Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rinkliavos darželinukų Kalėdoms prasidėjo: šiemet reikia daugiau pinigų

Artėjančios šventės kelia ne tik džiugesį, bet ir galvos skausmą. Kalėdų senelių vizitai darželiuose, dovanėlės vaikams ir dovanos pedagogams, tėvams reiškia neišvengiamas išlaidas, kurios verčia dar labiau susiveržti diržus prieš artėjantį didįjį išlaidavimą gruodžio mėnesį. Šventė darželyje gali atsieiti nuo 15 iki 50 eurų, o jei vaikas lanko vieną ar kelis būrelius – dar daugiau.

Darželių auklėtojos taip pat nebūna užmirštos, todėl jų dovanoms reikia atseikėti papildomai kelis eurus, o kur dar vaikų šventiniai kostiumai, kurie piniginę gali patuštinti dar keliomis dešimtimis eurų. Mažų vaikų turintys tėvai ne tik suka galvas, ką vaikams padėti po eglutėmis namuose, bet ir kiek jiems kainuos Kalėdų senelio vizitas darželyje.

Kėdainiuose gyvenantis dvimetės Gabrielės tėtis Kęstutis sako, kad rinkliava jų darželyje jau prasidėjo. Kalėdų šventė kainuos 22 eurus kiekvienam vaikui. „Jau surinko pinigus, šiemet daugiau, nei pernai. Prieš metus Kalėdų šventė darželyje kainavo 16 eurų, į tai įeina, matyt, Kalėdų senelio nuoma, mažos dovanėlės vaikams ir dovana auklėtojoms, o jų ten ne viena. Vaikams dovanėlės būna vienodos, skiriasi tik mergaičių ir berniukų dovanos. Paprastai tai būna kokia nors smulkmenėlė“, – pasakojo vyras.

Anot jo, kylančios kainos jo nestebina, bet jei į darželį eina ne vienas šeimos vaikas, tada šventės smogia per kišenę. „Dar reikia papuošti vaiką, o ir kitų išlaidų yra. Be to, jei šeimoje ne vienas vaikas, tai Kalėdos išties būna galvos skausmas“, – guodėsi jis. Keturmetę dukterį į darželį sostinėje leidžiantis Ignas sako, kad Kalėdų šventė darželyje kainuos apie 15 eurų.

Bus pakviestas Kalėdų senelis, nupirktos mažos dovanėlės vaikams. Pasak vyro, dovanos auklėtojoms taip pat bus, kaip ir kasmet. „Šiais metais auklėtojai siūloma 50 eurų skirti (40 eurų dovana plius gėlės). Dovana dažniausiai būna prekybos centro čekis. Tai čia tiek skiriame bendrai nuo visos vaikų grupės. Grupėje yra 17 vaikų“, – sakė Ignas. Anot jo, rinkliava už šventes šiemet padidėjo, bet gal dėl to, kad vaikai jau didesni, todėl ir dovanėlės, matyt, bus rimtesnės. Jų darželyje dovanos visiems vaikams būna vienodos.

Trimetę auginanti Dovilė savo dukrytę leidžia į kelis būrelius, ten taip pat bus organizuojamos Kalėdų šventės, tai kainuos papildomai. „Būreliuose, kuriuos dukra lanko, Kalėdinei šventei duodame po 25 eurus, nes organizuoja šventinį koncertą. Darželyje vaikų dovanėlės bus simbolinės, dažniausia knygelės. O renkame po 10 eurų, dar po tiek pat duodame dovanėlėms auklėtojoms. Paprastai dovanojame parduotuvių čekius, saldainius ir gėles“, – pasakojo trimetės mama. Per kalėdines šventės dažnai būna ir karnavalai, todėl vaikams prireikia kaukių, karnavalinių kostiumų. Jei tėvai tokių nesiuva patys, o nori išsinuomoti, jie išleidžia dar nuo 10–30 eurų už kostiumo nuomą, na, o panorę kostiumą nusipirkti, turi nusiteikti, kad be 50 eurų – neišsisuks.

