Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Janinos Monkutės-Marks šeima priėmė sprendimą parduoti muziejų

„Viskas turi pradžią ir turi pabaigą“, − kiek liūdnai, bet oriai ir kartu viltingai apie savo tetos Janinos Monkutės-Marks kūdikį – Kėdainiuose įkurtą unikalų ir tokį vienintelį muziejų-galeriją, kuris atsidūrė kryžkelėje, sako ilgametė jo vadovė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė.

Kėdainių krašto kultūros premijos laureatė (2014), nuo 2000 metų Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos vadovė D. Minkevičienė-Jazdauskienė praėjusią savaitę, beveik prieš pat neatsiejama muziejaus tradicija tapusią Muziejaus naktį, kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybės tarybą su prašymu išpuoselėtą ir visoje Lietuvoje išgarsėjusį meno židinį įsigyti miestui.

Prašyme siūloma suma už pastatą ir žemę yra 350 tūkstančių eurų, tačiau ši suma niekaip neatspindi nei realios objekto vertės, nei, deja, nekilnojamojo turto Kėdainiuose įkainių.

Šis unikalus, geriausiomis Jungtinių Amerikos Valstijų tradicijomis paremtas privatus muziejus yra ne tik pastatai ir žemė, bet ir 15-os profesionalaus meno skulptūrų galerija po atviru dangumi ir išpuoselėtas parkas.

Be to, įsigijusiems muziejų dabartiniai jo savininkai yra pasiryžę padovanoti miestui unikalią J. Monkutės-Marks tapybos, grafikos ir gobeleno darbų kolekciją bei jos pačios ir vėliau muziejaus sukauptą ypatingai vertingą profesionalių kūrėjų 140 meno darbų kolekciją iš 24 pasaulio šalių ir liaudies meno kolekciją taip pat iš viso pasaulio šalių. 

Ypatingos kultūros ir aukštos inteligencijos moteris, be šių savo savybių, buvo ir itin dosni. Kėdainių krašto kultūros premijos laureatė (2004) ir Krašto garbės pilietė (2007) Janina Monkutė-Marks 2000 metais ne tik įsigijo XX amžiaus pradžios buvusio Juozapavos palivarko sodybos pastatą, savo lėšomis suremontavo ir įkūrė muziejų, bet ir čia kvietė viso pasaulio menininkus. 

Kūrėja įsteigė nepelno siekiančią organizaciją ir pasirūpino, kad po jos mirties 2010 metais muziejus iki šiol išgyventų be didelių rūpesčių. Tuo tikslu Čikagoje buvo įsteigtas specialus Ira Marks ir Janinos Marks fondas, iš kurio buvo dotuojama meninė kultūrinė žmonių dvasią ir intelektą stiprinanti muziejaus veikla.ją iš 24 pasaulio šalių ir liaudies meno kolekciją taip pat iš viso pasaulio šalių.

Tačiau COVID-19 atsėlinus į pasaulį, pandeminiai metai priveikė ne tik dalį žmonių, bet ir apstabdė, sumažino ar visai sužlugdė kai kurių įstaigų, įmonių, organizacijų veiklas.

Muziejus taip pat išgyveno visai kitokį etapą. Dėl šios visą pasaulį apėmusios nelaimės po ilgų svarstymų Marksų šeima turėjo priimti sprendimą, ką daryti fondui senkant.

,,Jau nuo sausio mėnesio gyvenu atsisveikinimo nuotaikomis“, − sako D. Minkevičienė-Jazdauskienė, kartu kūrusi muziejų ir be specialių žinių ieškojusi būdų bei dariusi viską, kad šis projektas būtų įgyvendintas.

2001 metais rekonstravus ir sutvarkius vieno aukšto dviejų fligelių apleistą pastatą, muziejus atvėrė duris lankytojams. Nuo tada čia dūzgia menai ir menininkai, šviesūs žmonės. Čia vyksta unikalios parodos, stovyklos, paskaitos, užsiėmimai, edukacijos, o būrys gerbėjų ir ištikimų lankytojų savo gyvenimo nebeįsivaizduoja be šio muziejaus.

Dabar prašymas įsigyti muziejų atiduotas spręsti tarybai. Šio muziejaus-galerijos garbės direktorė yra ponia Alma Adamkienė, buvę Kėdainių rajono savivaldybės merai Nijolė Naujokienė, Saulius Grinkevičius ir dabartinis meras Valentinas Tamulis.

,,Šiemet mes dirbsime taip, kaip esame suplanavę, ir statusas mūsų liks, koks yra, o kai Taryba pasakys savo sprendimą ir atsakymą mums, tai net jei jis bus palankus, pokyčiai prasidės ir įvyks tik kitais metais“, − sako D. Minkevičienė-Jazdauskienė.

,,Mano didelis noras, kad šis kultūros židinys liktų. Tam yra visos sąlygos. Tokios salės su pilna įranga, kokybišku apšvietimu, filtrais, drėgmės matavimu, kondicionavimo sistema dar reiktų paieškoti Lietuvoje“, − sako D. Minkevičienė-Jazdauskienė, kartu su savo teta Janina stipriai prisidėjusi prie žmonių dvasinio turtinimo ir miesto įvaizdžio formavimo.

Rekomenduojami video