Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gyventojai įspėjami saugotis: geliantys vabzdžiai puola ir daugiabučius

Specialistai įspėja – pastarosiomis dienomis stebimas itin didelis bičių, vapsvų ir širšių aktyvumas. Vabzdžių šeimos auga it ant mielių ir kuriasi pačiose netikėčiausiose vietose. Jų kelyje pasitaikę žmonės lieka sugelti. Specialistai gyventojams patiems kovoti su nekveistais svečiais nerekomenduoja, o medikai siūlo paisyti jų pamokymo – sugeltam asmeniui griebtis adrenalino nepatariama.

Antrus metus iš eilės vieno sostinės daugiabučio gyventojų ramybę sutrikdo čia pat prie laiptų įsikūrusios širšės. Žmonės negali jų atsiginti nei lauke, nei namie. Tai, pasak gyventojų, jau ne pirmas nelauktų viešnių lizdas.

„Buvo po laiptais į rūsį. Ir nežinau, ar sutapimas, ar ne, bet tos problemos prasidėjo po renovacijos. Atlikus namo renovaciją ir pradėjo čia gyventi širšės“, – pasakoja daugiabučio gyventoja Erika Lenkaitienė. Neapsikentę gyventojai iškvietė pagalbą, mat ne vienas žmogus jau buvo sugeltas. „Ir šiaip po namus skraido, ir kiekvieną dieną mes bent jau kokias šešias išvejam, ar užmušam, nes kiekvieną dieną jų pilna.“

Tokių iškvietimų, kaip sako vienos su vabzdžiais kovojančios įmonės atstovas, pastaruoju metu du kartus daugiau nei pernai tuo pat metu. „Nes šiltas periodas. Labai geras, ir dabar jau šeimos yra tokio dydžio. Pernai tokio dydžio šeimos buvo tik po gero pusės mėnesio kažkur. O jos dabar jau tokios yra“, – sako „Dezinfos“ atstovas Edmundas Skardžius. Sako, kad vabzdžiai įsikūria graužikų nuodų dėžėse.

Vaizdo įrašo nuotr.

Graužikams medžiagos mirtinos, o vapsvoms – ne. Specialistas sako, kad kasdien gauna iki keliasdešimties žmonių prašymų išvaduoti nuo puolančių vabzdžių. Be to, patiems kovoti su širšėmis nepataria. Medikai sako, kad tokių vabzdžių įgėlimas ne tik paprastas skausmas.

Alergiškiems žmonėms bitės, širšės ar vapsvos įgėlimas gali sukelti anafilaksinį šoką. Vienintelė išeitis to išvengti, kaip sako gydytojai, nesiartinti prie lizdų, neerzinti vabzdžių, nessuerzitos bičių giminės atstovės dar labiau puola. Santaros Priėmimo skubios pagalbos skyriaus vedėja sako pastebėjusi – besikreipiančių į medikųs dėl bičių, širšių ar vapsvų įgėlimo pastarosiomis dienomis daugėja.

„Dažniausiai pasitaiko tie žmonės, kuriems įgėlus atsirado bėrimas visame kūne. Tai reiškia, kad pasireiškė alerginė reakcija. Lygiai taip pat dažniau kreipėsi tie pacientai, kuriems begeriant įgėlė ar į burną, ar į liežuvį. Tai gyvybei pavojingesnis atvejis“, – teigia Santaros klinikų gydytoja Božena Markevič.

Neseniai į medikus kreipėsi Lenkijos pilietė, kuriai į skruostą įgėlė bitė. Laimei, moteris buvo nealergiška.

Vaizdo įrašo nuotr.

Medikai žmones įspėja, bitės, širšės ar vapsvos įgėlimas – pavojingiausias alergiškiems dėl pavojaus patirti anafilaksinį šoką. Tai reakcija, kai žmogų ima kamuoti dusulys, bėrimas, krenta kraujo spaudimas. Tačiau ir tokiu atveju,kaip sako gydytojai, griebti adrenalino nereikia. Svarbiausia – sugerti antialerginių vaistų: „Tas galioja visiems alergiškiems žmonėms.

Alergikai šitą žino. Kiti preparatai – tai hormoniniai preparatai. Jie skiriami tik gydytojams paskyrus. Be jokios abejonės, adrenalinas nėra tas vaistas, kuris būtų leidžiamas bet kada ir bet kur, nes jo neteisingas vartojimas taip pat gali būti pavojingas gyvybei.“ Specialistai sako, kad, įsibėgėjant slyvų, obuolių ir kriaušių nokimo sezonui, vapsvų, širšių ir širšuolų tik daugės.

Edita Vežbickaitė

Rekomenduojami video