Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Gustuko picerija“ siūlosi apmokėti studentų testavimą, už kurį jie jau greitai turėtų mokėti patys

Nuo spalio 15 d. įsigalioja studentams svarbūs pakeitimai. Nuo šios dienos galimybių pasui gauti skirtus koronaviruso testus studentai turės apmokėti patys. Prieš galimybių pasą aktyviai pasisakantys Šiauliuose esančios „Gustuko picerijos“ savininkai ėmėsi dar vienos iniciatyvos – siūlosi apmokėti studentų testavimui skirtas išlaidas. Prie jų jungiasi ir kiti verslininkai, planuojama surinkti penkis tūkstančius eurų.

Nepasiskiepiję ar nepersirgę šalies aukštųjų mokyklų studentai kontaktiniuose užsiėmimuose gali dalyvauti tik tada, jei turi neigiamą koronaviruso testo rezultatą. Kitaip tariant, studentai turi turėti galimybių pasą.

Testus, kurių pagrindu suteikiama galimybė gauti galimybių pasą, studentams iki spalio 15 d. kompensuoja valstybė. Taip dar nepasiskiepijusiems studentams suteikiama galimybė pasiskiepyti ir gauti galimybių pasą. Tačiau nuo spalio 15 d. už testus studentai turės mokėti patys.

Siūlosi apmokėti testus

Šiauliuose esanti „Gustuko picerija“ jau ne kartą yra patraukusi visuomenės dėmesį savo idėjomis dėl galimybių paso. Įmonė aktyviai skelbiasi nepalaikanti šios priemonės, jų nuomone, su galimybių pasu ir taikomais ribojimais visuomenė yra skaldoma. Verslininkai savo idėjomis garsėja jau ne pirmą kartą.

Galimybių pasui įsigaliojus įstaiga paskelbė priimsianti ir aptarnausianti visus klientus, net ir tuos, kurie galimybių paso neturi. Neseniai „Gustuko picerija“ ėmėsi dar vienos iniciatyvos. Šįkart siūlo studentams apmokėti testavimo dėl koronaviruso išlaidas. Testai nepasiskiepijusiems ar nepersirgusiems studentams yra reikalingi tam, kad jie galėtų patekti į aukštųjų mokyklų auditorijas.

„Studentai metami iš bendrabučių ir nuo spalio 15 dienos turės testuotis už savo lėšas. Studentas už savo lėšas? Ar jie ne mūsų ateitis? Skatiname jaunimą neemigruoti? Mūsų įmonė yra pasirašiusi sutartį su medicinos laboratorija, kurios pagalba kas 7–10 dienų testuojame savo darbuotojus. Todėl norėtume trims studentams studijuojantiems universitete apmokėti visus testų kaštus visą šių metų kursą, kad būtumėte ramūs dėl papildomų išlaidų, kurių jaunam amžiuje ir taip pakankamai“, – savo „Facebook“ paskyroje rašo „Gustuko picerija“.

Portalui tv3.lt susisiekus su įstaigos savininku Mantu Zemecku, šis pasakoja, kad idėja kilo artimoje aplinkoje išgirdus studentų nuogąstavimus dėl koronaviruso testų kainų. M. Zemeckas svarsto, kad apskritai studentai gali būti ta visuomenės grupė, kurios finansinė padėtis nestabiliausia.

Savo socialiniuose tinkluose įstaiga skelbė, kad finansuotų testus trim studentams, tačiau sulaukta dešimtimis kartų didesnio studentų susidomėjimo. Į verslininkus kreipėsi studentai iš daugiavaikių šeimų, rašė tėvai.

Gauta apie 50 studentų laiškų, didžioji dalis jaunuolių, kaip sako M. Zemeckas, svarsto mesti studijas arba išeiti į akademines atostogas, sulaukta ir medicinos studentų laiškų.

