Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Idėją nušalinti nepasiskiepijusius darbuotojus sumalė į miltus – tai primena vergovės laikus

Valdžia svarsto pasekti Latvijos pavyzdžiu suteikti darbdaviams galimybę nuo darbo nušalinti nepasiskiepijusius darbuotojus. Valdančiųjų nuomone, užtenka kliautis tik paskatomis, norint, kad vakcinacijos procesas įgautų reikiamą pagreitį, būtinas ir botagas. Darbuotojų atstovai nuogąstauja, kad valdžia eina radikaliausiu keliu ir lygina sprendimą su vergovės laikais.

Apie idėją nušalinti nepasiskiepijusius darbuotojus nuo darbo naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Seimo vicepirmininkas, Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Nueita radikaliausiu keliu

„Tikrai iki paskutinės minutės tikėjausi, kad nebus nueita radikaliausiu keliu. Nežinau, ko vedina premjerė išstojo su tokiais pasiūlymais. Mes vienareikšmiškai negalime tam pritarti. Manome, kad kiekvienas mūsų pilietis turi turėti priėjimą prie pagrindinių gyvybiškai svarbių funkcijų. Tai būtų darbas, apsipirkimas maisto prekių parduotuvėje ir apsipirkimas vaistinėje. Tai yra trys dalykai, be kurių žmogus neišgyventų ir šitie dalykai turėtų būti neliečiami“, – kalbėjo I. Ruginienė.

  Profesinių sąjungų atstovės nuomone, Vyriausybė peršoka visas likusias galimybes ir vakcinaciją skatinančius būdus ir eina prie radikaliausio žingsnio. Pašnekovės nuomone, tai turės itin skaudžių pasekmių. „Kiekvienas jėgos panaudojimas turi savo atoveiksmį“, – sakė I. Ruginienė.

Inga Ruginienė Jos nuomone, bus sukeltas nereikalingas ir pyktis tarp darbuotojų, kas, anot I. Ruginienės, jau pastebima keletą pastarųjų savaičių. Kitas galimas atoveiksmis – darbuotojai atsisakys dirbti.

Tokiu atveju, I. Ruginienės nuomone, darbuotojai nueis pas tokį darbdavį, kuris netaikys tokios priemonės. „Persiviliojimui darbuotojų tai bus labai gera landa, o darbdaviams teks ir toliau ilgai ir skausmingai ieškotis darbuotojų“, – kalbėjo I. Ruginienė.

Reikia blogų policininkų

„Kad visoje šitoje epopėjoje, kada mes kalbame, kaip atrodys Lietuvos gyvenimas artimiausią rudenį, kaip paskatinti skiepijimo tempus, kaip išvengti dar vieno karantino, kažkam reikėjo užimti blogo policininko rolę. Ne tik abstrakčiai kalbėti apie tai, kad labai kviečiame, labai norime, kad pasiskiepytumėte, labai skatiname, labai sveikiname, traukiame visas kortas, norėdami pritraukti žmones skiepytis. Reikėjo kažkam pasakyti, kaip tas gyvenimas gali atrodyti iš blogesnės pusės. Aš džiaugiuosi, kad atsirado politikų, nuo Remigijaus Šimašiaus iki Arūno Dulkio, Ingridos Šimonytės ar Aušrinės Armonaitės, kurie įnešė to aiškumo ir blaivaus proto“, – kalbėjo V. Mitalas.

  Pasak Seimo vicepirmininko, blaivus protas sako paprastą dalyką – prie delta atmainos plitimo masto dabartinis pasiskiepijusių procentas absoliučiai nieko nereiškia. „Tai reiškia, kad per šitą laikotarpį, kada skiepijome žmones, nepasiekėme nieko. Mes turime daryti viską, kad pasiektume rezultatų, kokie tik įmanomi dabartiniam mokslui, kad kuo labiau pasisaugotume nuo visokių pavojų, kurie laukia ateityje“, – teigė V. Mitalas.

Politikas džiaugėsi, kad yra vadinamosios meduolio principo priemonės, tačiau pažymėjo, kad reikia įvardinti, kad su tokiu skiepijimo tempu nebus pasiekta nieko ir vėl grėstų karantino režimas. „Per šį laikotarpį, kada skiepijome žmones, nepasiekėme nieko“, – teigė V. Mitalas.

„Visi darbuotojai sėdėtų ant subsidijų ir kitokio plauko išmokų. Man atrodo, kad tokia situacija yra katastrofiška Lietuvos [ekonomikos] augimui, nes mes praloštume šią partiją ir mūsų ekonomikai tai labai daug kainuotų, žmonių sveikatai, tiek fizinei, tiek psichinei“, – samprotavo V. Mitalas.

  Čmilytė-Nielsen Idėją palaiko

Todėl darbuotojų nušalinimo idėja, anot Laisvės partijos atstovo, tikrai galėtų būti panaudota. „Vertinu kaip blaivaus, aiškaus proto pamąstymus ko Lietuvai reikėtų, jei mes skiepijimo tempų nepagerinsime“, – I. Šimonytės idėją palaikė Seimo vicepirmininkas.

