Per pirmąją sausio pusę – 4 nužudymai. Tiek jų šalies policija užregistravo iškart po įvykių, bet dar buvo ir žmonių mirčių dėl iškart neaiškios priežasties, o ji paaiškės tik padirbėjus ekspertams. Visi be išimties 4 nužudymai – su alkoholio tvaiku. Šių nusikaltimų aukomis tapo 3 vyrai (39–49 m.) ir moteris (70 m.). Tarp įtariamųjų – 4 vyrai (16–54 m.) ir moteris (47 m.).
Įtariamas brolis
Visos pirmosios sausio pusės žmogžudystės įvykdytos artimų žmonių – šeimos narių ir draugų – aplinkoje.
Pernai pirmasis metų nužudymas buvo įvykdytas pirmąją metų dieną, o šiemet pirmoji Naujųjų metų diena praėjo be žmogžudysčių. Bet vos tik prasidėjo sausio 2-oji, ramybė jau baigėsi – naktį Kauno rajone, Virbaliūnų kaime, buvo nužudytas vyras (39 m.). Jam lemtingas savo namuose buvo vienintelis dūris peiliu į kirkšnį. Netrukus nelaimėlis nukraujavęs mirė. Tuo metu jo vyresnysis brolis (44 m.) jau beldėsi pas kaimyną ir prašė pagalbos: „Prisidariau... Einam – pamatysi“. Kaimynas, nuėjęs į brolių namus, suprato, kad peiliu sužalotam vyrui jau niekas nepadės.
Įtariamojo policininkams nereikėjo ieškoti – pats pagalbos ieškojęs nužudytojo brolis prisipažino padūręs jaunėlį. Tik negalėjo paaiškinti savo pykčio, išreikšto dūriu, priežasties.
Kaimynai neslėpė, kad kartu gyvenę broliai nuolat girtavo. Alkoholiu svaiginosi ir prieš tragediją. O kas įvyko, kad prireikė peilio, aiškinasi tyrėjai. Jie taip pat nustatys, ar ši tragedija buvo nuolatinio smurto šeimoje pasekmė.
Po šio nužudymo Lietuvoje tokių įvykių nebuvo gana ilgai, jeigu lygintume su jau įprasta mėnesio statistika, kai pernai vis naujas žmogžudystes buvo galima skaičiuoti maždaug kas trečią dieną (po 10 per mėnesį).
Sugyventinių tragedija
Kitas nužudymas sausį buvo užregistruotas tik sausio 14-ąją. Šis – irgi smurto artimoje aplinkoje rezultatas: Klaipėdoje, kaimynų namuose, mirė vyras (41 m.), peiliu į krūtinę mirtinai sužalotas savo girtos (1,95 promilės alkoholio kraujyje – vidutinis girtumo laipsnis) sugyventinės (47 m.). Pagal tyrėjų surinktus duomenis, ši įvykio vietoje iškart sulaikyta moteris dėl smurtavimo ne kartą jau buvo policijos akiratyje. Greičiausiai todėl šioje nužudymo byloje teismas netrukus nutarė įtariamąją laikyti suimtą mažiausiai mėnesį.
Tiesa, per tyrimą gali paaiškėti, kad moteris peilio griebėsi gindamasi nuo sugyventinio smurto – bent taip ji pati tvirtina. Įtariamoji išties buvo sumuštu veidu. Tik, kaip po įvykio teigė pareigūnai, įrodyti, kad ir vyras prieš tragediją smurtavo, nebus lengva, nes lemiamu momentu sugyventiniai buvo vieni, be liudininkų.
Dabar jau išardyta sugyventinių pora pastaruoju metu gyveno pas vyro motiną. Ši į policiją yra kreipusis du kartus dėl „marčios“ smurto – ir prieš ją pačią, ir prieš jos sūnų. Tačiau abiem atvejais tyrimai buvo nutraukti.
