Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gelbėjimo ratas vienai mokyklai, mirties kilpa – kitai?

“Kadangi dėl Salantų darželio meras nusileido gyventojams, mūsų nuomonės net nebenorėjo klausytis – turbūt bijojo patirti pralaimėjimą“, – „Švyturiui“ sakė trys pedagogės, dirbančios Kretingos rajono švietimo centro Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo skyriuje. Moterys neslepia nusivylimo dėl rajono tarybos sprendimo naikinti jų skyrių ir kurti analogišką Kretingos technologijos ir verslo mokykloje.

Baiminasi psichologinio smurto

Moterų pavardės ir vardai redakcijai žinomi, bet viešai savo tapatybės atskleisti kretingiškės nepanoro. Mokytojos neslepia – baiminasi galimo mobingo, jeigu tektų įsidarbinti minimoje profesinėje mokykloje. Mat vyksta įstaigos tyrimas dėl galimo darbuotojų patiriamo psichologinio smurto.

Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo skyriaus likimas buvo karščiausias klausimas paskutiniajame rajono tarybos posėdyje, tad moterys atidžiai klausėsi politikų pasisakymų ir neslepia – buvo šokiruotos, kad balsų dauguma skyriaus naikinimui buvo pritarta.

„Juk ką tik prieš kelias dienas vykusiame Švietimo komiteto posėdyje, kuriame dalyvavo ir viceministras Arūnas Plikšnys, bent jau šio komniteto nariai abejojo tokiu sprendimu. Ir iki Tarybos posėdžio žinojome tik 3 žmones, kurie tam pritarė. Įdomu, kas privertė juos apsigalvoti per kelias dienas“, – stebėjosi pedagogės.

Kalbėjo vienaip, padarė priešingai

Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo skyriaus darbuotojas papiktino, anot jų, tarybos nariams pateikta klaidinanti informacija, kad 23 įstaigos pedagogai buvo informuoti apie tada dar tik grėsusį skyriaus likvidavimą.

„Tarybos nariams pateiktoje lentelėje yra parašyta, kad vieni darbuotojai neapsisprendę, o dalis – netgi sutikę su perėjimu į profesinę mokyklą. Tačiau nė vienam iš mūsų net nebuvo užduoti tokie klausimai!”, – “Švyturiui” tvirtino moterys.

Pedagogės piktinasi, kad dar šių metų vasarį susitikęs su skyriaus darbuotojais pats meras Antanas Kalnius pažadėjo, jog skyrius taip staiga tikrai nebus likviduojamas.

“Kadangi yra žinoma apie šios mokyklos vadovybės problemas, mums buvo pažadėta, kad tikrai nebūsime ten perkelti, kol neįvyks pokyčiai įstaigoje. Kai prasidėjo karantinas, mes buvome ramios, nes galvojome, jog yra tikrai svarbesnių problemų, nei mūsų skyriaus perkėlimas, bet staiga visai netikėtai sužinome, kad jau ruošiamasi skyrių naikinti. Be to, žodžiais kalbama apie skyriaus perkėlimą, bet juk oficialiai tai yra skyriaus naikinimas. Ir mes visiškai nežinome, kas mūsų laukia. Juk, pavyzdžiui, mes turime dvi lietuvių klabos mokytojas, mokykla – irgi. Ir tikrai vienai įstaigai, turinčiai apie 300 mokinių, nereikalingos 4 lituanistės”, – kalbėjo moterys.

Mokytojoms ypač skaudu, kad visa skyriaus komanda dirbo aktyviai, dalyvavo įvairiuose projektuose, per pastaruosius ketverius metus sugebėjo pritraukti dukart daugiau mokinių, o dabar jų laukia nežinia.

Skyriaus patalpos yra suremontuotos, jaukios, o profesinėje mokykloje, anot pašnekovių, naudojami dar sovietmečio laikus menantys suolai.

Susirūpinę ministerijos įstaiga pamiršo savąją?

“Meras posėdžio metu labai gražiai kalbėjo, kad jam rūpi rajono vaikai, bet iš tiesų vaikai jam visai nerūpi! Juk ne visi nori mokytis profesinėje mokykloje. Mes turėjome vieną mokinį, kuris pas mus pradėjo mokytis, nes nebuvo baigęs 9 klasių kurso, o turėjo savo įmonę, vadovavo darbuotojams. Jam profesija nereikalinga – jis turi savo verslą. Ir tokių turime ne vieną“, – kalbėjo viena pedagogė.

