Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gyventojai sukilo: dingo įvažiavimai į kiemus

Dapkiškių kaimo Lakštingalų gatvės gyventojai, spėję apsidžiaugti savivaldybes planais išasfaltuoti jų gatvę, vos prasidėjus darbams buvo šokiruoti – vieniems beveik metru susiaurinti įvažiavimai į kiemus, kitų kiemų įvažiavimus pasiruošta užtverti bortais. Projektas parengtas taip, kad į kai kuriuos kiemus įvažiavimo tiesiog nebeliktų. Projekto užsakovė – Tauragės rajono savivaldybė aiškina, kad projektuotojai suklydo dėl didelio darbo krūvio.

„Jiems užpakaliai prie kėdžių pridžiūvę“

– Dapkiškių kaime, Lakštingalų gatvėje, darbininkai ruošiasi kloti šaligatvius, pradėjo dėti bortelius, bet kad matytumėte kaip. Vieniems po metrą susiaurino įvažiavimus, o netoliese esančiam kaimynui, panašu, išvis jo būtų nepalikę. Absurdas, kitaip nepasakysi. Namo šeimininkas išvykęs, namą pardavinėja. Gerai, kad kitas mūsų gatvės gyventojas laiku pamatė ir pakėlė triukšmą, – žurnalistus atvažiuoti į Dapkiškius kvietė šio kaimo gyventojas.

Pirmadienį susisiekėme su kitu Lakštingalų gatvės gyventoju Artūru, kuris pastebėjo, kad kaimyno įvažiavimas bus užtvertas šaligatvio bortais.

Parduodamo namo šeimininkas išvykęs į darbo reisą, gerai, kad budrus kaimynas laiku pamatė, jog darbininkai į šį kiemą įvažiavimo nė neketina įrengti – projekte buvo numatytas bortas

– Kai tik susiruošė dėti bortus, supratome, kad mūsų įvažiavimus stipriai susiaurins. Man visu metru susiaurės. Kalbėjau su darbų rangovais, jie žadėjo patraukti bortus, esą nėra problemos, bet va mano kaimynui išvis įvažiavimo neliko. Žmogus negali dabar grįžti, yra išvykęs į reisą. Savivaldybėj mums sakė, kad reikėjo žiūrėti, kai projektas buvo parengtas. Bet kas mums pranešė, kur mums ieškoti tų projektų? Jiems užpakaliai prie kėdžių pridžiūvę. Ar mes turim pas juos lakstyti, ar jie pas mus? Kaip jie taip projektus rengia, kuo vadovaujasi? – piktinosi Artūras.

Darbininkai dirba pagal projektą

Artūras ir kiti šios gatvės gyventojai žurnalistus pakvietė atvažiuoti tuo metu, kai pas juos atvyks savivaldybės atstovas – pirmadienį, 14 valandą. Nuvykę nurodytu laiku gatvėje sutikome būrį vietos gyventojų, šaligatvius pradėjusios kloti įmonės „Uliksas“ atstovus ir Tauragės rajono savivaldybės Statybos skyriaus vyriausiąjį specialistą Egidijų Montvilą. Plušėjo ir šaligatvius klojantys darbininkai.

UAB „Uliksas“ darbų vadovas Salvijus Rimkus „Tauragės kurjeriui“ tvirtino, kad įmonė dirba pagal projektą ir esą nukrypti nuo jo negali. Jis sakė, kad pagal projektą įvažiavimų nebūtų likę į tris šios gatvės kiemus. Kad ir kaip keistai skamba, S.Rimkus neslepia, jog net ir matydami, kad užtvertų įvažiavimus į kiemus, darbininkai būtų dirbę taip, kaip nubraižė projektuotojai.

Klerkas: „Savivaldybė neturi eiti pas žmones“

Savivaldybės Statybos skyriaus specialistas E.Montvilas šios gatvės gyventojus kaltino, kad jie patys nepasirūpino susipažinti su projektu ir dar pridūrė, kad projektuotojai neprivalo su žmonėmis kalbėtis.

– Savivaldybė neturi eiti pas žmones, reikia patiems domėtis. Tam yra ir bendruomenės primininkai, – tvirtino savivaldybės klerkas.