Įtariamosios praeityje yra ir dar vienas faktas, liudijantis ne jos naudai – 2010-aisiais ji per konfliktą buvo peiliu sunkiai sužalojusi ankstesnįjį savo sugyventinį. Dėl šio vyro suluošinimo smurtautoja buvo nuteista kalėti 3,5 metų ir bausmę atliko.
Jeigu teismas pripažins klaipėdietę žudike, moteris atsidurs už grotų ilgam – gresia nuo 8 iki 20 metų nelaisvės.
Nužudė anūkas?
Dar vienas nužudymas artimoje aplinkoje sausį įvykdytas Kaune. Nusikaltimas nedažnas – moters (70 m.) nužudymu įtariamas jos pačios nepilnametis anūkas (16 m.), pastaruoju metu globotas kaip sūnus, kai tik mirė jo motina. Močiutė su anūku gyveno daugiabučiame name.
Kaimynai apie paauglį atsiliepia neigiamai: berniukas girtauja, būna agresyvus, triukšmauja. Jiems buvo žinoma, kad anūkas iš močiutės reikalaudavęs pinigų esą alkoholiui.
Dėl pinigų močiutė ir nužudyta. Esą anūkas jų prašęs lemtingąją dieną neva paskolinti, o ji nedavusi. Tuomet močiutei trenkta kėde per galvą. Tokie yra pirminiai duomenys tyrime.
Kada tiksliai nužudyta kaunietė, iškart tyrėjai negalėjo atsakyti. Moters pasigedo jos brolis, kai vis skambino jai, o sesuo neatsiliepė. Nutaręs nueiti pas seserį, iškart jis negalėjo įeiti, nes niekas neatidarė buto durų. Tik suradus anūką, butas buvo atrakintas.
Brolis seserį išvydo nebegyvą – jos galva buvo prakirsta. Gali būti, kad močiutė buvo sunkiai sužalota ir palikta, o anūkas tuokart išėjęs savais keliais vietoj to, kad būtų skubiai kvietęs medikų pagalbą. Bet tai dar bus patikslinta.
Iš pradžių anūkas kaltę neigė, tačiau kiek vėliau prisipažino ir paaiškino jau minėtą konflikto priežastį. Sulaikytas šis įtariamasis buvo lengvai apgirtęs (0,84 prom.).
Po to dar buvo sulaikytas ir anūko kone dvigubai vyresnis bičiulis – reikalų su teisėsauga anksčiau turėjęs stalius (33 m.). Jis kaltę dėl nužudymo neigė, tačiau pareigūnai įtarė, kad vyras prisidėjęs prie nusikaltimo. Abu dabar suimti.
Beje, praėjusių metų spalį dienos metu buvo padegtas dabar nužudytos kaunietės butas. Gaisru jai buvo padaryta maždaug 6000 eurų dydžio turtinė žala. Tyrėjai įtaria, kad nelaimę tyčia galėjęs prišaukti tas pats anūkas, beje, gesinant gaisrą buvęs įžūlus ir konfliktavęs su policininkais, tačiau kol kas tai neįrodyta, įtarimai dėl gaisro šiam paaugliui nepareikšti.
Jeigu teismas nustatys, kad močiutę nužudė jos 16-metis anūkas, šiam gresia iki 10 metų nelaisvės, nes tokia bausmė Lietuvoje yra aukščiausia riba nepilnamečiams. Kadangi nepilnamečiai ne taip retai tampa žudikais, daugybė žmonių linkę reikalauti taisyti šį Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnį, esą maksimali bausmė nepilnamečiams už nužudymą tikrai yra neadekvati. Tačiau kol kas jokios BK pataisos šiuo klausimu nenumatytos.
