,17 Eur, o didžiausias galimas vienu metu pristatytas kiekis – 200 kg.

„Asbesto turinčias atliekos negali būti sumaišytos su kitomis atliekomis. Į aikštelę pristatomos supakuotos į sandarią plastikinę tarą (dvigubus plastikinius maišus ar plastikinę plėvelę). Aikštelėje supakuotas atliekas klientai sudeda į operatoriaus duotus didmaišius savo jėgomis. Nesupakuotas asbesto turinčias atliekas į aikštelę pristatyti draudžiama,“ – tada skelbė Širvintų rajono savivaldybės administracija.

Panašu, kad šiferio laužą išvertusiems ant kelio atstumas iki Šniponių toks pat tolimas, kaip iki Mėnulio. Gal pagelbėtų baudos?

 

Gintaras Bielskis

 

Širvintų kraštas, logo

Rekomenduojami video