Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ir blaivūs tampa žudikais

2016-ieji, prasidėję, kaip „Akistata“ jau rašė, vyro nužudymu švenčiant metų virsmą Klaipėdoje ir itin šiurpiu dviejų mažylių nužudymu Kėdainių rajone, kai blaivus, tačiau sveiką nuovoką praradęs tėvas juos sumetė į šulinį, atrodo, nieko šviesaus šiuo požiūriu nežada. Tai išduoda pirmoji sausio pusė, paženklinta ir aiškiais nužudymais, ir tragiškai pasibaigusiais įvykiais, kurie taip pat dvelkia ir smurtu, ir gedulu.

Nužudymų daugiau

Iki sausio 18-osios Lietuvos policijoje šiais metais buvo įregistruoti jau 5 aiškūs nužudymai. Jų aukomis tapo 3 vyrai, viena moteris ir du tėvo į šulinį gyvi sumesti mažyliai.

Vienas iš minėtų nužudymų vadinamas švelniau – neatsargus gyvybės atėmimas. Tai – įvykis per medžioklę.

Dar du įvykiai, beje, susiję su kūdikiais, kol kas nužudymais nelaikomi, tačiau pradėtų ikiteisminių tyrimų metu arba dar vėliau, jau teisme, gali nutikti ir taip, kad šios tragedijos papildys juodąją nužudymų statistiką. Vienu atveju aiškinamasi, kaip ir dėl ko mirė namie (Jonavos r.) 17-metės slapta pagimdytas naujagimis, kitu atveju tiriama, ar ne dėl dviejų moterų išpuolio Pagėgiuose vaisiaus savo įsčiose po kelių parų neteko užpulta jauna moteris, kuri laukėsi jau antrą mėnesį.

Skaitytojas gali palyginti: pernai per visą sausį Lietuvoje buvo įvykdytos 6 žmogžudystės.

Policijos departamento galutiniais statistikos duomenimis, per visus metus pernai šalyje buvo užfiksuoti 189 nužudymai. Tai yra 14 tokių nusikaltimų daugiau, negu 2014-aisiais.

Bijojo būti paliktas

Vis dažniau nužudymais baigiasi šeimos narių ar artimų giminaičių kasdieniai santykiai. Kai tai įvyksta girtaujant, stebėtis turbūt nereikia, tačiau žudikais tampa ir blaivūs asmenys.

Prieš dvi savaites tokia tragedija nutiko Plungėje. Policijos pareigūnai, vėlų vakarą gavę pranešimą, kad viename bute V. Mačernio gatvėje vyksta muštynės, nuvykę iškart susidūrė akis į akį su itin agresyviai nusiteikusiu plungiškiu A. A. (54 m.). Kruvinais drabužiais vilkėjęs šis vyras, pamatęs policininkus, kuriuos pats į butą ir kvietėsi, metė į juos kruviną peilį.

„Laimei, peilis atsitrenkė į duris, o patruliai sureagavo žaibiškai – panaudojo specialiąją tramdymo priemonę – elektros impulsinį prietaisą „Taser“, – pasakojo Klaipėdos apskrities policijos atstovė Jūratė Albrektienė. – Prietaisui tinkamai nesuveikus, vyras ėjo į virtuvę pasiimti kito peilio, bet po grumtynių buvo sulaikytas, jam buvo uždėti antrankiai. Tuomet vyras buvo pristatytas į Plungės policijos komisariatą. Beje, ten sužinota, kad vyras siautėjo būdamas visiškai blaivus – alkotesteris rodė nulį promilių.“

Kadangi policininkų aplankytame bute buvo rastas moters lavonas su smurto žymėmis kūne, pirmiausia įtarimų šešėlis krito ant sulaikytojo.

Tuoj paaiškėjo, kad kraujo klane aptikta moteris, peiliu subadyta į nugarą, kaklą, pilvą, krūtinę, – tai nužudyta sulaikytojo žmona Z. (52 m.), kone 10 pastarųjų metų dirbusi paštininke Plungėje.

