Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Išgelbėjo katino parneštą paukštelį

Josvainių seniūnijos Kunionių kaime vyko neeilinė gelbėjimo operacija – vietos gyventojos šeimos augintinis katinas atnešė namo jauną paukštelį, kuris nesugebėjo skristi. Žmonių pastangomis ir rūpesčiu jaunas paukštelis sugebėjo pasveikti ir buvo išleistas į laisvę. Specialistai sako, jog dabar žmonės randa nemažai pasimetusių, iš lizdų iškritusių paukščių.

Parnešė katinas

„Vieną dieną mūsų mylimas katinas parnešė namo jauną paukštelį. Kaip paaiškėjo vėliau, tai jaunas žvirblis. Gal žvirblelis buvo kur prisitrenkęs, gal taip kas jam buvo nutikę, bet jis pats skristi nebegalėjo, neturėjo jėgų. Laimei, katinas paukščio nebuvo sužeidęs, kokį rado, tokį parnešė. Man pagailo paukščio, tad nutariau jam padėti“, – dėstė Kunionių gyventoja Vaida Čuntaitė-Kudvinienė.

Patarė tėtis

Tiesa, moteris nėra specialistė, tad nežinojo, kaip reikia elgtis su rastu paukšteliu, kuo jį girdyti, kuo maitinti. Ji įdėjo jį į dėžutę, kad paukštelis nusiramintų.

„Mano tėtis laiko veislinius balandžius. Jis patarė pabandyti kaip viščiuką lesinti virtu kiaušiniu.  Tėtis paaiškino, kad negalima paukštelio girdyti vandeniu, nes jis gali užspringti. Reikia viską daryti labai atsargiai. Tai ir pabandžiau.

Maitinau po trupinėlį, daug nedaviau, tik truputį. Matėsi, kad paukštelis dar labai jaunas. Pavalgęs jis užmigo. Anksti ryte, apie 6 valandą, jis pradėjo čirkšti ir šokinėti dėžutėje. Tuomet vyras patarė nešti paukštelį į lauką, gal jis jau skristi pasiruošęs. Nunešiau į dobilų pievą, atidariau dėžutę, o jis purpt ir išskrido per kaimynų tvorą“, – pasakojo paukštelį išgelbėjusi moteris.

Neslepia džiaugsmo

Kunionių gyventoja neslepia džiaugsmo, kad jai pavyko išgelbėti mažą paukštelį.

„Gerai, kad mano katinas nesudraskė jo ir visiškai nesužeidė. Paukštelis per naktį atsigavo ir išskrido. Labai džiaugiuosi, kad man jį pavyko išgelbėti. Tikrai geras jausmas, kai padedi kažkam“, – šypsojosi V. Čuntaitė-Kudvinienė.

Toks metas

Specialistai sako, jog dabar žmonės randa nemažai pasimetusių, iš lizdų iškritusių paukščių ir pataria, ką reikėtų daryti tokiais atvejais.

„Dabar tas metas, kai pavasarį išsiritę paukščiai mokosi gyventi, mokosi skraidyti. Deja, ne visada pirmas skrydis jiems pavyksta puikiai ir paukščiai dažnai susižeidžia, atsitrenkia į pastatų langų stiklus, apsvaigsta. Tačiau norime pažymėti, kad net ir iškritus jaunikliui iš lizdo tėvai nepalieka jo likimo valiai. Miške, lauke, laukymėje yra jų namai. Jei paukštelį pamatote toje vietoje – jo imti tikrai nevalia, nes taip jūs pavogsite jauniklį iš jo tėvų. Tėvai tikrai nepalieka savo jauniklių bėdoje“, –  dėsto Jurgita Gustaitienė, gyvūnų globos tarnybos „Nuaras“ vadovė.

Kartais pagalbos reikia

Veterinarai pataria nepulti girdyti paukštelių patiems, nes dažnai dar ryti nemokantys paukščiai užspringsta. Specialistai sako, kad jei paukštį radote jo aplinkoje, reiktų pabandyti paieškoti lizdo, iš kurio jis iškrito. Jei nerandate – palikti paukštelį ramybėje. Padėti reiktų tik tuomet, jei paukštis akivaizdžiai negaluoja.

„Pagalbos reikia tada, kai mes matome, jog gyvūnas yra sužeistas, kada kabo jo sparnai, kada jis kraujuoja. Padėti reikia, jei gyvūnas guli ant šono, jei nesikelia. Žodžiu, kai gyvūnas yra sužeistas, tada mes galime padėti ar ieškoti pagalbos“, –  dėsto specialistė.

 

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Rekomenduojami video