Pedagogėms ypač skaudu, kad rajono politikai susikoncentravo į profesinės mokyklos, beje – pavaldžios Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, išsaugojimą, o ne į savo įstaigos likimą.

„O kodėl niekas nekalbėjo apie mūsų išsaugojimą? Beje, iki šiol buvo minima, kad skyrių perkėlus į profesinę mokyklą, savivaldybė taps jos dalininke, o dabar jau tokios kalbos nutilo. Priešingai, nors suaugusiųjų švietimas yra savivaldybės funkcija, bet pats viceministras pasakė, kad profesinė mokykla gali turėti ir šią, kaip papildomą, funkciją. Kodėl profesinė mokykla turi būti gelbstima tiesiog pasiimdama mūsų mokinius, o ne pati ieškodama sprendimų?“ – klausimą po klausimo kėlė kretingiškės.

Gal reikia pastato centre?

Mokytojos kelia ir vieną versiją: „Galbūt kažkam reikalingas šitas pastatas miesto centre? Juk visai neseniai meras susitiko su salantiškiais. Jų nepavyko įtikinti, kad darželis persikeltų į gimnaziją ir atlaisvintų pastatą, tad kyla visokių minčių. Galbūt šįkart su mūsų skyriaus darbuotojais net nebepanoro susitikti ir paskubomis nusprendė likviduoti mūsų skyrių, nes nebenorėjo patirti dar vienos nesėkmės? Juk net viceministras Švietimo komitete pasakė, kad nieko nenutiktų, jeigu šiais metais mūsų skyrius liktų kur buvęs. Ir komiteto nariai siūlė palaukti bent metus, pažiūrėti, kaip kitoms savivaldybėms sekasi su pertvarka“.

Kita vertus, pedagogės atkreipė dėmesį ir į tai, kad anaiptol ne visos savivaldybės yra judinamos drastiškiems pokyčiams. Štai, pavyzdžiui, Druskininkų švietimo centre taip pat kartu veikia ir Suaugusiųjų ugdymo centras, ir Pedagoginė psichologinė tarnyba. Pasižiūrėkite minimos įstaigos tinklapį čia.

Apklausė dar gegužę

“Švyturio” kalbinta Kretingos rajono švietimo centro direktorė Adelė Maziliauskienė sakė, kad gegužės 11 d. nuotoliniu būdu per “Zoom” programą visus darbuotojus apklausė dėl perėjimo į profesinę mokyklą.

“Karantino metu nebuvo išsiųsti raštiški paklausimai, bet apie tai kalbėjome. Tai esu ir “užprotokolavusi”. Manau, kad mokytojai, apimti emocijų, pamiršo ar kitaip viską traktavo. Pirmadienį jau kiekvienam asmeniškai bus pateiktos užklausos, taip pat – ir mokinių tėvams. Per 5 darbo dienas visi turės pateikti atsakymus, tad po savaitės bus tiksliai žinoma, kiek darbuotojų ir moksleivių ketina pereiti į profesinę mokyklą”, – sakė A. Maziliauskienė.

Direktorė neslėpė – skyriaus likvidavimas jai pačiai itin skaudus: “Juk čia įdėjome tiek daug darbo, pritraukėme ir mokinių, bet dabar galvoju apie ateitį. Tikiuosi, kad pavyks skyriui sėkmingai įsikurti ir kitoje mokykloje”.

Moksleivė jau dairosi į Klaipėdą

Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro dešimtokė, aštuoniolikmetė kretingiškė, taip pat nepanorusi viešai prisistatyti (redakcijai vardas ir pavardė žinomi), neslėpė – žinia apie skyriaus likvidavimą ją ir jos bendraklasius tiesiog šokiravo.

“Mes nenorime eiti į profesinę mokyklą. Čia, centre,  mokytis buvo labai patogu, nes daugelis mūsų ir gyvena centre. Esame pripratę ir prie mokytojų, visi jie labai žmogiški, su kiekvienu galima pasikalbėti, pasitarti. Dalyvavome įvairiuose projektuose, pagal “Erasmus plius” programą vykome ir į užsienį. Aš pati jau buvau Italijoje, Rumunijoje, buvo suplanuota kelionė ir į Lenkiją, bet dėl karantino teko atidėti. Vykdavo daug įdomių neformalių pamokų, buvo organizuojamos nemokamos išvykos“, – pasakojo moksleivė.