Policijoje kiek nurimęs plungiškis papasakojo, kas nutiko bute. Vyras teigė, kad pastaruoju metu jis jautė didelį nerimą dėl to, jog jam sunkiai sekėsi bendrauti su žmona. Todėl jis pradėjęs įtarti, kad žmona norinti jį palikti. Tokios mintys buvusios tokios įkyrios ir sunkios, kad vyras, staiga nuėjęs į virtuvę, pasiėmė peilį ir puolė žmoną.

Plungiškis, įtariamasis dėl žmonos nužudymo, yra suimtas. Neatmetama, kad vėliau gali paaiškėti, jog žudiku jis tapo sutrikus psichikai.

Ar šioje šeimoje smurtas liedavosi dažniau, tyrėjai dar aiškinasi. Nužudytosios bendradarbės po tragedijos teigė, kad Z. A., itin gera darbuotoja ir puiki moteris, per daug neatviraudavo apie savo šeimos reikalus, niekada nesiskųsdavo dėl sutuoktinio elgesio, mėgdavo vis kartoti, kad ir blogose situacijose pirmiausia reikia ieškoti šviesiosios pusės...

Stabdė įžūlų „svečią“

Šviesioji tragiško įvykio pusė šiuo metu labai reikalinga Alantos miestelio (Molėtų r.) gyventojui S. D. (58 m.). Vyras įtariamas nužudęs savo brolio sugyventinės sūnų R. B. (32 m.). Šio vyro gyvenimas staiga nutrauktas per jo motinos gimtadienį.

Namą Alantoje, kur gyvena du broliai, žino ir kaimynai, ir seniūnijos darbuotojai. Niekam ne paslaptis, kad tame name gana dažnai viešėdavo ir bene laukiamiausias svečias – alkoholis. Anot kaimynų, pasisėdėjimai prie butelio toje pastogėje būdavo dažnai, o juos neretai lydėdavo barniai.

Tądien, kai buvo švenčiamas gimtadienis, S. D. kartu negirtavo, nes po tragiškojo įvykio, kaip nustatė policininkai, jis buvo visiškai blaivus.

Pirminiais duomenimis, vakare, jau sutemus, į S. D. virtuvę pro ką tik išdaužytą langą veržėsi gimtadienį minėjusios jo brolio sugyventinės sūnus R. B. Šeimininkas tai išgirdo ir piktai liepė įžūliam vyrui nelįsti. Šis draudimo nepaisė. Tuomet kantrybę praradęs S. D. ir griebėsi po ranka jam pakliuvusių savo ginklų – kirvio ir ledo kirtiklio (peikenos – baslio su geležiniu galu). Jais sudavė per galvą įžūliajam. Labai greitai paaiškėjo, kad sužalotasis nebegyvas.

Brolio sugyventinės sūnų pražudęs S. D. po tragedijos niekur nesislėpė – ramiai namie laukė atvykstant pareigūnų. Žinoma, buvo nugabentas į policiją. Dabar pareigūnai turi atskleisti visas aplinkybes ir detales, lėmusias šią tragediją.

Jeigu po tyrimo bus nustatyta, kad per išdaužtą langą brovęsis R. B. kėlė rimtą grėsmę šeimininkui ar jo pastogei, S. D. teismo bausmės dėl tyčinio nužudymo išvengs. Tačiau ir tokiu atveju žmogų turėtų slėgti jauno žmogaus nužudymas.

Varovą palaikė kiškiu

Turbūt tokiomis nuotaikomis šiuo metu gyvena ir Tauragės krašto medžiotojas A. A. (43 m.). Jis, dalyvaudamas Juodpetrių kaimo medžiotojų būrelio narių medžioklėje netolimame Bernotiškės miške, šūviu iš lygiavamzdžio šautuvo mirtinai sužalojo varovą, Tauragės gyventoją (46 m.). Šiam kulka pataikė į kaklą. Iš karto sužalotojo gyvybę bandė gelbėti greta buvę žmonės, netrukus savo darbo ėmėsi ir atvykę greitosios pagalbos medikai, tačiau nesėkmingai.

