Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Į Uteną sugrįžta Žirgų šventė ir Aludarių susitikimų diena

Po beveik aštuonerių metų pertraukos į Uteną sugrįžta vienas svarbiausių miesto renginių – Žirgų šventė ir Aludarių susitikimų diena. Renginys vyks jau visiškai netrukus – birželio 11 d.

Viskas prasidėjo nuo Žaibo

Ne visi žino, kad nuo seno Utena buvo laikoma Lietuvos žirgų sporto sostine, čia kasmet vykdavo vasaros bei žiemos žirgų lenktynės, kuriose varžydavosi geriausi žirgininkai ir žirgai iš visos Lietuvos ir Europos valstybių. Tai primena ir miesto herbas, kuriame pavaizduota pasaga ir žvaigždė.

Istorikai teigia, kad žirgų lenktynės Rytų Aukštaitijoje organizuojamos jau keletą šimtmečių. Ypač populiaru jas būdavo rengti ant užšalusių ežerų žiemą, kai sumažėdavo ūkio darbų. Daugiausia žmonių sutraukdavo Dusetose ant Sartų ežero bei Svėdasuose ir Sudeikiuose ant Alaušo ežero rengiamos lenktynės.

O pirmosios profesionalios lenktynės įvyko 1955 m. Utenoje, naujai pastatytame hipodrome. Hipodromo trasa siekė 1 000 metrų, joje žirgininkai iš pradžių varžėsi tik su lietuviškais žemaitukų veislės žirgais. Pirmuoju čempionu tapo Jurgis Gimbutas su žirgu Žaibas. Nuo 1966 m. hipodrome kasmet vykdavo Respublikinės žirgų lenktynės, o Utenos ristūnininkai su savo žirgais buvo kviečiami dalyvauti lenktynėse kitose šalyse. Žinoma, kad jie vyko į Kijevą, Krasnodarą, Tbilisį, ten laimėjo ne vieną prizinę vietą.

1985 m. hipodromas buvo rekonstruotas ir jau tada atitiko pasaulinius standartus. O 2010–2013 m. atlikus dar vieną rekonstrukciją, tapo vienu moderniausių Rytų Europoje. Hipodrome galima organizuoti lygiąsias žirgų lenktynes, jame įrengti treniruočių takai, fotofinišo sistema, žiūrovų tribūna, kurioje telpa daugiau nei 600 žmonių. Neseniai greta hipodromo atsirado Varžybų organizavimo centras, kuriame įrengtos patalpos konferencijoms, parodoms ir kitiems renginiams rengti, t.p. specialios tribūnos teisėjams ir žiniasklaidai. Be to, netoliese įsikūrė viešbutis „Kamanos“, kuriame įrengtas ir 60 vietų žirgų viešbutis. Hipodrome įrengta ir  beisbolo aikštė, taigi čia mielai renkasi ne tik žirgų sporto, bet ir beisbolo entuziastai.

Vėl atsirado galimybė šventei

Pernai uteniškiai minėjo 760-ąjį miesto gimtadienį, primindami, kad Utena – seniausias Aukštaitijos miestas, senesnis net už Vilnių, Kauną, Šiaulius ar Panevėžį. Tuomet ir kilo mintis atgaivinti seną miesto tradiciją – Žirgų šventę. Be to, sugalvota ją išplėsti, kartu organizuojant ir Aludarių susitikimų dieną.

„Respublikinės žirgų lenktynės, uteniškių vadinamos tiesiog Žirgų švente, Utenoje tradiciškai vykdavo du kartus per metus – rugpjūtį arba rugsėjį ir gruodį arba sausį. Šis renginys buvo organizuojamas iki 2009 m. ir atnaujintas 2014 m., po hipodromo rekonstrukcijos. Tačiau nuo 2017 m. vėl nebevyko, nes Žemės ūkio ministerija pakeitė rėmimo taisykles ir organizuoti lenktynes miestui tapo per brangu. Tad džiaugiamės, jog šiemet vėl turime galimybę jas surengti“, – teigė vienas iš šventės organizatorių, Utenos kultūros centro direktorius Erikas Druskinas. Šią šventę direktorius pats prisimena iš vaikystės, jos visuomet labai laukdavo. Pasak vyro, jos metu visuomet vykdavo kaimo kapelų pasirodymai, amatininkų mugė.

Birželio 11 d. hipodrome vyks tarptautinės žirgų lenktynės „Baltijos taurė 2022“, kuriose varžysis komandos iš Lietuvos, Latvijos bei Estijos. Varžybų metu vyks šeši važiavimai. Jose bus galima pamatyti Lietuvos žirginio sporto čempionus Kazimierą Trotą, Egidijų Gudonį, Stanislovą Kėrį, Moniką Vinskutę ir kitus.

Tuo tarpu beisbolo aikštėje vyks Lietuvos beisbolo čempionato turas, kuriame Utenos „Titanai“ žais prieš Kauno „Lituanica“ klubą.

Susirinks ir aludariai

Visą dieną hipodrome vyks aludarių susitikimai – mažos ir didelės alaus daryklos lankytojams pristatys savo gaminius, susipažins tarpusavyje. Iš viso laukiama maždaug 30 dalyvių. T.p. bus rengiamos paskaitos ir diskusijos aludarystės tema, skirtos profesionalams ir visuomenei, pramoginiai užsiėmimai.

Greta įsikurs maisto gamintojų ir amatininkų mugė, veiks vasaros kino teatras su LED ekranu ir sėdmaišiais, vaikų miestelis su batutais ir įvairiais žaidimais bei pramogomis, t.p. laukia smagi koncertinė programa, kurioje pasirodys legendiniai atlikėjai Simonas Donskovas, Rytis Cicinas, Aleksandras Makejevas ir kt., o po koncerto dar bus galima pasišokti diskotekoje. Renginį užbaigs įspūdingos fejerverkų salvės. Pasak direktoriaus, pramogų užteks ir suaugusiems, ir vaikams.

„Pandemijos laikotarpiu organizavome daug virtualių renginių: tai ir įvairūs teatro spektakliai, koncertai, paskaitos, literatūros ir kino vakarai. Jie buvo labai populiarūs, tačiau vis tiek visi labai išsiilgo gyvų renginių“, – neslėpė pašnekovas. Jis teigė, kad artėjančios šventės tikslas –grąžinti į Uteną žirgininkystės tradicijas, ugdyti pagarbą žirgų kultūrai, puoselėti miestui svarbius simbolius. „Žirgininkystė Utenai – ir savasties dalis, ir „prekės ženklas“, – kalbėjo organizatorius.

Renginys vyks nuo 11 val. iki vidurnakčio. Žirgų lenktynės vyks nuo 12 iki 15 val., beisbolo varžybos – nuo 16 iki 20 val., o koncertinė programa – nuo 21 val. Įėjimas į renginį – nemokamas.

Jolanta Gražinytė

Rekomenduojami video