Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Įklimpo su dar vienu projektu

Paaiškėjo, kad pagal savivaldybės nustatytas sąlygas projekto įgyvendinti neįmanoma

Naujajai rajono valdžiai tenka skubiai taisyti nuėjusios valdžios padarytas klaidas, kurios skaudžiai gali atsiliepti rajono gyventojams. Vos spėjo paaiškėti, kad jau seniai yra užstrigęs vandentiekio ir nuotekų tinklų įrengimo Šėtoje ir Kunioniuose projektas, netruko išlįsti ir kita palikta problema. Paaiškėjo, kad pagal buvusio savivaldybės administracijos direktoriaus Ovidijaus Kačiulio vadovaujamų savivaldybės specialistų nustatytas konkurso sąlygas, neįmanoma įrengti pylimo „Justinavos“ sodų bendrijoje. Konkursą laimėjusiems rangovams dabar tenka skubiai siūlyti projekto pakeitimus, tačiau ar juos leis padaryti europinių pinigų panaudojimą kontroliuojanti institucija, kol kas dar nežinia. Pirmtakų privirtą košę tenka srėbti naujiems rajono vadovams, į kuriuos dėl šio pylimo įrengimo jau kreipėsi ir sodų bendrijos atstovai.

Pylimus turi įrengti iki kitų metų pabaigos

„Justinavos“ ir „Užuvėjos“ sodininkų bendrijos jau seniai yra virtusios gyvenvietėmis, kuriose nuolat gyvena per 160 kėdainiečių.

Mažne kiekvieną pavasarį jie kenčia nuo potvynio, tad išspręsti šiai problemai savivaldybė parengė projektą „Potvynių rizikos mažinimas Kėdainių mieste“.

Projekto vertė – beveik 125 tūkst. eurų. 92,5 proc. reikalingų lėšų skiria Europos Sąjunga (ES). Savivaldybei teks padengti tik 7,5 proc. šio projekto išlaidų.

Už šiuos pinigus planuojama sutvarkyti ir paaukštinti pylimą, esantį sodininkų bendrijoje „Užuovėja“ bei įrengti naują pylimą sodininkų bendrijoje „Justinava“ tarp Ilgosios gatvės ir Nevėžio upės. Taip pat numatyta sutvarkyti „Justinavos“ polderio pralaidos reguliatorių (atbulinį vožtuvą) tam, kad būtų apsaugotos nuolat užliejamos gyvenamosios teritorijos.

Rangovai įklimpo į bėdą

Savivaldybės paskelbtą konkursą minėtiems darbams suprojektuoti ir atlikti laimėjo UAB „Babėnų transportas“.

Įmonė, prieš pradėdama projektuoti pylimus, pirmiausia, kaip ir yra privaloma, padarė geologinius gręžinius, atlikdama reikiamus tyrimus. Štai tuomet ir paaiškėjo, kad įgyvendinti savivaldybės projektą taip, kaip yra numatyta konkurso sąlygose ir techninėje specifikacijoje, yra neįmanoma.

„Pylimą, esantį sodininkų bendrijoje „Užuovėja“ sutvarkysime ir paaukštinsime 20 centimetrų naudodami smėlį, skaldą ir žvyrą. Dėl to jokių problemų nėra.

Bėda tik dėl naujo pylimo įrengimo „Justinavos“ sodų bendrijoje ir šių pylimų sujungimo.

Tam, kad projektuojamas pylimas atitiktų tokiems statybos darbams keliamus reikalavimus, pagal gautus geologinius matavimus mes jį turime suprojektuoti visiškai kitokį, nei buvo numatyta konkurso sąlygose ir techninėje specifikacijoje.

Jei suprojektuosime taip, kaip numatyta, tokio projekto nepatvirtins ekspertai ir neleis jo įgyvendinti, nes jis neatitiks statybos reikalavimų. Be to, taip pastatyto negalėtume priduoti nei mes, nei pati savivaldybė“, – „Rinkos aikštei“ sakė rangos darbų konkursą laimėjusios bendrovės „Babėnų transportas“ direktorius Eugenijus Antanaitis.

Planuojama įrengti naują pylimą sodininkų bendrijoje „Justinava“ tarp Ilgosios gatvės ir Nevėžio upės. A. Barzdžiaus nuotr.

Planuojama įrengti naują pylimą sodininkų bendrijoje „Justinava“ tarp Ilgosios gatvės ir Nevėžio upės. A. Barzdžiaus nuotr.

Sienos statyti neleidoPasak E. Antanaičio, statant pylimą taip, kaip numatyta savivaldybės, reikėtų šalia jo statyti ir maždaug 2,5 metro aukščio atraminę betoninę sieną. Tuomet ne tik projektas stipriai pabrangtų, bet ir iškiltų kita problema – pro namų langus gyventojams tektų žiūrėti ne į gražų tekančio Nevėžio gamtovaizdį, o į betoninę sieną.