Kaip teigė įvykį pradėję tirti policijos pareigūnai, varovą, vilkėjusį ryškiaspalvę liemenę, nušovęs medžiotojas buvo blaivus. Šaudamas į kiškį, jis tapo netoliese buvusio varovo žūties kaltininku. Tragedija įvyko šviesiu paros metu, po pietų.

Šio įvykio ikiteisminis tyrimas vyksta pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, kuris vadinamas „Neatsargus gyvybės atėmimas“. Jeigu tyrimas taip pat ir bus baigtas, o byla bus perduota į teismą, įžvelgus medžiotojo kaltės, kaltajam gresia arešto bausmė arba laisvės atėmimas iki 4 metų.

Žudiko paveikslas

Turbūt sutapimas, kad ne vienu atveju šiais metais žmogžudystės įvykdytos esant blaiviam įtariamajam. Juk labiau įprasta, kai tokiais atvejais kaltininkas (žinoma, ir auka) būna girtas. Štai ir pernai Lietuvoje iš visų nustatytų 214 įtariamųjų nužudymu 163 nusikalto būdami girti.

Beje, pagal 2015 metų juodosios statistikos oficialius duomenis galima nupiešti tokį žudiko Lietuvoje paveikslą. Tai – vyras (įkliuvo 191 vyras ir 23 moterys), lietuvis (pernai iš įtariamųjų buvo 176 lietuviai, 22 rusai, 14 lenkų ir t.t.), labai žemo išsilavinimo arba išvis be jokio (pernai – 116 žemo išsilavinimo, 97 – vidurinio ir aukštesniojo, 0 – aukštojo), bedarbis (buvo 142 bedarbiai), žudikui – 21–25 metai (tokių buvo 28, o 23 asmenys žudikais tapo būdami 26–30 metų, 20 įtariamųjų – 31–35 metų).

Kalbant apie žudikais tapusių asmenų amžių, pernai net 17 buvo paauglių iki 17 metų, 8 buvo 18–20 metų, mažiausiai dėl nužudymų įkliuvo 61 metų asmenų ir dar vyresnių – 3.

122 nužudymai pernai buvo įvykdyti miestuose, 64 – kaimo vietovėse. Dažniausiai – gyvenamosiose patalpose (115). O vienkiemiuose pernai nebuvo nužudytas nė vienas žmogus, kaip skelbia statistika.

Kartu aiškėja ir žudikų aukos paveikslas: vyras (pernai šalyje buvo nužudyti 75 vyrai ir 47 moterys), vidurinio ar aukštesniojo išsilavinimo (tokių pernai buvo 60, žemo išsilavinimo – 56, aukštojo – 4), dirbantis (pernai buvo nužudyti 59 bedarbiai, 2 moksleiviai, kiti turėjo darbą), vyresnio amžiaus (žudikų aukomis tapo 20 asmenų, sulaukusių 61 metų ir daugiau, po 18 aukų – 31–35 ir 51–55 metų; mažiausiai – jaunimo: nužudyti 3 paaugliai iki 17 metų, 2 jaunuoliai – 18–20 metų).

Tik faktai:

Kalbant apie nužudymus, įvykdytus šiais metais, reikia paminėti šiurpią žmogžudystę Švedijoje: sausio 11-ąją keliais smūgiais peiliu vienoje Švedijos mokykloje buvo mirtinai sužalotas lietuvis Arminas (15 m.), anksčiau su tėvais gyvenęs Lazdijų rajone.

Lietuvį paauglį nužudė 14-metis kitatautis iš karo pabėgėlių šeimos, kaip skelbia Švedijos spauda.

Dar vienas lietuvis – Edgaras (28 m.) – buvo nužudytas tą pačią dieną, tik jau Anglijoje, Londono rajone.

Jis mirtinai sumuštas, sulaikyta grupė įtariamųjų, muštynių dalyvių.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video