Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Į Lietuvą pirmą kartą atvyko ES kovos su antisemitizmu ir žydų gyvenimo puoselėjimo koordinatorė K. von Schnurbein

Lietuvos žydų (Litvakų) bendruomenės kvietimu šią savaitę Lietuvoje vieši Katharina von Schnurbein – ES kovos su antisemitizmu ir žydų gyvenimo puoselėjimo koordinatorė. Pirmojo savo vizito Lietuvoje metu pareigūnė primins, kad Europos Sąjunga yra pasiryžusi kovoti su antisemitizmu – kiekviena valstybė narė yra įsipareigojusi įgyvendinti pernai pristatytą ES kovos su antisemitizmu ir žydų gyvenimo puoselėjimo strategiją. Strategijoje numatyti veiksmai, kuriais siekiama užkirsti kelią visų formų antisemitizmui ir kovoti su juo, saugoti ir puoselėti žydų gyvenimą ES, taip pat šviesti apie Holokaustą, jį tyrinėti ir atminti.

„Katharinos von Schnurbein dėmesys Lietuvai yra labai svarbus. Viešnią pasitinkame džiugiai ir svetingai – kartu švęsime Rosh HaŠana, tradicinę žydų naujųjų metų šventę. Atskleisime Šiaurės Jeruzalės dvasią ir paveldą – Katharinai von Schnurbein surengsime ekskursiją po Vilniaus getą, aplankysime Vilniaus Gaono namus ir kitas istoriškai svarbias vietas. Taigi, švęsime ir kalbėsime, kaip visi kartu galime puoselėti žydų gyvenimą – ryškią visuomenės audinio giją“, – sako Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pirmininkė Faina Kukliansky. K. Schnurbein ekskursiją po Vilniaus geto teritoriją ves LŽB darbuotojas, gidas Viljamas Žitkauskas.

ES kovos su antisemitizmu ir žydų gyvenimo puoselėjimo koordinatorė K. von Schnurbein atkreipia dėmesį, kad interneto kanalais antisemitizmas iki šiol plūsta į mūsų gyvenimus: „Per Covid-19 pandemiją internete kilo antisemitizmo banga, kuri toliau auga. Iš naujo prikeliami antisemitiniai sąmokslo mitai kelia pavojų demokratijai. Juk, jeigu manote, kad gyvenimo taisykles nustato kažkokia slapta jėga, o ne išrinkta valdžia, tai jūsų pasitikėjimas demokratija yra labai menkas. Tad turime rasti būdų ir priemonių, kaip suvaldyti neapykantą ir sąmokslo teorijų sklaidą internete“.

ES duomenimis, 38 proc. žydų svarstė emigracijos galimybę, nes Bendrijoje nesijaučia saugūs. Siekiant užtikrinti, kad žydai jaustųsi saugūs ir galėtų visapusiškai dalyvauti Europos gyvenime, Europos Komisija numato skirti ES finansavimą geresnei viešųjų erdvių ir religinių apeigų vietų apsaugai. Valstybės narės taip pat raginamos pasinaudoti Europolo parama kovojant su terorizmu tiek internete, tiek realiame gyvenime. Siekdama puoselėti žydų gyvenimą, Europos Komisija imsis priemonių žydų paveldui apsaugoti ir informuotumui apie žydų gyvenimą, kultūrą ir tradicijas didinti.

Taip pat K. von Schnurbein pastebi, kad ES daugėja Holokausto neigimo, iškraipymo ir menkinimo apraiškų, o melagienomis kurstoma neapykanta žydų tautybės žmonių atžvilgiu ir net perrašoma Europos istorija. Pasak pareigūnės, antisemitizmas, Holokausto neigimas bei iškraipymas tapo Rusijos ginklu – propagandos apie Ukrainos „denacifikaciją“ dalimi. Tikslingai skleisdama melagingas istorijos versijas Rusija siekia pateisinti savo karinę agresiją. „Taigi, Holokaustas gali tapti įrankiu kolektyvinei istorinei atminčiai ardyti, kartu siekiant susilpninti mūsų demokratijų atsparumą ir vienybę“, – pabrėžia Lietuvos žydų bendruomenės į Lietuvą pakviesta aukšta ES pareigūnė, atsakinga už kovą su antisemitizmu ir žydų gyvenimo puoselėjimą.

Lietuvoje iki rugsėjo 30 dienos viešėsianti K. von Schnurbein susitiks su Seimo pirmininke, premjere, užsienio reikalų ministru, Vilniaus ir Kauno vicemerais bei įvairių institucijų atstovais, su kuriais aptars kovos su antisemitizmu ir Holokausto atminimo klausimus. Garbinga viešnia iš Briuselio Kaune atidarys Litvakų kultūros forumą.

Daugiau apie Kathariną von Schnurbein:

2015 m. gruodžio mėn. Katharina von Schnurbein buvo paskirta pirmąja Europos Komisijos kovos su antisemitizmu ir žydų gyvenimo skatinimo koordinatore. Į jos įgaliojimus įeina glaudus bendradarbiavimas su žydų bendruomenėmis, valstybėmis narėmis, ES institucijomis ir tarptautinėmis organizacijomis, taip pat politikos, skirtos kovai su antisemitizmu, žydų gyvenimo puoselėjimui ir Holokausto atminimo užtikrinimui, siūlymas ir įgyvendinimas.

Prieš tai ji penkerius metus dirbo Europos Komisijos pirmininko José Manuelio Barroso patarėjų grupėje, buvo atsakinga už dialogą su bažnyčiomis, religijomis ir nekonfesinėmis organizacijomis, taip pat pilietinės visuomenės organizacijomis ir analitiniais centrais Vokietijoje. Katharina pradėjo dirbti Komisijoje 2002 m., dirbdama ES delegacijos Prahoje atstove spaudai. Po 2004 m. ES plėtros ji persikėlė į Briuselį ir tapo Čekijos ES komisaro Vladimiro Špidlos atstove spaudai užimtumo, socialinių reikalų ir lygių galimybių klausimais.

2018 m. Katharina gavo B'nai B'rith Europe žmogaus teisių apdovanojimą, o 2021 m. - Vienos žydų bendruomenės Mariettos ir Friedricho Torbergų medalį.

Rekomenduojami video