  Visgi V. Mitalas negalėjo patvirtinti, ar ji tikrai bus panaudota, nes nei Vyriausybė, nei Seimas šio sprendimo nepalaimino. „Jeigu ir būtų priimtas, mes galėtume jį greitai atšaukti, jeigu matytume, kad visos priemonės ir visa komunikacija <...> tikrai veikia ir tie abejojantys žmonės vis tik tai patraukia <...> pasiskiepyti tam, kad save ir kitus apsaugotų, kad Lietuvos gyvenimas rudenį nestotų“, – V. Mitalas.

  Lygino su vergove

„Aš nesuprantu, kodėl mūsų valdantieji mano, kad mojavimas botagu kažkokias tai problemas išspręs. Taip, galime imtis represinių priemonių, sustatyti visus prie sienos ir per prievartą suskiepyti, bet kas iš to išeis“, – į V. Mitalo retoriką reagavo I. Ruginienė.

Profesinių sąjungų atstovė teigė, kad iki šiol buvo daug pastangų dedama, kad darbovietėse būtų sukurta gera atmosfera tiek darbuotojams, tiek darbdaviui, o tokios radikalios priemonės visas šias pastangas gali lengva ranka nubraukti. Statybos „Darbdavys bus priverstas imtis botago, daužyti darbuotojus ir ko jūs tikitės? Tikitės, kad darbuotojas bus lojalus ir gerai atliks darbą? Man čia labai primena vergovės laikus, kai šeimininkai savo vergus daužė ir tikėjosi, kad jie gerai atliks darbą“, – kalbėjo pašnekovė.

Ji svarstė, kodėl valdžia neišnaudojo visų galimų motyvacinių priemonių, pavyzdžiui, skiepadienių idėjos, kurią Vyriausybė kiek anksčiau atmetė, galimybės skiepytis ar testuotis darbo metu. I. Ruginienė taip pat kėlė klausimą, kas nušalins nuo darbo nepasiskiepijusius.

„Man čia labai primena vergovės laikus, kai šeimininkai savo vergus daužė ir tikėjosi, kad jie gerai atliks darbą“, – sakė I. Ruginienė. „Kas juos tikrins, ar jie turi galimybių pasą, ar jie skiepijosi, ar nesiskiepijo. Jeigu tavo vadovas nesiskiepijo, kaip reikia tikėtis, kad darbuotojai skiepysis?“ – klausė I. Ruginienė.

„Šitų klausimų niekas neatsako, bet dėl trikdžių išspręsti vieną iš pagrindinių Lietuvos problemų iš karto yra apkaltinami darbuotojai ir visa atsakomybė numetama ant jų pečių. Tai aišku, kad tai žymiai lengviau padaryti, žymiai paprasčiau, nes tas žmogus ištvers viską“, – pridūrė I. Ruginienė.

  Nesutinka su prezidento kritika

Nesiskiepijusių darbuotojų nušalinimo nuo darbo idėją skeptiškai vertina ir Prezidentūra. „Šis siūlymas yra kol kas labai toks dar neaiškus, jis turėtų būti teisiškai susietas su tam tikromis profesijomis. Tikrai labai svarbus klausimas, apie kokias profesijas kalbame. Bet turbūt esmė yra ne tame. Esmė tame, kad labai sudėtinga yra kalbėti ir galbūt ne laikas yra kalbėti apie tokią priemonę, kol nesame išnaudoję visų motyvacinių priemonių jų efektyviausiu būdu“, – praėjusį ketvirtadienį LRT radijui sakė prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.

Prezidentas susitinka su parlamentinių partijų lyderiais ir Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte „Visada tie politikai, kurie šneka apie meduolius, visada bus populiaresni už tuos, kurie šneka apie botagus. Prezidentas ir visi kiti, šnekėdami apie tai, kad galima skatinti, daug rezervų yra, kaip paskatinti tais meduoliais, jie renkasi populiarumo taškus, nes dalis žmonių tiki, kad mes turime labai daug laiko“, – į prezidento patarėjos išreikštą nuomonę reagavo V. Mitalas.

„Atsipalaidavom per anksti, reanimacija vėl pilna“: Rusijoje – nerimas dėl koronaviruso Seimo vicepirmininkas tikino, kad ta atsakomybė, kuri užkraunama ant darbuotojų pečių, yra tik 5 minutes trunkantis vakcinos gavimas. „Kurioje skauda minimaliai, bet tau pačiam, tavo artimiesiems ir tavo kitiems mylimiems žmonėms suteikia būtiną saugumą. Šita atsakomybė nėra pakankamai didelė ir net vasaros mėnesiais yra įveikiama padaryti“, – kalbėjo V. Mitalas.

Rekomenduojami video