Tragiška medžioklė
O štai kitas nužudymas, užfiksuotas sausį, gali būti paskata šiek tiek taisyti, griežtinti kai kuriuos esamus oficialius reikalavimus. Tai – medžioklės klausimais. Pavyzdžiui, iki šiol asmuo, dalyvaujantis medžioklėje, laikomas blaiviu, jeigu, kilus įtarimui dėl jo blaivumo, „pripučia“ iki 0,4 promilės alkoholio (kaip vairuotojai). O dabar jau svarstoma, ar nereikėtų reikalauti iš medžiotojų visiško blaivumo – „nulinio“. Diskutuojama ir apie kitokius reikalavimus medžioklės dalyviams.
Visa tai užvirė po savaitgalio, kai Joniškio rajone, Daukšių kaimo teritorijoje esančiame miške, per medžioklę vienas medžiotojas (54 m.) nušovė savo kolegą (49 m.) – iš medžioklinio šautuvo paleisti šratai pataikė draugui į abi šlaunis (pažeidė stambiąsias kraujagysles), ir sužalotasis įvykio vietoje mirė greitai nukraujavęs.
Tokių įvykių medžioklėse pasitaiko neretai, tačiau dažniausiai įrodoma, jog tai buvo neatsargus nusikaltimas, nelaimė. Bet šiuo atveju įtariamąjį skandina faktas, kad jis medžiokliniu šautuvu naudojosi būdamas vidutiniškai apgirtęs (1,88 prom.). O jeigu medžiotojui nustatomas vidutinis ar sunkus girtumas, tai jau yra šiurkštus medžioklės taisyklių pažeidimas. Nuo alkoholio arba kvaišalų apsvaigę medžiotojai gali būti baudžiami 600–1700 eurų bauda, konfiskuojant jų ginklą, taip pat atimant teisę medžioti nuo 1 iki 5 metų.
Bet, žinoma, skaudžiausia – medžiotojo žūtis.
Iškart po įvykio piršosi išvada, kad visi medžiotojai tuokart buvo girti, tačiau po tragedijos buvo nustatyta, jog tąkart alkoholis buvo aptemdęs tik įtariamojo akis. Dar vienam iš visų tuokart dalyvavusių 11 medžiotojų buvo nustatytas lengvas girtumas – 0,2 promilės, tačiau toks alkoholio rodiklis, kaip jau minėta, medžioklėje yra leistinas, medžiotojas laikomas esąs blaivus. O ar buvo blaivus nušautas medžiotojas, bus nustatyta vėliau, ištyrus jo kraują.
Šioje medžioklėje dabar jau įtariamas medžiotojas ir nušautasis buvo varovai. Jie ką tik buvo užėmę savo varymo pozicijas, kai netikėtai pasigirdo šūvis. Nelaimėlis mirė gana greitai.
Įtariamasis, ištiktas šoko, tikino, kad draugą mirtinai sužalojo netyčia. Kadangi vyras buvo girtas, jis buvo uždarytas į areštinę.
Daukšių medžiotojų būrelio nariai tikino, kad panašaus įvykio šiame būrelyje nebuvo mažiausiai 35 metus – tiek, kiek būrelyje dalyvauja vyriausieji medžiotojai. Visi stebėjosi, iš kur galėję atsirasti alkoholio. Kai kurie teigė, kad jiems keistas pasirodęs viename termose buvusios arbatos skonis – esą gal ten buvo ne vien arbata? Tai turi patikslinti tragedijos tyrėjai.
Anot kolegų, tragiškai žuvęs vyras, dviejų dukterų tėvas, iki tol seniai jau buvo aistringas medžiotojas, dalyvaudavęs ir medžiotojų varžybose, o įtariamasis į būrelį buvo priimtas gal prieš 5 metus ir iššovęs palyginus nedaug kartų.
Po medžiotojo žūties pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neatsargaus gyvybės atėmimo (neatsargiai pasielgus su ginklu). Už tai kaltajam, kai jis buvo girtas, gresia nelaisvė iki 8 metų. Bet ikiteisminis tyrimas gali ir paneigti pirminius duomenis, tad apie šios tragedijos baigtį dabar galima tik spėlioti.
Irena Zubrickienė