Kalėdų seneliai graibstomi kaip karštos bandelės Kalėdų senelių agentūros atstovė ir „Linksmadienio“ projektų vadovė Loreta Baranovska sako, kad Kalėdų senelius pradėjo užsakinėti dar vasaros pabaigoje.

Darželiai, kurie jų dar neužsakė, dabar vargiai gaus tai, ko nori. „Pirmuosius užsakymus gavome rugpjūčio pabaigoje, o rugsėjį ir spalį buvo didžiausias užsakymų bumas. Tiesa, mes turime daugiau senelių ir galime suteikti daugiau paslaugų, tarkime, vienu metu pas mus dirba keturi Kalėdų seneliai, tai nėra mažai.

Visgi, jei dabar norėtumėte užsisakyti Kalėdų senelį, tai sunkiai pavyktų. Žinoma, svarbu, kada ta šventė vyks. Tarkime, nuo gruodžio 16 iki 23 dienos viskas užimta, mūsų Kalėdų senelių dienotvarkės perpildytos. Jei anksčiau arba vėliau – tada dar būtų galima šį tą sugalvoti“, – kalbėjo agentūros atstovė. Kalėdų senelių agentūros darbuotojai į darželius dėl vieno užsakymo nevyksta, esą daug geriau, kai susikooperuoja kelios grupės arba vyksta viso darželio vaikų šventė.

„Po vieną grupę „imti“ Kalėdų seneliai nenori, daug geriau, kai galima suderinti kelias šventines programas vieną po kitos tame pačiame darželyje. Štai ką tik paskambino iš darželio ir norėjo vienos programos, o darželis yra užmiestyje. Mes atsisakėme, neapsimoka vien dėl laiko važiuoti. Viena programa trunka trunka 45 minutes, o dar kelionė“, – Kalėdų senelių verslo ypatumus pasakojo moteris. Ji patikino, kad šiais metais jų agentūros Kalėdų seneliai vyksta tik tada, kai išsyk yra užsakytos trys ir daugiau šventinių programų.

„Geri Kalėdų seneliai, dirbantys tą darbą senokai, jei ir turi laisvo laiko, dėl vienos programos važiuoja nenoriai. Šventinės programos trunka 45 minutes, jos yra interaktyvios, vyksta šokiai, dainos, siekiama, kad tai būtų edukacinės-pramoginės programos.

Kasmet kyla reikalavimai aktoriams. Programą atlieka du aktoriai – Kalėdų senelis ir elfė, tai kainuoja 120 eurų. Jei šventė vyksta didelėje mokykloje, kur daugiau vaikų, tada būna jau keturi aktoriai“, – pasakoja specialistė. Anot jos, šventinės programos būna smagios, bet ir su paslėpta mintimi, siekiama vaikams parodyti, kad Kalėdos tai ne tik dovanos ir šventė, bet ir buvimas visiems kartu. Ji pasakojo, kad kainos kasmet didėja.

„Dar kai buvo litais, tai kainos nesikeitė. Berods buvo 300 litų ir tokia kaina laikėsi kelerius metus. Kai įvedė eurą, pradžioje šventinė programa ir Kalėdų senelis su snieguole arba elfe kainavo 90 eurų, vėliau pakilo iki 100, o štai šiemet kainuoja 120 eurų. Kainos kyla, nes didėja atlygis aktoriams“, – sakė moteris.

Anot jos, Kalėdų senelių kainos skiriasi: žmonės gali prašyti nuo 100 iki 200 eurų, nors, pasak moters, daugiau nei 120 jau gerokai per brangu ir neadekvatu. Kalėdų seneliams sezono metu darbo tikrai netrūksta. Kartais per vieną dieną, tarkime, Naujųjų metų, aktoriai, vaidinantys Kalėdų senelius, uždirba gerą mėnesio atlyginimą. „Naujųjų metų vakaras, taip pat Kūčių ir Kalėdų diena ir vakaras yra itin populiarūs. Dažniausiai tada kreipiamasi su individualiais užsakymais, programa nuo 15 iki 30 minučių kainuoja apie 150 eurų, bet mes ne visada randame aktorių, norinčių tomis dienomis dirbti“, – sakė įmonės projektų vadovė.