Mergina buvo atvira. Pasakė, kad toks rajono tarybos sprendimas ją, kretingiškę, paskatino ieškoti buto Klaipėdoje, kadangi profesinėje mokykloje, net jei joje bus įsteigtas Suaugusiųjų ir jaunimo skyrius, ji kategoriškai nenori mokytis.

„Vienas mano klasiokas taip pat galvoja baigti mokslus Klaipėdoje“, – sakė aštuoniolikmetė.

Tiesa, Kretingos technologijos ir verslo mokykla irgi vykdo įvairius projektus, taip pat – tarptautinius, mokiniai vyko į užsienio šalis pagal tą pačią „Erasmus plius“ programą.

Turės įsilieti

Pasidomėjus, ar Kretingos technologijos ir verslo mokykloje Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo skyrius turės, pavyzdžiui, atskirą aukštą ar korpuso dalį, įstaigos direktorė Zita Mockienė atsakė, kad tai nėra numatyta, nors iš esmės tai galėtų būti susitarimo reikalas.

“Bet kai kurie mokytojai dirba ir skyriuje, ir pas mus, tad juk neįrenginėsime jiems papildomų kabinetų. Apskritai skyrius turėtų įsilieti į mūsų mokyklą”, – kalbėjo Z. Mockienė.

O ar numatyti papildomi mokytojų etatai?

“Kiek krūvio jie atsineš, tiek etatų jie ir turės”, – atsakė direktorė.

Ką direktorė atsakytų Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo skyriaus mokytojams, kurie jaučia nuoskaudą, jog jų sąkaita paprasčiausiai gelbstima profesinė mokykla?

“Ar jie jaučia nuoskaudą, ar nejaučia, nežinau. Galima interpretuoti visaip – ir kaip gelbėjimą, bet kalbėkime tiksliais terminais. Tai yra profesinių mokyklų tinklo pertvarkymas, kuris šią vasarą vyksta dvidešimtyje įstaigų įvairiais būdais: vienose kažkas įkeliama, prijungiama, kitose gal dar kitaip”, – atsakė vadovė.

Apie jos vadovaujamoje įstaigoje atliekamą tyrimą dėl mobingo Z. Mockienė sakė neturinti jokios informacijos.

Išeitinėms kompensacijoms – apie 30 tūkstančių eurų

Suaugusiųjų ir jaunimo skyrius iš Švietimo centro iškeliamas dėl to, kad pagal galiojančią įstatyminę tvarką ta pati institucija negali teikti ir švietimo pagalbos, ir bendrojo lavinimo paslaugų. Tačiau pats svarbiausias argumentas ministerijai ir rajono tarybai – išgelbėti merdinčią Kretingos technologijos ir verslo mokyklą.

Savarankišką įstaigos funkcionavimą gali užtikrinti ne mažesnis nei 300 mokinių skaičius.

Kretingos technologijos ir verslo mokykla turi 63 darbuotojų etatus ir 211 mokinių.

Kretingos rajono švietimo centro Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo skyrius turi daugiau nei 100 mokinių ir 23 darbuotojus.

Paskaičiuota, kad tuo atveju, jeigu didžioji dalis skyriaus darbuotojų atsisakys pereiti dirbti į profesinę mokyklą, iš Savivaldybės biudžeto tai pareikalautų beveik 30 tūkstančių eurų – išeitinėms kompensacijoms išmokėti.

Šeši darbuotojai, kurie dirba abiejose įstaigose, pasak A. Maziliauskienės, sutinka profesinėje mokykloje ir toliau dirbti, atsinešdami papildomą krūvį, kurį turėjo skyriuje.

Tiesa, “Švyturio” kalbintos pedagogės mano, kad išeitinėms kompensacijos skirta suma galinti būti ir didesnė, nes daugeliui darbuotojų, kurie dirbo pagal kelias pareigybes, kompensacija paskaičiuota tik pagal vieną iš jų.

Sprendimą galima dar apskųsti

Ketvirtadienį vykusio tarybos posėdžio metu dauguma balsų buvo pritarta skyriaus likvidavimui. Šeši tarybos nariai – Virginijus Domarkas, Romualdas Jablonskis, Augenija Juknevičienė, Stasys Kaniava, Marius Meškauskas ir Jolita Vaickienė – susilaikė.

Priimtas sprendimas per vieną mėnesį nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijai arba Regionų apygardos administraciniam teismui.

Rekomenduojami video