Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Iš „Sodros“ pirmas išmokas gavo kaupę papildomai: išeina vidutiniškai po 67 eurus

Lygiai prieš metus „Sodra“ gyventojams pradėjo mokėti anuitetus – periodines išmokas tiems, kas papildomai kaupė pensijas vadinamoje II-oje pensijų pakopoje. Nuo to laiko pensijų anuitetų fondo klientais tapo beveik 500 gyventojų, kurie, be senatvės pensijos, kas mėnesį vidutiniškai gauna 67 eurų išmoką.

Šiuo metu „Sodros“ pensijų anuitetų fonde sukaupta beveik 7,6 mln. eurų, kurių didžioji dalis yra investuota. Per metus dėl investavimo veiklos teigiamas turto vertė išaugo 638,2 tūkst. eurų. „Per metus anuitetus įsigijo 489 žmonės. Vidutinis anuitetų gavėjų amžius – 64 metai“, – sakė „Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.

Anot jos, vidutinis pensijų anuitetas siekia 67 eurus, moterims jis yra apie 60 eurų, o vyrams apie 70 eurų per mėnesį. Primename, kad šiuo metu įprasta vidutinė senatvės pensija siekia beveik 414 eurų. „Atlikta apklausa parodė, kad 44 proc. klientų palankiai vertino anuitetų išmokų sistemą, tačiau daugiau nei pusė žmonių atsakė, kad jiems trūksta informacijos apie pensijų anuitetus.

Pradėjome veiklą Lietuvai ir visam pasauliui nelengvu laikotarpiu – Covid-19 pandemijos metu, tarp dviejų karantinų, tačiau šie veiksniai neturėjo įtakos pensijų anuitetų fondo veiklos stabilumui“ – sakė D. Gerulytė. Pensijų anuitetus iki šiol įsigijo 489 klientai – 327 vyrai ir 162 moterys. „Matome, kad beveik pusė pensijų fondų dalyvių pensijų anuitetą įsigyja iškart, kai sulaukia senatvės pensijos amžiaus, o kita dalis jo įsigijimą atideda vėlesniam laikui. Vyriausias žmogus, įsigijęs pensijų anuitetą „Sodroje“, yra kiek vyresnis nei 72 metų“ – nurodė Daiva Gerulytė. Vidutinis pensijų anuitetų gavėjų amžius – daugiau nei 64 metai. Jauniausiam gavėjui dar nėra 60 metų – jis įsigijo pensijų anuitetą išėjęs į išankstinę pensiją.

Galvoja apie paveldėtojus

Gyventojams svarbu pasirūpinti ne tik savo finansiniu stabilumu, bet ir paveldėtojais – pasak „Sodros“ specialistų, populiariausias buvo standartinis pensijų anuitetas su garantuojamuoju mokėjimo laikotarpiu. Jį pasirinkęs pensijų kaupimo dalyvis gauna pensijų anuiteto išmokas visą gyvenimą, bet dalis išmokų, kurios liktų neišmokėtos, jeigu pensijos anuiteto gavėjas nesulauktų 80 metų, atitektų paveldėtojams. Tokį pensijų anuitetą pasirinko 327 žmonės, tai yra 67 proc. visų gavėjų. Antrąjį pagal populiarumą – standartinį pensijų anuitetą – pasirinko 102 gavėjai arba 21 proc. pensijų anuitetus įsigijusių klientų. Standartinio pensijų anuiteto periodinės išmokos didžiausios ir garantuotai bus mokamos visą likusį gyvenimą, tačiau nėra paveldėjimo galimybės. 60 gyventojų, arba 12 proc. visų gaunančių išmokas, pasirinko atidėtąjį pensijų anuitetą.

Šiuo atveju į „Sodros“ pensijų anuitetų fondą pervedama tik dalis jų sukauptos sumos, už kurią užtikrinamos periodinės išmokos visą likusį gyvenimą nuo 85 metų. Iki to laiko kintamo dydžio periodines pensijų išmokas moka pensijų kaupimo bendrovės – jos gali didėti arba mažėti priklausomai nuo investavimo rezultatų.