Šventinius renginius organizuojanti įmonės „Renginiai vaikams“ atstovė sakė, kad jau beveik visi Kalėdų seneliai užimti ir papasakojo apie kainas: „Kalėdų senelio kaina – 110 eurų, tai vienos valandos programa. Bet čia vienas žmogus, jei su pagalbininku, tada 180 eurų“.

Šventė be Kalėdų senelio

Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijos pirmininkė Ieva Jagminienė pasakojo, kad privačiuose darželiuose šventės rengiamos visur, bet Kalėdų seneliai ateina ne pas visus vaikus. „Vieni samdo, kiti prašo, kad tėveliai pabūtų Kalėdų seneliais, na, o kitur jų visai nebūna. Štai darželyje „Abadėlė“, kuriame dirbu, mes nekviečiame Kalėdų senelio, nes mūsų vaikai yra maži ir išsigąsta. Taip pat mes galvojame, kad tikros Kalėdos yra namie ir nenorime vaikams sujaukti to supratimo. Nes žinome, vaikams gali atrodyti, kad štai Kalėdos jau buvo, dovanų jau gavome ir jos baigėsi, tai kodėl dar namie vyksta Kalėdos?

Kad to nesujauktume, darome žiemos šventę arba Kalėdų eglutės pasikvietimo šventę“, – pasakojo I. Jagminienė. Pasak moters, tokios šventės metu Kalėdų senelis į svečius neateina, bet ateina karalienė žiema, taip pat vietoj kalėdinės šventės su tėveliais, kartais daromas šventinis rytmetis be tėvų. Tiesa, dovanėlės būna, bet kiek kitokios nei kitose ikimokyklinio ugdymo įstaigose. „Mes patys kepame sausainius, meduolius ir dovanojame. Taigi, tai nėra kažkokios finansiškai reikšmingos dovanėlės, todėl mūsų tėveliams tos šventės papildomai nekainuoja“, – pasakojo specialistės.

Anot jos, tėvai privačiose ugdymo įstaigose šventinių dovanų auklėtojams dažniausiai nedovanoja. „Bendra tokia nuotaika, kad privačiuose darželiuose dovanos auklėtojams – labai retas dalykas. Gal tėvų mąstymas toks yra, kad mes už viską sumokėjome, kodėl dar turėtume dovanoti dovanas. Žinoma, per rugsėjo pirmąją ir mokytojo dieną gėlių visada gauname. Bent pas mus nesu mačiusi, kad gautų auklėtojos dovanas“, – sakė I. Jagminienė, pripažinusi, kad valstybiniuose darželiuose dovanų auklėtojoms tradicija dar gyvuoja.

Šventės kainuoja visą atlyginimą

„Swedbank“ finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė sako, kad kyla žmonių atlyginimai, todėl, tikėtina, brangsta ir Kalėdų senelio paslaugos. „Šventinė karuselė įsisuka ir tampa nevaldoma. Mūsų tyrimų duomenimis, vidutinė šeima šiuo laikotarpiu dovanoms išleidžia nuo 100 iki 300 eurų, o šventiniam maistui dar išleidžiama iki 200 eurų.

Taigi, šventėms, kurios greitai praeina, išleidžiama iki 500 eurų, o tai jau beveik vidutinis atlyginimas kai kuriose savivaldybėse. Aš visada galvoju, kad, jei reikia įrodinėti meilę pinigais, situacija yra sudėtinga“, – sakė J. Cvilikienė. Anot jos, reiktų pagalvoti apie kitus, pigesnius šventimo būdus. „Nebūtina visiems pirkti dovanų.

O štai darželyje ir mokykloje galima organizuoti suneštinius pietus, rasti vieną ar kitą tėvelį, kuris galėtų vaidinti, kad nereikėtų samdyti brangaus personažo. Taip pat galima pajungti vaikus, kad šie vaidintų. Reikia sąmoningumo ir susikaupimo ir galima suorganizuoti šventę pigiau. Išties, per šventės išleidžiamos sumos yra įspūdingos ir tada išleidžiame tiek pinigų, kaip per normalų mėnesį“, – įsitikinusi „Swedbank“ finansų instituto vadovė.

Jūratė Važgauskaitė

Rekomenduojami video