Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Į sunaikintą Kėželių mokyklą plaukia jos mokiniai

Zeliškių kaime (Nemunėlio Radviliškio seniūnija) nuo 1914 iki 1975 metų veikė Kėželių mokykla. Vieškeliais, keleliais iš visos Lietuvos į savo mokyklą jau penktą vasarą plaukia jos mokiniai – „kėželiukai“ iš visos Lietuvos.

Užžėlusius „kėželiukų“ vaikystės takus pramynė jie, buvę šios mokyklos auklėtiniai biržiečiai: Renė Uldukienė ir Gytis Ulijonas.

Biržų krašto šviesuolis, kraštotyrininkas jau amžiną atilsį Jonas Dagilis Gyčiui parodė pavyzdį – buvusios Drąseikių mokyklos vietoje bendruomenės pastatytą paminklinį akmenį. Ir Gyčio Ulijono širdyje sužibo viltis. Jis ėmėsi iniciatyvos. Su Rene pradėjo rinkti prisiminimus. Išleido dvi knygeles. Įprasmino su bendraminčiais ne tik „kėželiukų“ vaikystės metus, bet ir gimtinės istoriją. Zeliškių kaime prie kelio šių apylinkių istorijos sargybon stojo du įspūdingi rieduliai iš ūkininkų Liorentų laukų. Viename akmenyje užrašas ant plokštės primena: šiose vietovėse veikė Šleideriškio paštas. Kitame akmenyje – Kėželių mokyklos metai. Atgabenti čia ir įkomponuoti dar iš tų mokyklinių metų užsilikę keli laipteliai. Sumūrytas aukuras. Trečioje paminklinėje lentoje – 30 išnykusių ir jau nykstančių kaimų vardų. Nuo šių metų šią paminklinę lentą laimina Gyčio ir buvusio jo bendramokslio panevėžiečio Stasio Kvedaravičiaus sukurtas kryžius.

Penktą kartą rinkosi „kėželiukai“ į savo susitikimą. Susitikimas vainikuotas Kėželių mokyklos himnu. Jį sukūrė biržiečiai Renė Uldukienė ir Gintaras Gasiūnas.

Tylos minutė – išėjusiems. Daug jų amžino poilsio grįžta į gimtąsias kapinaites.

Gyčio rankose vėl ilgesingai skambėjo mokyklinis varpelis. Kvietė tradicinei prisiminimų pamokai. Pamoka užsitęsia. Dar ne viskas išsakyta...

„Kėželiukai“ – dainingi. Tėviškės laukus jie apkabino skambia „Giminių daina“. Dainą dainuoti padėjo kviestiniai muzikantai iš Pačeriaukštės (kolektyvo vadovas V. Kavaliauskas). Garbingiausių ir laukiamiausių „kėželiukų“ prezidiuman šiemet – jubiliatai įvairių laidų bendramoksliai: Jonas Jasiukėnas, Vladas Matukas, Lina Kalvanienė, Irena Rumpienė, Voldis Krikščiukas...

„Kėželiukų“ ir jų svečių vaišės ir linksmybės – artimiausioje turizmo sodyboje.

 

Regina VAIČEKONIENĖ

Rekomenduojami video