Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gelbėja Ukmergės piliakalnį

Ant Ukmergės piliakalnio šlaito šią savaitę burzgia ekskavatorius. Jis lygina sausio mėnesį nuo piliakalnio nuslinkusią nuošliaužą.

Piliakalnio šiaurės vakarinio šlaito avarinės būklės šalinimo darbus vykdo UAB „Ukmergės keliai“, o prižiūri Kultūros paveldo departamento atestuotas specialistas Vladislovas Sartanavičius.

Darbai pradėti vasario 11 dieną Ukmergės rajono savivaldybės užsakymu. Jie kainuos 19 tūkst. Eur.

Rajono savivaldybės atstovė spaudai Daiva Zimblienė informavo, kad vykdomi darbai yra laikini, jais siekiama sustabdyti tolimesnį šlaitų slinkimą. Šiuos sprendinius pasiūlė savivaldybėje sudaryta darbo grupė, o jiems pritarė Mokslinės archeologijos komisija.

Taip pat bus atliekami topografiniai ir geologiniai tyrimai bei rengiamas piliakalnio aikštelės tvarkybos projektas.

Dalis Ukmergės piliakalnio šlaito nuslinko sausio 17-ąją. Skelbiama, kad avarija įvyko, nes piliakalnio viršuje esančioje aikštelėje per atlydį susikaupė vanduo, kuris nutekėjo į žemiausią piliakalnio aikštelės vietą, o šis įdubimas sutapo su kadaise buvusiais ir vėliau demontuotais mediniais laiptais. Ta vieta buvo užpilta gruntu, iš kurio dabar ir susidarė didžioji dalis nuošliaužos.

Kokių bus imamasi avarijos grėsmės pašalinimo darbų, sprendė sausio 28 dieną susirinkusi darbo grupė.

Buvo nuspręsta iškelti išgraužoje atsiradusį akmenį, nukasti išplautą supiltinį gruntą ir užpildyti daubą granito skalda. Joje pakloti vandens surinkimo kanalą ir lataką viršuje bei uždengti plotą geotekstiline medžiaga, kuri labai ženkliai sumažina vandens patekimą į gruntą.

Šie pasiūlymai buvo pristatyti specialistams – Mokslinės archeologijos komisijai, kuriai pirmininkauja dr. Linas Girlevičius. Šiame posėdyje dalyvavo visi komisijos nariai: prof. dr. A. Kuncevičius, dr. Laurynas Vytis Kurila, dr. Elena Pranckėnaitė, prof. dr. Ilona Vaškevičiūtė, dr. Rokas Vengalis, doc. dr. Manvydas Vitkūnas, doc. dr. Gintautas Zabiela.

Posėdyje dalyvavęs savivaldybės atstovas – Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas – A. Sakalauskas patikino, kad skalda pasirinkta kaip laikina priemonė dėl pralaidumo vandeniui ir geresnio sukibimo. Vykdant tolesnius darbus ji bus šalinama.

Mokslinės archeologijos komisija patvirtino bei neprieštaravo savivaldybės darbo grupės pasiūlytoms laikinoms avarinei grėsmei pašalinti priemonėms įrengti.

Ukmergės piliakalnyje prieš dvejus metus pradėtas vykdyti ES lėšomis finansuojamas projektas. Jo metu sutvarkyta piliakalnio papėdė, pašalinta didžioji dalis medžių bei įrengtas takas į piliakalnio viršų.

Nuošliauža nuo pačiame mieste stūksančio piliakalnio sukėlė didžiulę visuomenės reakciją. Dauguma vis tiek įsitikinę, kad kalną išjudino nukirsi medžiai ir vykdyti darbai.

VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ direktorius Zenonas Baubonis priminė, kad Kultūros paveldo departamento lėšomis 1991–1995 m. jau buvo atlikti Ukmergės piliakalnio tvarkymo darbai. To prireikė dėl atsiradusių gilių išgraužų. Kadangi ilgą laiką piliakalnio želdiniai nebuvo prižiūrimi, laikui bėgant išnyko velėninė danga.

„Prabėgus po šlaitų tvarkymo darbų 23-ejiems metams, išgraužų atsirado ir daugiau, tik kitose vietose. Nevykdant šlaitų sutvirtinimo darbų yra didelė tikimybė, kad nuošliaužų įvyks ir kitose vietose“, – šiandien pastebi VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ direktorius Z. Baubonis.

Kiek dabar ateityje kainuos piliakalnio tvarkymo darbai, kol kas nežinia.

 

Rekomenduojami video