Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Išlydėdami savivaldybės melioratorių įteikė bilietą grįžti atgal

Vakar darbą valstybės tarnyboje baigęs Biržų savivaldybės Žemės ūkio skyriaus melioratorius užtarnautu poilsiu mėgautis, atrodo, neketina. Šiam specialistui nutiestas kelias atgal – savivaldybės administracijoje specialiai sukurta šiam žmogui tinkanti pareigybė.

Tik duokit žmogų...

„Duokit žmogų, o straipsnį mes jam pritaikysim“ - iš sovietinių laikų gerai žinomas principas. Jis neturi teisės egzistuoti teisinėje valstybėje, tačiau vis dar plačiai veši šito principo atmainos. Tam labai palanki ir Biržų rajono savivaldybės administracijos dirva. Ką tik prasikalė ir gražiai „sužaliavo“ tarybos nario ūkininko liberalo grūdas Teisės ir civilinės metrikacijos skyriuje. Išsipildė politiko svajonė - mylimą moterį įklampinti į molingą krašto žemę, nors tam savivaldybėje prireikė netgi specialių teisės aktų pakeitimų.

Dabar tokių pakeitimų prireikė savivaldybės Žemės ūkio skyriui, nenorinčiam paleisti molingas dirvas melioruojančio vyro. Žemės ūkio politikai bei ūkininkams nusipelnęs melioratorius, kaip ir jo kuruojami įrenginiai, sulaukė tam tikro amžiaus, kai tarnystė valstybei ir jos žemei turėtų baigtis.

Tačiau melioratorius mėgautis senjoro gyvenimu gali nesiruošti. Jis savivaldybei dar labai reikalingas.

Niekas negalėtų nuginčyti ypač svarbios minėto melioracijos specialisto patirties. Tačiau abejonių kelia savivaldybės vadovų veiksmai - dėl šio žmogaus keičiama ilgai saugota (laikyta tuščia) pareigybė.

„Numelioruos“ biudžetą ir laimės atranką?

Gruodžio 2- oji buvo paskutinė Žemės ūkio skyriaus vyresniojo inžinieriaus melioratoriaus Rimanto Šikšnio darbo diena valstybės tarnyboje. Darbą šioje tarnyboje reglamentuojantis įstatymas nebenumato galimybės būti valstybės tarnautoju sulaukus 65 metų.

Tačiau baigus valstybės tarnautojo karjerą galima darbą savivaldybėje tęsti pagal darbo sutartį. Didžiulį valstybės tarnybos stažą turintis specialistas pareigas palieka, kaip jau įprasta savivaldybėje, „šalių susitarimu“. R. Šikšnys išlydimas su trijų mėnesių vidutinių atlyginimų dydžio išmoka. Dar kone tris atlyginimus jis gaus už nepanaudotas atostogas.

„Išeitinėmis“ apdovanotas R. Šikšnys turėtų vėl atsirasti Žemės ūkio skyriuje. Tam skirtas „kelias ir bilietas“ grįžimui – prieš pat R. Šikšnio karjeros pabaigą paskelbta atranka į Biržų savivaldybės Žemės ūkio skyriaus inžinieriaus – melioratoriaus pareigas. Tai bus „B“ lygio pareigybė, nereikalaujanti aukštojo universitetinio išsilavinimo. Tokio R. Šikšnys neturi. Tačiau turi „ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį melioracijos srityje“.

Tokios sąlygos R. Šikšniui leistų nesunkiai laimėti atranką, kurią atliks Biržų savivaldybės administracijos direktorius ir jo sudaryta komisija.

Dokumentų priėmimas baigiasi gruodžio 4 dieną. Ar R. Šikšnys jau įteikė prašymą dalyvauti atrankoje, Žemės ūkio skyriaus vedėjas Steponas Staškevičius siūlė teirautis paties specialisto. R. Šikšnys vakar į tarnybinio stacionaraus bei mobiliojo ryšio telefono skambučius neatsakinėjo.

Pinigus dalijosi

Pasak Žemės ūkio skyriaus vedėjo S. Staškevičiaus, iš darbo išėjus R. Šikšniui bus skelbiamas konkursas į laisvas valstybės tarnautojo pareigas. Taigi Žemės ūkio skyriuje bus dvi su melioracija susijusios pareigybės.

Tos pareigybės skyriuje ir iki šiol buvo dvi, tik viena jau penkerius metus buvo neužimta. Redakcijos žiniomis, jai skirtus pinigus kiti dalijosi kaip premijas.

„Ne kaip premijas, nes tokių mes negauname. Na, gal kaip priedus. Juos gaudavo ne tik mūsų skyriaus žmonės, bet ir visi, prie žemės ūkio prisidėję ar jam prijaučiantys.

Visiems labai jau smalsu būdavo, kaip tie pinigai panaudojami. Mūsų skyriui lėšas skiria valstybė deleguotoms funkcijoms atlikti“, - aiškino savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas.