„Studentų laiškai ne du sakiniai. Žinokite, šimtai sakinių. Nuo ko, kaip kas yra, kaip jiems sekasi, kaip jie palaiko. Tikra mūsų ateitis. Ne tik, kad noriu, padėkite, ačiū, bet žmonės aiškiai parašė, ką studijuoja, ką veikia, kokios jų pozicijos, kodėl jie nenori skiepytis, kad nori dar truputį palaukti, artimoje aplinkoje yra nutikę dalykų, dėl kurių pergyvena. Žmonės išsamiai, aiškiai – tikra mūsų ateitis“, – sako M. Zemeckas.

Specialistai aiškina, kodėl tyrimas turi prasmę

Nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos ar ja nepersirgę aukštųjų mokyklų studentai ir asmenys, besimokantys pagal tęstinio profesinio mokymo programas, norėdami dalyvauti kontaktiniuose mokymo užsiėmimuose, turi testuotis kas 7–10 dienų. Anksčiau jie testuotis turėjo kas 48 val. Toks palengvinimas galios iki spalio 15 d. Tęstinis profesinis mokymas ir aukštojo mokslo studijos kontaktiniu būdu vyksta tik turintiesiems Galimybių pasą – kitu atveju studentai gali dalyvauti tik nuotolinėse paskaitose ir užsiėmimuose.

Taip pat rugsėjo pradžioje nustatytas dar vienas testavimo būdas Galimybių pasui gauti – greitasis SARS-CoV-2 antigeno testas COVID-19 ligai nustatyti.

Sulaukė bendraminčių

Socialiniuose tinkluose matyti, kad „Gustuko picerija“ sulaukė ir bendraminčių dėmesio. Po įrašu apie iniciatyvą matyti šimtai komentarų, vienas jų skelbia, kad prie idėjos jungiasi ir kita įmonė. Jungtis prie iniciatyvos ragina ir pati „Gustuko picerija“. M. Zemeckas sako, kad sulaukė kelių didelių įmonių klausimų, paaukoti pinigų siūlosi ir fiziniai asmenys. Svarstoma, ar nereikėtų pasirašyti sutarties su laboratorija, darančia koronaviruso testus.

„Bandysime sukurti fondą ir iš jo studentai bus testuojami. Toks modelis būtų – tiek gyventojai, tiek mes pervedame (pinigus – aut. past.) į tam tikrą laboratorijos sąskaitą ir iš tų pinigų pagal sąrašą kiekviename mieste kiekvienas studentas turėtų teisę ateiti prasitestuoti nemokamai“, – sako M. Zemeckas.

 Į fondą, kaip skaičiuoja M. Zemeckas, planuojama surinkti apie penkis tūkstančius eurų. „Paskaičiavome, kad vienas studentas mėnesiui 40 eurų kainuoja pagal sutartį, kurią pasirašysime. Jeigu šešis mėnesius, vienas studentas kainuotų 240 eurų. 20–21 studentui galėtume pagelbėti“, – teigia M. Zemeckas.

M. Zemeckas teigia, kad „Gustuko picerija“ planuoja skirti 1000 eurų. „Kaip gali būti gaila jaunam žmogui, kad jis tęstų studijas, tai mūsų ateitis. Nežinau, kur geriau šiandien galėčiau investuoti negu į savo tautietį, kuris tęs studijas“, – sako M. Zemeckas. Portalas tv3.lt. primena, kad „Gustuko picerija“ dar rugsėjo pradžioje buvo išmesta iš kurjerių paslaugų platformos „Bolt food“. Tuo metu įstaiga aiškino turinti kone geriausius įvertinimus visuose Šiauliuose ir nesuprantanti, kodėl bendradarbiavimas su jais buvo nutrauktas.

Tačiau „Bolt food“ teigė, kad priimant šį sprendimą buvo vadovaujamasi ne asmeninėmis simpatijomis, o paslaugos kokybe. Galimybių pasas Įsigaliojo ribojimai Portalas tv3.lt primena, kad rugsėjo 13-ąją šalyje įsigaliojo apribojimai galimybių paso neturintiems asmenims. Jiems užvertos didelės parduotuvės, taip pat kavinės, barai, grožio salonai, dideli renginiai ir pasilinksminimo vietos. Nuo rugsėjo 13 d., visos kontaktinės paslaugos teikiamos ir ūkinės veiklos vykdomos bei renginiai organizuojami (išskyrus nustatytas išimtis) tik asmenims, kurie atitinka galimybių paso kriterijus.

