Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gyventojai raginami pavasarį pasirūpinti senų ir netvarkingų medžių genėjimu

Pavasarį, šiltėjant orams, gyventojai vis dažniau traukia į sodybas, sodo namelius, daugiau laiko leidžia kieme. Medžiai namų teritorijoje suteikia jaukumo, reikalingą pavėsį. Vis dėlto, labai svarbu prisiminti, kad dėl netvarkingų ar senų medžių nutinka ir nemažai nuostolių žmonių turtui, todėl pavasarį svarbu apsitvarkyti. „Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad praėjusiais metais nuvirtę medžiai pridarė nuostolių už beveik 100 tūkst. eurų. Ekspertai papasakojo, kada svarbu medį genėti ar galbūt visai jį nupjauti.

Ekspertai pastebi, kad labiausiai pavojingos yra audros, kurių metu nuvirtę medžiai sumaitoja žmonių turtą. Pastaraisiais metais mūsų šalyje būdingi dideli vėjai, vasaros audros atneša vis daugiau nuostolių, todėl gyventojai jau dabar, atšilus orams, turėtų pasirūpinti medžių genėjimu, kol vėjai dar nėra dideli.

Su audromis – ir užgriuvę medžiai ant namų stogų

Draudimo atstovas teigia, kad nemažai nuostolių nutinka būtent asmenims, kurie patys lipa į medį, pjauna šakas, todėl šį darbą verta palikti atsakingoms institucijoms ir tuo užsiimančioms įmonėms. Kita didelė bėda yra lūžtančios šakos ar patys medžiai ant gyventojų turto.

„Mūsų bendrovės skaičiai rodo, kad būtent audros metu žmonių turtui yra pridaroma didžiausia žala, kai medžiai ar jų šakos užkrenta ant namo, automobilio, tvoros ar kito daikto ar statinio, esančio kieme.

Praėjusiais metais savo klientams išmokėjome beveik 100 tūkst. eurų medžių padarytiems nuostoliams atlyginti. Vidutinė nuostolio suma buvo 817 eurų, o maksimali suma viršijo net 13 tūkst. eurų“, – situaciją komentuoja Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas.

Daugiausiai nukenčia namai, nesaugus ir transportas

Anot jo, net 79 proc. žalų nutinka būtent gyventojų namams ir aplinkiniams objektams.

„Užvirtę medžiai suniokoja namų stogus, pagalbinius pastatus, šiltnamius, terasas, pavėsines. Taip pat dažnai pasitaiko, jog sulaužomos tvoros – tiek savos, tiek ir kaimynų, todėl kalbant apie medžius svarbu pagalvoti ne tik apie savo, bet ir apie kaimynų kieme esantį turtą bei civilinę atsakomybę“, – pažymi ekspertas.

Draudimo atstovas taip pat atkreipia dėmesį, kad nuvirtę medžiai dažnai apgadina ir elektros laidus, dėl ko gali sutrikti elektros energijos tiekimas. Vasaros vėtros pridaro rekordiškai daug nuostolių turtui, todėl verta joms ruoštis jau dabar.

Artūras Juodeikis teigia, kad dėl užvirtusių medžių 13 proc. žalų sudaro ir nuostoliai transportui.

„Būtent pernai metų didžiausias nuostolis ir buvo skaičiuojamas medžiui užvirtus ant automobilio. Dažniausiai tokio pobūdžio nuostoliai nutinka audros metu, todėl svarbu atkreipti dėmesį, kur yra statomas automobilis. Ypač jei žinote, kad artinasi audra – jokiu būdu nestatykite savo transporto priemonės po medžiu ar greta jo, juolab po senu ir turinčiu dideles storas senas šakas.

Kai medžiai krenta ant automobilių, sumaitojamas stogas, kapotas, nulaužiami šoniniais veidrodėliai, buferis, subraižomos durys“, – komentuoja „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Kada medį galima pjauti ar genėti?

Aplinkos ministerija yra patvirtinusi nutarimą dėl kriterijų, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams. Net ir norint nupjauti ar genėti medžius, augančius privačiame žemės sklype, reikia įsitikinti, ar tai tikrai galima daryti.

Jei reikia leidimo kirsti ar intensyviai genėti saugotiną želdinį, asmuo turi kreiptis į savivaldybę. Kiekviena savivaldybė leidimus išduoda pagal individualias taisykles.

„Kartais gali pasirodyti, kad procesas yra gana sudėtingas. Vis dėlto, netinkamai prižiūrimi medžiai pridaro išties daug nuostolių, kurie aktualūs tiek privačių namų gyventojams ar tiems, kurie turi savo sodybas, tiek ir daugiabučių gyventojams. Todėl pasidomėti medžių genėjimo galimybėmis ir nenumoti į tai ranka būtina ir geriau tai padaryti jau dabar, kol dar nesulaukėme vėtrų. Kita vertus, svarbu suprasti, kad nupjovus medį be leidimo – gali grėsti nemaža piniginė bauda.

Prie daugiabučių gyventojų namų augantys medžiai yra savivaldybės atsakomybėje, tačiau jei matote, kad šalia jūsų gyvenamo pastato medis yra nestabilus, galimai kelia pavojų pastatui – praneškite atsakingoms institucijoms“, – sako Artūras Juodeikis.

Rekomenduojami video