Ar ilgai dabar, išėjus iš darbo R. Šikšniui, „laisvus“ pinigus vėl galės dalytis „su žemės ūkiu susiję“ savivaldybės klerkai, nežinia. Tai priklausys nuo to, ar bus skelbiamas naujas konkursas į valstybės tarnybą.

„Manau, kad dar vieno melioracijos specialisto ir konkurso reikės“, - galvoja S. Staškevičius.

„Viskas priklauso nuo skyriaus vedėjo ir administracijos vadovui pateiktų motyvų dėl pareigybės reikalingumo“, - sakė Personalo skyriaus vedėja Inga Kučienė. Anot jos, kol kas jokių nurodymų dėl konkurso į R. Šikšnio eitas valstybės tarnautojo pareigas nėra.

Vos nežlugęs sugrįžtuvių planas

Gali nutikti ir taip, kad buvusi melioratoriaus R. Šikšnio valstybės tarnautojo pareigybė bus perdaryta ir pritaikyta kokiam nors būtinam ar tiesiog valdžios geidžiamam žmogui.

O kol kas – apie R. Šikšniui nutiestą grįžimo į kitas pareigas kelią.

R. Šikšnys galėtų pretenduoti į penkerius metus laisvą buvusią melioracijos techniko pareigybę. Tačiau pareigybės apraše nurodyta, kad ją užimti tegalėtų universitetą baigęs žmogus. Į šias pareigas 2013 metais buvo priimtas jaunas specialistas Andrius Gailiūnas. Iš darbo jis išėjo 2015 metų sausį. Nuo to laiko pareigybė buvo laisva.

„Saugoma Rimantui Šikšniui, kai jis išeis į pensiją“, - tuomet aiškino savivaldybės klerkai.

Šitas „saugojimo“ ir kol kas laisvų pinigų planas vos nežlugo, iki R. Šikšnio pensijos likus daugiau nei metams.

Tai buvo 2018 metų pavasarį, kai po rinkimų neteko pareigų administracijos direktoriaus pavaduotojas Audris Mukas. Jis pasinaudojo teise grįžti į jo išsilavinimą atitinkančias pareigas savivaldybės administracijos struktūroje. Aukštąjį universitetinį hidrotechnikos inžinerijos išsilavinimą turinčiam A. Mukui ir buvo pasiūlyta tuo metu laisva melioracijos techniko pareigybė. Kitaip pasielgti savivaldybės administracija negalėjo – teisę į laisvą pareigybę A. Mukui garantavo įstatymas. Jis atsisakė galimos kompensacijos ir pasirinko teisę dirbti savivaldybės Žemės ūkio skyriuje.

Ne tik redakciją, bet ir buvusius rajono vadovus tada pasiekė nepasitenkinimo kupini raštai, kodėl A. Mukas užims Žemės ūkio skyriaus laisvas pareigas. Tačiau A. Mukas planuotu laiku dirbti nepradėjo. Tam kelią užkirto 2018 metų lapkritį netikėtai smogusi liga. Ilgai gydęsis A. Mukas šių metų spalį parašė prašymą dėl pasitraukimo iš pareigų.

„Pareigybės“ perdarymo istorija

Mukui atsisakius galimybės dirbti savivaldybėje, melioracijos techniko pareigybė vėl liko laisva. Kaip laisvas nuo valstybės tarnybos liko R. Šikšnys, galintis dalyvauti savivaldybės atrankoje ir vėl įsidarbinti.

Tačiau buvusi A. Gailiūno ir A. Muko užimta pareigybė R. Šikšniui netiko. Pareigybės apraše buvo reikalavimas turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą, kurio R. Šikšnys, kaip minėta, neturi.

Todėl šių metų lapkričio 21 dieną prieš savivaldybei skelbiant atranką buvo pakeistas pareigybės pavadinimas ir aprašas. Tai padaryta lapkričio 15 dieną.

Dabar pareigybės pavadinimas inžinierius – melioratorius. Nors iš melioracijos techniko reikalauta universitetinio technologijų mokslo srities išsilavinimo, melioracijos inžinieriaus pareigybės „kartelė nuleista“. Jos apraše nebeliko reikalavimo būti baigusiam aukštąjį mokslą. Tačiau atsirado papildymas, kurio nebuvo anksčiau. Tai reikalavimas turėti ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį melioracijos srityje.

Tą galima vertinti tik kaip papildomą apsaugos barjerą, turintį apsaugoti visus reikalavimus atitinkantį galimą pretendentą R. Šikšnį nuo galimų konkurentų.

Dokumentų priėmimas dėl dalyvavimo atrankoje į inžinieriaus melioratoriaus pareigas truks iki gruodžio 4 dienos (trečiadienio) 17 valandos.

Vakar iki 14 valandos buvo gautas vienas prašymas. Ar jį pateikė R. Šikšnys, žinių nėra.

Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video