Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Iš ligoninės išleido į namus numirti?

Didelę negalią turinti pabiržietė iš Biržų ligoninės sulaukė „dovanos“. Į namus buvo išleistas ten gydytas merdintis neįgalus jos vyras.  Moteris nesupranta, kodėl medikai, žinodami ypatingą jų šeimos situaciją, vyrą išleido iš ligoninės. Kodėl toks sunkus ligonis išleistas namo, nesuvokė nei šeimos gydytoja, nei socialinė darbuotoja.  Vieta ligoninėje sunkiai sergančiam neįgaliajam atsirado tik po to, kai situacija pradėjo domėtis „Šiaurės rytai“.

Parėjo ramstydamasis į sienas

„Kai esi neturtingas ir invalidas, esi niekam nereikalingas, visi stumia nuo savęs“, - trečiadienį priešpiet kalbėjo neįgaliojo vežimėlyje sėdinti Pabiržės seniūnijos Kojeliškių kaimo gyventoja 72 metų Rima Vankevičienė.

Ant stalo šalia moters gulėjo mobiliojo ryšio telefonas ir „Šiaurės rytų“ laikraštis. Šios priemonės jai leido susisiekti su pasauliu ir tais, kurie jai gali padėti.

Į redakciją moteris paskambino prašydama pagalbos – ji nežinojo, kaip elgtis situacijoje, į kurią jos šeima buvo įstumta.

Didelę negalią turinti moteris ką tik buvo išlydėjusi Pabiržės ambulatorijos gydytoją Oną Ramanauskienę. Ši pasirūpino, kad būtų suleista vaistų jos kone mirštančiam 70 metų sutuoktiniui Vincentui.

Moteris neslėpė išgirdusi, kad bet kokiu momentu reikia laukti blogiausio.

Neįgalių žmonių šeimą kasdien aplanko Biržų Socialinių paslaugų centro darbuotoja. Ji atneša malkų, padeda nuprausti ligonį, pakeičia sauskelnes.

Kol vyras dar galėjo valgyti, žmona jį pati pamaitindavo. Pastarosiomis dienomis ligonis nebenorėjo net gerti.

R. Vankevičienė pasakojo, kad jos vyras serga sunkiomis ligomis. Jį rugsėjo 7 dieną paguldė į Biržų ligoninę. Deja, moters teigimu, vyras vis labiau silpo.

Kai ji ligoninėje vyrą aplankė, medikai kalbėjo apie tai, kad ligoniui gali tekti daryti inkstų dializes. Gydytojas Mantas Žibas klausė, ar būtų kam jį atvežti į procedūras.

Žmona tąkart sakė, kad reikalui esant samdytų transportą iš vyro pensijos.

Iš ligoninės V. Vankevičius buvo išleistas rugsėjo 18 dieną. Parvežtas į namus jis, anot žmonos, įėjo į kambarį pasiramstydamas už sienų ir atsigulė.

Nuo to laiko jo sveikata tik prastėjo. Vyras pradėjo klejoti, blaškytis naktimis, nebevalgė.

Ligoninėje vietų nėra?

Rugsėjo 24 dieną R. Vankevičienė iškvietė greitosios medicinos pagalbą. Atvykusių medikų klausė, ar jie negalėtų ligonio vežti į ligoninę. Bet jai buvo pasakyta, kad ligoninėje nėra vietų.

Trečiadienio naktį „greitąją“ kvietę dar kartą. Vyrui buvo suleista vaistų.

Trečiadienio ryte R. Vankevičienė kreipėsi į Pabiržės ambulatorijos gydytoją O. Ramanauskienę. Ši atvyko, apžiūrėjo ligonį, suleido vaistų ir siūlė reikalui esant kreiptis pagalbos bet kuriuo metu.

„Biržų ligoninės medikai galėjo išrašyti dokumentus specialiesiems poreikiams ir neišleisti iš ligoninės. Būtų suleidę vaistus, atlikę dializes. O dabar išleido ir paliko laukti mirties“, - kalbėjo R. Vankevičienė.

„Aš visas paras budžiu. Apkloju, kai blaškosi, iškritusias iš lovos kojas įkeliu“, - apie savo vargus kalba sunkią negalią turinti moteris.

Ji vyrui gali padėti tik viena ranka, nes kitos beveik nevaldo.

„Kartu išgyvenome trisdešimt metų“, - trečiadienį priešpiet kalbėjo moteris. Ji bėdojo, kad artimas žmogus turi mirti tokioje situacijoje ir kad ją pakeisti – ne neįgaliosios jėgoms.

Ji dėkojo dviem žmonėms už nuolatinę pagalbą ir rūpestį – gydytojai O. Ramanauskienei ir socialinei darbuotojai Adai Černauskienei.

Stebėjosi, kodėl išleido į namus

Pabiržės ambulatorijos gydytoja Ona Ramanauskienė trečiadienį „Šiaurės rytams“ sakė neturinti išrašo iš ligoninės, todėl nežinanti, su kokia diagnoze ir tyrimais ligonis buvo išleistas į namus.

Gydytoja buvo ką tik aplankiusi ligonį namuose, žadėjo lankyti ir kitą dieną.

O. Ramanauskienė sakė, kad ją nustebino tai, jog tokios būklės žmogus buvo išleistas iš ligoninės.

Ji nesiėmė spręsti, kodėl iškviesti greitosios medicinos pagalbos darbuotojai žmogaus nevežė atgal į ligoninę.