Ribojimai negalioja nuo COVID-19 pilnai pasiskiepijusiems asmenys, taip pat tiems, kurie įgijo imunitetą persirgę koronavirusu arba turinti per pastarąsias 48 val. atliktą neigiamą PGR testą arba greitąjį antigeno tyrimą. Apribojimai netaikomi ir vaikams iki 16 metų. Kaip ir iki šiol, tyrimai galimybių pasui gauti išlieka mokami. Kas draudžiama be galimybių paso? Nuo rugsėjo 13 dienos galimybių paso neturintys asmenys negali apsipirkti prekybos centruose ar nebūtinų prekių parduotuvėse. Jiems leidžiama apsipirkti tik nedidelėse maisto ar veterinarijos prekių parduotuvėse, optikose, vaistinėse.

Šios įstaigos privalo turėti atskirą įėjimą iš lauko bei būti ne didesnės nei 1500 kv. m ploto.

 Kai veiklos vykdomos ar paslaugos teikiamos tik asmenims, turintiems galimybių pasą, rekomenduojama dėvėti kaukes, laikytis atstumų. Kai veiklos vykdomos ar paslaugos teikiamos be galimybių paso, kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis ir srautų valdymas yra būtini.

Be to, be galimybių paso draudžiama lankytis grožio salonuose, viešojo maitinimo įstaigose, pramogų vietose, renginiuose, išskyrus atvirose erdvėse vykstančius renginius, kuriuose dalyvauja ne daugiau kaip 500 žmonių. Paso tikrinimas turės būti atliekamas paslaugų teikimo vietos viduje netoli įėjimo į ją įrengtose vietose, jeigu to dėl objektyvių aplinkybių negalima atlikti lauke, ir kai užtikrinama, kad iš tokios vietos, neatlikus patikrinimo, nebus galima patekti toliau į paslaugų teikimo vietas.

Mažose parduotuvėse ir paslaugų įmonėse galimybių pasas turės būti tikrinamas prie jų įėjimo arba užėjus į vidų. Kai to dėl objektyvių aplinkybių negalima atlikti, viduje netoli įėjimo galės būti įrengta vieta, kur atliekamas tikrinimas. Tokiu atveju turi būti užtikrinama, kad iš tokios vietos, neatlikus patikrinimo, asmuo nepateks toliau į paslaugų teikimo, prekybos vykdymo vietą.

Galimybių pasai ar kiti dokumentai gali būti tikrinami vizualiai. Kitaip tariant, skaneriai nėra būtini.

Kas leidžiama be galimybių paso?

Galimybių paso neturintys asmenys gali naudotis tik smulkiomis remonto paslaugomis, kai kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir teikėjo neviršija 15 min. Asmenys be galimybių paso gali lankytis degalinėse, nes jos priskirtos prie būtinųjų prekių parduotuvių.

Taip pat leidžiamos laidojimo paslaugos ir laidojimo reikmenų parduotuvių lankymas, muziejų ekspozicijų ir parodų lankymas, bibliotekų lankymas tik atsiimant ar grąžinant knygas. Leidžiamos asmens sveikatos priežiūros, socialinės, teisinės, psichologinės, veterinarijos, finansinės paslaugos. Taip pat leidžiama vežti keleivius. Galiausiai, leidžiamas visų pakopų ugdymas. REKLAMA Nuspręsta, kad studentai į paskaitas kol kas bus leidžiami su profilaktiniais COVID-19 testais. Tačiau po spalio 15-osios studentai testuotis ir eiti į paskaitas galės tik mokamai. Neturintiems galimybių paso leistina naudotis miesto, priemiestinio ir tarpmiestinio viešojo transporto paslaugomis, laikantis numatytų saugumo reikalavimų, apsaugines veido kaukes dėvėti privaloma. Galimybių paso nereikės ir naudojantis pavežėjų ar taksi paslaugomis.

