Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gamtos ženklus suprantantis etnologas pasakė, kokia bus likusi žiema

Etnologas Libertas Klimka LNK vidurdienio žinioms papasakojo, ką gamta sako apie orus ir kokia bus likusi žiema.

Jo teigimu, daugybė gamtos požymių rodo, kad ši žiema bus labai permaininga. „Pirmiausia, čia yra gyvosios gamtos požymiai. Štai svirbelių būriai atskrido tik tai per Kalėdas į Lietuvą. Paprastai jie žymiai anksčiau atskrisdavo. Tai reiškia, kad tikrai jie dar nėra genami šalčių iš tų savo tundros kraštų.

Yra ir kiti požymiai – kaip kurmiai ruošiasi, kaip pelės lizdus savo darėsi. Viskas rodė, kad vieni gyvūnai (ruošiasi, aut. p.) taip, lyg baisūs šalčiai mūsų lauktų. O kiti ne – visiškai jie nesirūpino savo atsargų dideliu sukaupimu. Paukšteliai, pavyzdžiui, ir voveraitės, riešutų ir gilių atsargas kaupia. Bet šiemet labai prieštaringai yra. Galbūt jie jaučia, kad saulė išdykauja, jos aktyvumo metai yra, tad netikėtų pokyčių gamtoje galima laukti. Vieniems į naudą tie pokyčiai išeina, o kitiems, gal ir sunkesnis“, – LNK vidurdienio žinioms pasakojo etnologas L. Klimka.

Jis teigė, jog galima tikėtis, kad viena ar kita diena gali būti šaltesnės. „Sakykime, iki 20 laipsnių šalčio, kas dabar jau mums yra šalta. Nors vaikystę prisiminus, ir 30 laipsnių būdavo, kada į pamokas nebereikėdavo eiti. Daug kas pasakytų, kad žmogus labai prisidėjo prie to, kad klimatas šyla. Bet gal dar ne taip stipriai, kaip kiti gamtoje vykstantys reiškiniai, kurie kelia tam tikrą nerimą dėl mūsų klimato kaitos“, – tikino LNK pašnekovas. Etnologas L. Klimka teigė, jog šie reiškiniai gamtoje vis labiau sunkina galimybes nuspėti, kokie bus orai. „Mums daug kas jaukia šituos spėjimus, todėl mes visada šiek tiek su atsarga galima pasakyti“, – tvirtino jis. Pašnekovas pasakojo, kad dabar laukia pusiaužiemio, sausio 25–osios dienos.

„Tada sako, kad barsukas ant kito šono verčiasi, kai meškos gyvendavo Lietuvoje jos taip pat kitą leteną ima žįsti. Tas pusiaužiemis būdavo labai reikšminga gairė, pasižiūrėjus, koks oras tą dieną, galima būdavo pasakyti, ar greitai pavasaris ateis. Ir koks jis bus, ar ilgas, šlapias ir niūrus, ar staigus ir džiaugsmingas su pirmąją augmenija“, – apie gamtos ženklus LNK eteryje kalbėjo etnologas.



Rekomenduojami video