Gyventojams pasiskundus, kad už naujųjų bortų, sukdama į kiemą, jau užkliuvo mašina, E.Montvilas pareiškė, kad niekas kitas nekaltas, jei vairuotojas nepataiko įvažiuoti. Matydamas, kad į ugnį įpylė žibalo, situaciją valdininkas bandė nesėkmingai užglaistyti. Esą nieko tokio, kad lengvosios mašinos ratu užvažiuos ant bortelio.

– Kodėl mes bortais turim važiuoti? Ar tai leidžia Kelių eismo taisyklės? – širdo Lakštingalų gatvės 8-ojo namo gyventojas.

– O kaip malkas parsivešime, juk gatvėje esantys daugiabučiai ir kiti namai kūrenami krosnimis? Reikia įvažiuoti ne tik su lengvosiomis, bet ir su sunkvežimiais. Čia gi kaimas, – vienas po kito klausimus žėrė kiti susirinkusieji.

– Su malkomis labai atsargiai. Jei išlaužysit, bus bėda, – jiems atsakė E.Montvilas.

Valdininkas gyventojams kelis kartus priminė, kad iki darbų pradžios reikėjo ateiti į savivaldybę ir susipažinti su projektu, o ne dabar, kai darbai įsivažiavę. Esą projektas parengtas ir darbus nenukrypstant nuo jo privaloma atlikti. Pasak E.Montvilo, už kiekvieną nukrypimą nuo projekto gali tekti atsakyti, juk projektas finansuojamas Europos Sąjungos fondų.

– Iš kur mes galėjom žinoti, kad projektai iš dangaus padaryti, kad realiai situacijos niekas neapžiūri ir kad šitaip kurioziškai gali nutikti? Kai kurie ir į užsienius išvykę, – piktinosi žmonės.

– Kur Anglijoj sėdi, tai tegul ir sėdi, – kišdamas koją savivaldybės skelbiamai emigrantų sugrąžinimo politikai žmonėms rėžė E.Montvilas.

Projektą pažadėjo koreguoti

„Tauragės kurjeriui“ E.Montvilas aiškino, kad projektuotojai dėl didelio darbo krūvio suklydo rengdami projektą. Esą kai kurie šios gatvės įvažiavimai į kiemus buvo neįforminti geodezinių matavimų nuotraukose ir projektuotojai, remdamiesi dokumentais, jų nematė. Anot E.Montvilo, projektuotojai buvo atvykę į vietą kelis kartus, tačiau buvo sprendžiami kiti klausimai, tokie kaip paviršinių nuotekų surinkimo ir panašūs.

Paklaustas dėl susiaurintų įvažiavimų Statybos skyriaus vyriausiasis specialistas paaiškino:

– Jeigu gyventojas savo priestate įsirengė garažą ir pasidarė kažką panašaus tvoroje į vartus, tai nereiškia, kad ten yra įvažiavimas, pažymėtas geodezinėse nuotraukose, išpildomuosiuose dokumentuose, kuo pagrinde ir remiasi projektuotojai rengdami techninius projektus.

Tačiau E.Montvilas sutiko su gyventojų išreikštomis pastabomis, kad įvažiavimai suprojektuoti per siauri.

– Perėjus per visus įvažiavimus su tuo kartu susirinkusiais gyventojais sutarta, kad įvažiavimai bus praplatinti. Įvažiavimai bus praplatinti iki 4 metrų, o kur reikia pagal esamą situaciją, – patikino specialistas.

Anot E.Montvilo, statybos darbų žurnalas išvežtas į Vilnių, kad projekto vadovas padarytų jame įrašą, jog leidžia įvažiavimus praplatinti. Savivaldybės specialistas pridūrė, kad visi savivaldybės projektai vieši, tačiau jais niekas nesidomi: nei seniūnaičiai, nei bendruomenių pirmininkai, nei gyventojai.

– Mums svarbi visų nuomonė, tačiau visada vietoj nuomonių jau projekto įgyvendinimo pabaigoje reiškiami tik nepasitenkinimai ir pretenzijos. Taip neturėtų būti. Daugelis gyventojų patys nežino, o gal ir sąmoningai yra su tvoromis įėję į valstybinę žemę, tada projektuotojams daug sunkiau teisingai parengti techninius projektus, – mano E.Montvilas.

UAB „Atamis“ biuro-personalo administratorė Debora Čepronaitė patvirtino, kad projektas bus koreguojamas.

Daiva ŽEBELIENĖ

Rekomenduojami video