Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gatvės bendruomenė - prieš bendruomeninius vaikų namus

Sužinoję apie rajono valdžios ketinimus formuoti sklypą vaikų namų statybai, Latvygalos gatvės kvartalo gyventojai ėmėsi gynybos nuo, anot jų, „vagių, chuliganų ir neigiamos įtakos“. Norus išgirdo ir juos tenkinti pažadėjo meras. Jis sulaukė ne tik susirinkusiųjų padėkų, bet ir savivaldybės administracijos atstovų skepsio.

Trečiadienį Biržuose, Latvygalos gatvėje, vyko gyventojų susitikimas su rajono savivaldybės valdžios atstovais. Pagrindinė renginio priežastis – pasipriešinimas vaikų namų statybai. Tą buvo galima suprasti dar iki susitikimo pradžios girdint parašus renkančio verslininko Algio Kiznio aiškinimą, kokios grėsmės į gatvę ateitų su vaikų namais. Gyventojus pasipriešinimo akcijai imta telkti išgirdus savivaldybės ketinimą Latvygalos gatvėje statyti bendruomeninius vaikų namus, kuriuose gyventų iki aštuonių mažylių.

Antrosios pusės nuomonė

Į susitikimą atvykę verslo atstovai tikino, kad verslininkų nuomonės dėl vaikų namams netinkamos vietos sutampa šimtu procentų, vis tik buvo kitaip.

Gali būti, kad absoliučiai sutapo gailestingumą vaikučiams deklaruojančios verslininkų asociacijos narių nuostatos, tačiau „Šiaurės rytams“ teko išklausyti nuomonę ir kitų biržiečių, užsiimančių verslu.

Priešingą nuomonę ir nuostatą dėl vaikų namų statybos vietos išsakė jauni žmonės. Būtent jie redakcijai ir pranešė apie Latvygalos gatvėje vyksiantį susibūrimą.

„Ar galite įsivaizduoti, kokios sąlygos diktuojamos valdžiai? Jie protestuos prieš vaikų namų, o tiksliau, vieno aukšto namo keliems vaikams statybą. Jie bijo vargšų vaikų? Ir dar sako, kad vaikeliai trikdys kapuose besiilsinčių žydų ramybę? Sakykite, ar begalima sugalvoti didesnį absurdą ir įžūlumą galbūt norint pridengti savo interesus kurtis prie ežero be svetimų vaikų kaimynystės?“ – mintis liejo pašnekovai.

Jie kalbėjo apie Latvygalos gatvės gale, prie senųjų žydų kapų, esantį žemės sklypą, kuriame kadaise buvo savivaldybės poilsio nameliai.

Latvygalos gatvėje – globotiniams ne vieta

Dar iki 17 valandos į susirinkimą ėję žmonės buvo „instruktuojami“, kas vyks pastačius vaikų namus.

„Vogs, laužys, daužys, triukšmaus… Žinome tokius, nes viena panaši šeima jau čia gyveno… Sako, kad bus tik maži vaikai, bet jie užaugs… Iš tų žadamų aštuonių pasidarys gal aštuoniolika…“ – liejosi gyventojų komentarai.

Susirinkimą moderavęs verslininkas A. Kiznis teikė asmeninius pavyzdžius iš mokyklos laikų. Vienas jų – klasių jungimas, kai kartu su nepažangiais vienoje klasėje atsidūręs jis pat ėmęs prastai mokytis.

Kitas pavyzdys – iš kaimyninio kiemo A. Kiznio matytas vienos šeimos globotinis, taikęsis mesti obuolį. Gal į gatvę, o gal į verslo pastato langą.

„Tai kas bus, jei tokių gatvėje gyvens daug? Ar nėra tiems vaikams kitos vietos? Kodėl juos norite apgyvendinti pačioje gražiausioje Biržų vietoje? Kodėl negalite tų namų statyti Kęstučio gatvėje ar dar kitur? Ar nėra kokių renovuotų, tačiau tuščių pastatų?“ – pylėsi klausimai.