„Arba vietų nėra, arba matė, kad ligonis beviltiškas“, - svarstė medikė.

„Ten situacija prasta. Abu ligoniai. Mes su Ada (socialine darbuotoja, - red.) kalbėjome, kad jį reikia guldyti į ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių. Jei atsiras vieta, gal paguldys. Jei dar reikės“, - kalbėjo gydytoja.

Trūksta paslaugų žmogui

Pabiržės seniūnijos socialinio darbo organizatorė Ada Černauskienė taip pat stebėjosi, kad Biržų ligoninės medikai tokį silpną ligonį išleido į namus.

„Arba stabilizavo situaciją, arba matė, kad labai blogai“, - apie išleidimo priežastis svarstė socialinė darbuotoja.

Ji rūpinosi, kad žmogus būtų paguldytas į ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių. Sako, skambinusi dvi dienas iš eilės. Bet paaiškėjo, kad eilėje į šį skyrių yra penki žmonės.

„Suprantu, kad yra eilės. Bet vietos į ligoninę reikia šiandien ir dabar, o ne tada, kai eilė ateis. O poreikis tikrai yra“, - kalbėjo A. Černauskienė.

Jai nesuprantama, kodėl atvykusi „greitoji“ nevežė ligonio į gydymo įstaigą. „Negi ligoninėje nėra kokios nors vietytės žmogui?“- stebėjosi ji.

A. Černauskienė, matydama situaciją, užpildė dokumentus, paprašė daugiau valandų ateinančiam priežiūros darbuotojui. Tačiau kai kreipėsi į Biržų socialinių paslaugų centrą, paaiškėjo, kad tam nėra galimybės.

„Kur paslaugos turi būti teikiamos žmogui, jų trūksta. Tokia realybė, su tuo susiduriame. Ką galiu, tą padedu, bet dėl medicininės pusės negaliu padėti“, - kalbėjo socialinė darbuotoja.

Jei nustatys indikacijas – lankysis dažniau

Biržų rajono socialinių paslaugų centro direktorius Eividas Šernas sakė, kad situacija Kojeliškyje sudėtinga. Pinigai apsilankančiai lankomosios priežiūros darbuotojai mokami už vieną asmenį, o ji dirba faktiškai už du.

„Pagal esamas indikacijas yra nustatytos 9 valandos per savaitę. Mes daugiau negalime skirti. Jei gydytojų komisija nustatys, mes skirsime daugiau valandų“, - sakė E. Šernas.

Žinoma, jeigu tų paslaugų ligonis besulauktų...

Ligoninėje vietų yra

Biržų rajono savivaldybės ligoninės direktorius Petras Bimba, paklaustas apie V. Vankevičiaus situaciją, sakė nieko negalintis komentuoti, nes apie tai nežinantis. Situacija pasidomės tuo atveju, jei kažkas iš artimųjų parašys raštišką prašymą. Tuomet jis pakomentuos spaudai.

Paklausus, kodėl „greitosios“ darbuotojai sakė, kad neveš paciento į ligoninę, nes nėra vietų, P. Bimba sakė negalintis komentuoti „greitosios“ darbo ir „kas ką sako“.

„Ligoninėje vietų yra“, - tikino ligoninės direktorius.

Mirštamumo statistikos negerina

Už socialinį darbą ir medicinos reikalus atsakingos Biržų rajono mero pavaduotojos Astros Korsakienės „Šiaurės rytai“ klausė, gal yra kokie nors nerašyti kriterijai ligoninėje, į kurią nurodoma neguldyti sunkių ligonių. Tai būtų pravartu tam, kad būtų mažinamas mirštamumas įstaigoje, pagerinta statistika.

„Nei raštu, nei neoficialių nurodymų dėl pacientų išrašymo iš ligoninės dėl mirtingumo norint pagerinti ligoninės statistiką nėra“, - sakė A. Korsakienė.

Jos manymu, tai yra tiesiog kalbos ir žmonių daromos prielaidos.

Vicemerės manymu, jei iš ligoninės išrašius pacientą situacija namuose pasikeičia, jis turi kreiptis į šeimos gydytoją arba greitąją medicinos pagalbą.

„Greitoji medicinos pagalba privalo vertinti situaciją ir jos nekomentuoti, o pristatyti pacientą į ligoninės priimamąjį. Ne greitosios personalas sprendžia, guldyti ar neguldyti žmogų į ligoninę“, - teigė A. Korsakienė.

Skyriuje nebuvo vietų

Biržų rajono savivaldybės poliklinikos direktorius Leonidas Sologubovas apie minėtą situaciją sako kalbėjęs su greitosios medicinos pagalbos darbuotojais.

Antradienį popiet jie išties buvo nuvažiavę pas pacientą. Skambinę į ligoninės skyrių, kur neva jiems buvo pasakyta, kad nėra vietos.

Naktį paciento būklė, pasak „greitosios“ medikų, buvo stabili.

Vieta atsirado

Po to, kai „Šiaurės rytai“ pradėjo domėtis Vankevičių šeimos situacija, redakciją pasiekė naujienos.

Tą patį trečiadienį pas Vankevičius į Kojeliškius vėl atvyko gydytoja O. Ramanauskienė. Ji atvežė siuntimą V. Vankevičiui gulti į ligoninę.

Pakviesti greitosios medicinos pagalbos tarnybos medikai pacientą nuvežė į ligoninę. Jis buvo paguldytas medikų priežiūrai.

Jurgita Morkūnienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video