Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Josvainių savarankiško gyvenimo namai – jau visai netrukus

Emigruojantys jauni, darbingo amžiaus žmonės yra tikra tragedija valstybiniu mastu. Ir ne tik dėl finansinių ir fizinių išteklių, bet ir dėl to, kad ir taip sparčiai senstančioje mūsų visuomenėje lieka daug vienišų senjorų. Pastarieji, kol gali, gyvena vieni ir patys tvarkosi reikalus, tačiau ateina laikas, kai jiems kai kuriose gyvenimo srityse neišvengiamai prisireikia pagalbos. Tam, kad tokiems žmonėms būtų lengviau, jau visai netrukus bus įrengti ir ims veikti Savarankiško gyvenimo namai.

Įsikurs Josvainiuose 

Kaip komentavo Kėdainių rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė, savarankiško gyvenimo namai bus laikomi Josvainių socialinio ir ugdymo centro padaliniu.

„Iškilus poreikiui teikti apgyvendinimo paslaugas suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims, buvo ieškoma, kaip racionaliai, nesteigiant naujos įstaigos, įkurti tokius Savarankiško gyvenimo namus. Dotnuvos slaugos namai buvo jau rekonstruoti, Šėtos socialiniame ir ugdymo centre vyko rekonstrukcija, tad logiška, kad buvo pasirinktas Josvainių socialinis ir ugdymo centras.“

„Savarankiško gyvenimo namuose žmonės gyvens kaip savuose namuose – patys gaminsis valgyti, tvarkysis kambarius ir atliks kitus buities darbus, tik gaus ir socialinio darbuotojo pagalbą“, – sako D. Stelmokas. / Asmeninio archyvo nuotr.

„Savarankiško gyvenimo namuose žmonės gyvens kaip savuose namuose – patys gaminsis valgyti, tvarkysis kambarius ir atliks kitus buities darbus, tik gaus ir socialinio darbuotojo pagalbą“, – sako D. Stelmokas. / Asmeninio archyvo nuotr.

Kuriama tikrų namų aplinkaGyvendami Savarankiško gyvenimo namuose žmonės patys gaminsis maistą, tvarkysis kambarius, prižiūrės buitį, o socialinis darbuotojas jiems padės tik tose srityse, kuriose jie patiria sunkumų. Pasak Socialinės paramos skyriaus vyr. specialisto Donato Stelmoko, siekiama, kad tai būtų namai, kuriuose gaunama socialinio darbuotojo pagalba būtų sąlyginai minimali.

„Jeigu socialiniame centre, kur teikiamos nuolatinės globos paslaugos, yra pasirūpinama asmenų maitinimu, jie aprūpinami drabužiais, jiems sutvarkomi kambariai, užtikrinama medicininė priežiūra, tai savarankiško gyvenimo namuose žmonės gyvens kaip savuose namuose – patys gaminsis valgyti, tvarkysis kambarius ir atliks kitus buities darbus, tik gaus ir socialinio darbuotojo pagalbą. Tai bus jų namai, tik jei, tarkim, žmogus nebegali nueiti susitvarkyti reikalų iki Sodros, tą už jį padarys ir ten jį atstovaus socialinis darbuotojas.

Kitaip tariant, tai – namai, skirti dar savarankiškiems senoliams, kuriems nereikia visą parą trunkančių globos paslaugų.“

Specialistas teigė, kad gyvenimas šioje įstaigoje iš esmės nėra terminuotas, tačiau pablogėjus asmens sveikatai, sumažėjus jo galimybėmis pačiam pasirūpinti savimi, jis galėtų būti perkeltas į socialinį centrą ir ten gauti globos paslaugas.

Gyvens 10 asmenų

Minėtuose namuose bus įrengta dešimt kambarių, kurie turės atskirą virtuvėlę, sanitarinį mazgą. Taip pat bus ir bendra virtuvė, svetainė ir laisvalaikio zona, kad senjorai galėtų laisvai leisti laiką kartu, jiems bus sudarytos galimybės naudotis kompiuteriais.

„Senjorai mokės savarankiško gyvenimo namams iki 20 proc. savo pajamų, bet norėčiau pabrėžti – kadangi tai savarankiško gyvenimo namai ir senjorai patys tvarkysis buitį, jie patys mokės ir už komunalines paslaugas – vandenį, šildymą, taip pat maistą, drabužius ir kitas reikalingas prekes. Josvainių socialinis ir ugdymo centras suteiks jiems socialinio darbuotojo paslaugą tose srityse, kuriose jie patys negalės susitvarkyti, pavyzdžiui, nueiti į parduotuvę nupirkti maisto ir panašiai“, – komentavo D. Stelmokas.

„Projekto tikslas – sukurti savarankiško gyvenimo namų infrastruktūrą. Savarankiško gyvenimo namuose planuojama apgyvendinti 10 asmenų. Laukiama, kad projekto įgyvendinimas turės įtakos namų gyventojams atkuriant ir įtvirtinant socialinius kasdienio gyvenimo įgūdžius. Taip pat siekiama užtikrinti kokybišką socialinių paslaugų teikimą ir papildyti socialinių paslaugų materialinę bazę Josvainiuose“, – teigė J. Blinstrubaitė.

Atidarys jau sausį

Į Josvainių savarankiško gyvenimo namus planuojama investuoti per pusę milijono eurų, didžioji finansavimo dalis yra skiriama Europos Sąjungos.

Numatyta, kad Josvainių savarankiško gyvenimo namai duris atverti turėtų jau kitų metų pradžioje, tačiau kol nėra tiksliai aišku, ar viskas eisis pagal numatytą planą, nėra patvirtinta, kokios bus senjorų priėmimo į šiuos namus procedūros.

 

Eglė KUKTIENĖ

Rekomenduojami video