Pagal nutarimą, asmens sveikatos priežiūros paslaugos imuniteto neturintiems asmenims teikiamos pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus, įskaitant testavimą.

Viešasis maitinimas – kavinės, barai, restoranai Jei viešojo maitinimo įstaigose aptarnaujami klientai tiek su galimybių pasu, tiek be jo, prie vieno stalo gali būti ne daugiau nei 5 asmenys (išskyrus šeimos narius ar vieno namų ūkio narius), nepriklausomai ar jie turi galimybių pasą, ar jo neturi. Viešojo maitinimo įstaigose, aptarnauti klientus tiek su galimybių pasu, tiek be jo, bus leidžiama tik atvirose erdvėse. Rekomenduojama, bet neprivaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones). Laikytis 2 m atstumo nuo kitų lankytojų būtina. Viešojo maitinimo įstaigos, aptarnaujančiose tiek galimybių pasą turinčius, tiek jo neturinčius klientus, negalės teikti maitinimo savitarnos principu. Viešojo maitinimo įstaigos, kuriose aptarnaujami tik galimybių pasą turintys klientai, saugus atstumas ir kaukių dėvėjimas bus rekomendacinio pobūdžio, tokiais atvejais sėdinčių prie staliuko skaičius nebus ribojamas.

Be to, jeigu įstaigos, aptarnauja tik galimybių pasą turinčius klientus, jos galės teikti maitinimą savitarnos principu. Asmenys, neturintys galimybių paso, galės jose užsisakyti maisto išsinešti. Maistą pasiimti bus galima specialiai tam įrengtose patalpose ar vietose, atskirtose nuo patalpų, kuriose aptarnaujami klientai, turintys galimybių pasą.

 Be galimybių paso leistina teikti skubiąją medicinos pagalbą (ėminys COVID-19 tyrimui paimamas iš karto, bet pagalba pradedama teikti nelaukiant jo atsakymo). Taip pat be galimybių paso bus galima teikti planines stacionarias paslaugas, turint neigiamą ne vėliau kaip prieš 72 val. atliktą COVID-19 testą, jei asmuo nėra persirgęs ar pasiskiepijęs, arba gydytojo sprendimu ir esant teigiamam tyrimui. Dėl sveikatos paslaugų poreikio prireikus gyventojus testuoti tai bus daroma nemokamai.

Neturintiems galimybių paso psichologinės pagalbos ir psichoterapijos paslaugos bus teikiamos ir be testavimo. Šeimos medicinos paslaugos ir planinės ambulatorinės specializuotos paslaugos (pvz., kardiologo, oftamologo) bus teikiamos be testavimo užtikrinant saugią aplinką. Tai yra, valdant pacientų srautus, matuojant temperatūrą, atskiriant karščiuojančius pacientus, laikantis kitų nuostatų. Tiesa, priklausomai nuo epidemologinės situacijos sprendimai dėl testavimo gali būti priimti kitokie.

 Įvairūs renginiai, kultūros paslaugos

Neturintiems galimybių paso draudžiama dalyvauti atvirose erdvėse vykstančiuose kultūros, pramogų, sporto renginiuose, šventėse, mugėse, festivaliuose, kituose susibūrimuose viešose vietose, kai dalyvauja daugiau nei 500 asmenų. Neturintys galimybių paso gali dalyvauti renginiuose ir kultūriniuose susibūrimuose atvirose erdvėse, jei dalyvių neviršija 500 asmenų. Neturintiems galimybių paso draudžiama dalyvauti bet kokiuose renginiuose uždarose patalpose, eiti į kino ar dramos teatrą. Turintys galimybių pasą galės eiti į renginius, kino teatrus, tačiau jiems rekomenduojama dėvėti kaukes, laikytis atstumų. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad be galimybių paso galioja ir kiti dokumentai, įrodantys vakcinacijos, persirgimo, atlikto PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo neigiamo rezultato, antikūnų tyrimo teigiamo rezultato faktą.
V

Rekomenduojami video