Išgirdę tokią naujieną neapsidžiaugė „Justinavos“ sodų bendrijos gyventojai ir kreipėsi į rajono merą Valentiną Tamulį, prašydami ieškoti kitų sprendimų.

V. Tamulis jiems garantavo, kad siena nebus statoma, todėl įpareigojo rangovus ieškoti kitų išeičių.

Teks ardyti kelią

„Problema ta, kad jeigu nestatome atraminės betono sienos, pagal turimus geologinius matavimus pylimo pagrindas negali būti siauresnis nei 16 metrų, todėl jis neišsitenka numatytoje vietoje ir uždengia kelią. Tačiau kito varianto nėra.

Belieka siūlyti pylimą daryti kelio sąskaita.

Tokiu atveju pylimas būtų pastatytas ir ant paties kelio, bet toje vietoje jis būtų suprojektuotas žemesnis, o per jį nutiesta nauja kelio atkarpa.

Tam reikia papildomų investicijų, nes tokiu atveju žmones apsaugotume nuo Nevėžio potvynio, bet neapsaugome nuo vandens, kuris sutekėtų nuo kalno šlaitų – pylimas tuomet uždarytų nuo šlaitų pritekantį vandenį. Kad šis nubėgtų, būtina įrenginėti lietaus kanalizaciją, tad į tuos pinigus, kurie numatyti šiam projektui, realiai neįmanoma įtilpti“, – „Rinkos aikštei“ sakė UAB „Babėnų transportas“ vadovas E. Antanaitis, kuris tikina dabar atsidūręs lyg tarp girnų – konkursas laimėtas, bet nurodytomis sąlygomis darbų įgyvendinti neįmanoma.

„Man sunku pasakyti, kaip savivaldybė nustatė šiam projektui reikalingą sumą ir kaip nustatė tokias konkurso sąlygas.

Jeigu pylimus būtų galima įrengti tokiomis sąlygomis, kaip nurodyta, būtų viskas gerai, bet realiai ten sąlygos visiškai kitokios nei nurodyta savivaldybės. Ir tai paaiškėjo tik atlikus geologinius tyrimus.

Išeina taip, kad savivaldybė prašo vieno, o realiai reikia kito – juk negalima tokių statinių statyti taip, kaip sugalvojau. Reikia tilpti į projekto rėmus pagal statybos reglamentą“, – sako E. Antanaitis.

Įmonės problemos?

Už pylimų įrengimo projektą atsakinga savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyr. specialistė, atliekanti skyriaus vedėjo funkcijas, Ieva Matyžiūtė nelinkusi pripažinti savivaldybės specialistų atsakomybės.

„Įmonė, laimėjusi viešąjį konkursą, matė visas pirkimo dokumentuose nurodytas sąlygas. Ji turėjo įsivertinti visus darbus ir rizikas, kurios gali atsirasti įgyvendinant projektą.

Įmonė patvirtino, kad yra tinkamai susipažinusi su pirkimo dokumentais, veiklos sąrašu, technine specifikacija ir sutinka su pirkimo dokumentuose, veiklos sąraše, techninėje specifikacijoje nustatytomis sąlygomis ir reikalavimais bei įsipareigoja juos tinkamai vykdyti“, – atremia I. Matyžiūtė.

Nepaisant to, specialistė patvirtino, kad savivaldybė jau kreipėsi į Europos Sąjungos paramos administravimo departamentą bei Aplinkos projektų valdymo agentūrą prašydama leisti įgyvendinti pakoreguotą projektą ir dabar laukia šių institucijų sprendimo.

Tikslas – vienas, o rezultatas – kitas

Paklausta, kodėl Kėdainių rajono savivaldybė paskelbė vieną konkursą pylimų įrengimui į jį suplakdama du darbus – tiek pylimų projektavimo, tiek jų įrengimo, nors galėjo paskelbti du atskirus konkursus, tuomet dar projektavimo stadijoje atlikus geologinius matavimus ir būtų paaiškėjusi reali situacija, I. Matyžiūtė sakė: „Buvo galima taip daryti, bet skelbdami vieną konkursą mes galvojome, kad taip bus ir rangovui patogiau – pats paruošia projektą, pats jį įgyvendina.

Dabar viliamės, kad Aplinkos projektų valdymo agentūra leis koreguoti projektą, tačiau kada realiai prasidės darbai sodininkų bendrijose, dar klausimas. Bet laiko turime. Darbus reikia spėti padaryti iki 2020 metų spalio 31 dienos, tad, manau, viskas bus padaryta laiku.“

 

Kristina KASPARAVIČĖ

Rekomenduojami video