Kaip labai rimtas argumentas į ataką buvo mestas ir rūpestis žydų kapinėmis. Kaip prie jų esą galėtų derintis vaikų namai?

Savivaldybės administracijos direktorius Vidas Eidukas ir Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius teigė, kad statyti ketinama vienaaukštį namą, kuriame gyvens tik patys mažiausieji globotiniai. Juos dieną ir naktį prižiūrėtų kartu gyvenantys globėjai. Tačiau susirinkusiųjų šie argumentai neįtikino.

Bendruomeninius namus statyti planuojama Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, vykdant valstybės nuostatą, kad iki 2020 metų šalyje neturi likti institucinių vaikų globos namų.

Iš nuotaikų buvo aišku, kad žmonėms sunku suvokti, kuo bendruomeniniai namai skirsis nuo institucinių, kokie šiuo metu yra Medeikiuose.

Meras pažadėjo, sulaukė ovacijų

„Statykite, kur norite, bet mūsų bendruomenė tam nepritaria“, - sakė tuo metu jau apie 40 gyventojų parašų surinkęs A. Kiznis.

„Rinkite tuos parašus, neškite į savivaldybę, prieš jūsų valią tikrai nieko nebus daroma“, - žadėjo meras V. Jareckas.

„Mes tikime Vytuku“, - pasigirdo šūksnis.

Gyventojai buvo patikinti, kad bus pastatytas lieptas per Apaščią, nutiestas miesto vandentiekis, nuotekų tinklų atšakos, gatvė padengta trinkelėmis. O vaikų namų nebus.

„Mes vaikų namams esame apsižiūrėję dar penkias vietas“, - sakė meras.

Direktoriaus V. Eiduko pasiguodimas, kad negalima rasti gatvių tvarkymo darbams rangovų, palydėtas šūksniu: „Jie visi dar tebebijo Valkiūno! Jis juos išgąsdino!“.

„Dar daug laiko reikės, kad tą Valkiūną pamirštų“, - šaukė būrys, kažkam ištarus, kad buvusio mero Valdemaro Valkiūno nebėra vadovų komandoje.

Priminti ir esą vicemerės Irutės Varzienės sprendimai, pavadinti „kiaulyste“, dėl kurios Latvygalos gatvės nuotekų trasos atšaka kadaise buvo nutiesta ne į gyventojų valdas, o į tuščius verslo sklypus.

Į mero klausimą, ar pas gyventojus jau lankėsi ir apklausą dėl prisijungimo prie vandentiekio bei nuotekų tinklų atliko „Biržų vandenų“ atstovai, pasigirdo šūksniai „ne“.

„Mes skambinome, bet mums buvo pasakyta nesirūpinti, nes be kitų metų nieko nebus pradėta“, - prabilo pagyvenęs žmogus.

Vienas žilagalvis kone su ašara džiaugėsi būsimu pėsčiųjų lieptu, kokiu kadaise jis ir į mokyklą ėjęs.

Buvo ir gyventojų, klausiančių, kaip elgtis su svetimomis tujomis, nuo kurių byra šiukšlės...

Šiuo klausimu meras siūlė kalbėtis su nuošalyje stovėjusia laikinąja miesto seniūne Kristina Undzėniene.

„Ačiū, kad išgirdome tiek daug gerų žinių“, - merui dėkojo susirinkimo dalyviai.

„Neaišku, ar šita valdžia išpildys pažadus. Bet jie nors su žmonėmis kalbasi“, - susitikimą apibendrino verslininkas A. Kiznis.

„Gali būti, kad globos namams skirtų pinigų teks iš viso atsisakyti“, - po susitikimo Latvygalos gatvėje skeptiškai nusiteikęs buvo Socialinės paramos skyriaus vedėjas K. Knizikevičius.

Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video