Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Išankstinė pensija: į ją išeisite greičiau, tačiau pinigų gausite mažiau

Nors pensinis amžius kasmet ilgėja, norintiems išeiti į pensiją nebūtina jo laukti. Gyventojai gali išeiti į išankstinę pensiją. Tiesa, norint ją gauti reikia atitikti keletą kriterijų, pavyzdžiui iki pensinio amžiaus žmogui turi būti likę ne mažiau nei 5 metai. Be to, tokios pensijos gavėjai turės tenkintis mažesne pensija.

Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja Vita. Ji klausė, kas, kada gali išeiti į išankstinę pensiją ir kokio dydžio ji bus. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad teisę gauti išankstinę senatvės pensiją turi tik nedirbantys (nesvarbu, kokia forma) ir negaunantys kitų pensijų gyventojai, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko ne daugiau kaip 5 metai bei atitinka būtinojo stažo reikalavimus, galiosiančius tuo metu, kai jie sukaks senatvės pensijos amžių.

Šių metų naujovės

„Sodra“ aiškina, kad nuo šių metų pradžios skaičiuojant išankstinės senatvės pensijos dydį, jis mažinimas po 0,32 procento už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus. Šis mažinimas taikomas tiek iki šių metų sausio 1 d., tiek ir po šių metų sausio 1 d. skiriamoms išankstinėms senatvės pensijoms.

Iki 2020 metų gruodžio 31 d. buvo taikomas mažinimas po 0,4 procento už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus sukakties, o sukakus senatvės pensijos amžių – už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį. „Pavyzdžiui, dabar žmogus kreipėsi dėl išankstinės senatvės pensijos 5 metų laikotarpiui (60 mėnesių) ir jam apskaičiuota įprastinė pensija siekia 240 eurų. Atsižvelgus į išankstinės senatvės pensijos mokėjimo laiką, gyventojui bus skirta 19,2 proc. (60×0,32 proc. = 19,2 proc.) mažesnė išankstinė senatvės pensija, t. y., 193,92 euro.

Tačiau jeigu gaunant išankstinę senatvės pensiją ji bus nutraukta ar sustabdyta, senatvės pensija bus mažinama tik už tą laikotarpį, kai žmogus gavo išankstinę senatvės pensiją“, – teigiama komentare.

Pinigai Anot „Sodros“, taikant 0,32 proc. mažinimą perskaičiuotos išankstinės senatvės pensijos pradėtos mokėti šių metų vasarį (išankstinės senatvės pensijos mokamos už praeitą mėnesį).

„Naujovių sulaukė taip pat senatvės pensijų gavėjai, kurie anksčiau gavo išankstines senatvės pensijas. Jei išankstinę senatvės pensiją asmuo gavo ne ilgiau kaip 3 metus ir jei jo stažas, skiriant išankstinę senatvės pensiją, buvo ne mažesnis kaip 40 metų, šio asmens senatvės pensija buvo perskaičiuota jos nemažinant dėl to, kad asmuo gavo išankstinę senatvės pensiją. Jei senatvės pensijų gavėjai, anksčiau gavę išankstines senatvės pensijas, neatitiko aukščiau išvardintų sąlygų, jų senatvės pensijos buvo perskaičiuotos taikant mažinimą po 0,32 proc. už kiekvieną išankstinės senatvės pensijos gavimo mėnesį“, – aiškinama komentare.

Augo išankstinių pensijų gavėjų skaičius

„Sodros“ duomenys rodo, kad karantinas nepaskatino žmonių išeiti į išankstinę pensiją. „Per visus 2020 metus iš viso paskirtos 1327 išankstinės pensijos. Tai mažesnis skaičius nei 2019 metais, kai naujai paskirtų išankstinių pensijų buvo 1777. Tiesa, šių metų vasario mėnesį paskirta daugiau išankstinių senatvės pensijų negu įprastai – iš viso 497. Vasario mėnesį išankstines pensijas gavo beveik 5200 gavėjų. Vidutinė išankstinė pensija siekė 328,20. O vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį stažą siekia apie 440 eurų euro euro“, – komentavo „Sodra“.


Rekomenduojami video