Nuolatinės papildomos pajamos

Per pirmuosius veiklos metus iš viso išmokėta 164 381 eurų pensijų anuitetų išmokų. Didžiausia išmoka siekia 333 eurų per mėnesį, o mažiausios išmokos gavėjas kas mėnesį gauna 21 eurą. Šiuo atveju gyventojas, sukaupęs apie 5 tūkst. eurų, galėjo neįsigyti pensijų anuiteto, o pasirinkti periodines išmokas, kurias 20 metų mokėtų pensijų kaupimo bendrovė, tačiau garantija, kad „Sodra“ nuolatines ir ne mažesnes išmokas mokės visą gyvenimą, jam pasirodė patrauklesnė. Kiekvienas pensijų anuiteto gavėjas gauna skirtingo dydžio išmoką, kuri priklauso nuo jo amžiaus ir sukauptos sumos. „Pensijų kaupimo II pakopoje esmė – užsitikrinti, kad sulaukus pensijos amžiaus, šalia „Sodros“ senatvės pensijos, būtų galima gauti papildomas stabilias garantuotas pajamas visą likusį gyvenimą. Kol kas lietuviai savo pensijų fondų sąskaitose yra sukaupę palyginti nedideles sumas, tačiau reikia prisiminti, kad ne vieną kartą buvo keičiamas įmokų dydis, jų mokėjimo schema.

Pensijų kaupime dalyvaujame dar tik 17 metų. Tikėtina, kad laikui bėgant pensijų anuitetų išmokos augs“ – tikino D. Gerulytė. Nuo veiklos pradžios į pensijų anuitetų fondą pervesta 7,23 mln. eurų. Iš jų 2,25 mln. eurų sudaro moterų sumokėtų įmokų suma, 4,98 mln. eurų – tai vyrų įmokos. Didžiausia vienkartinė įmoka siekė 65 tūkst. eurų, mažiausia – 5 tūkst.

Vienkartiniai atskaitymai administravimui, kurie sudaro 2,5 proc. nuo įmokos, bendrai siekė 166,3 tūkst. eurų. Pensijų anuitetą reikia įsigyti, jei gyventojas yra sukaupęs 10 tūkst. eurų ir daugiau.

Pandemija sutrumpino gyvenimo trukmę

Priimdami sprendimą ir rinkdamiesi pensijų anuitetą žmonės dažnai nuogąstauja dėl savo gyvenimo trukmės išėjus į pensiją. Vertindami COVID-19 pandemijos poveikį skirtingoms gyvenimo grupėms, „Sodros“ ekspertai atkreipė dėmesį į gyvenimo trukmės pokyčius priklausomai nuo pajamų. Pastebėta, kad vyrus pandemija paveikė labiau nei moteris. „Labiausiai nukentėjo mažiausias pensijas gaunantys vyrai – šioje grupėje gyvenimo trukmė sutrumpėjo vidutiniškai 6 mėnesiais, kai tuo metu didesnes pensijas gaunančių vyrų grupėje – 3 mėnesiais.

Kadangi pensijų anuitetų gavėjai dažniausiai yra aukštesnes pajamas gaunantys žmonės – juk per trumpą laiką jiems pavyko sutaupyti 10 tūkst. eurų ar daugiau – pandemija neturėjo didelės įtakos jų gyvenimo trukmei“ – sakė „Sodros“ vyriausiasis aktuaras Evaldas Valeiša. Per metus registruota viena pensijų anuitetų gavėjo mirtis. „Tai visiškai atitinka ankstesnes prognozes ir patvirtina prielaidas apie pensijų anuitetų gavėjų gyvenimo trukmę - 65 metų sulaukęs pensijų kaupimo dalyvis, kuris turėtų įsigyti anuitetą, vidutiniškai gyvens dar 20 metų. Pandemijos poveikis bus trumpalaikis – per keletą metų gyvenimo trukmė turėtų grįžti į ankstesnį lygį ir toliau augti. Jeigu daugiau žmonių mirė šiemet dėl pandemijos tai dar nereiškia, kad jų daugiau mirs ir kitais metais“ – komentavo E. Valeiša.

Rekomenduojami video