Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
G. Nausėdos prašoma vetuoti darbuotojus įpareigojantį susimokėti už testus įstatymą

Parlamentarai, priklausantys Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijai, prašo prezidento Gitano Nausėdos vetuoti Seimo priimtą įstatymo pakeitimą, kuriuo nustatoma, kad už testus dėl COVID-19 turės susimokėti patys darbuotojai.

„Testavimas yra pandemijos valdymo priemonė. Todėl apsunkinti testavimą – reiškia apsunkinti pandemijos valdymą. O šiuo atveju kaip tik tai ir padaryta: verčiant žmones mokėti už testus, besitestuojančiųjų skaičius mažės“, – įspėja socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas Algirdas Sysas. 

Socialdemokratų Seimo frakcijos kreipimesi taip pat pažymima, kad nedidele balsų persvara Seimo priimtu pakeitimu gali būti pažeidžiamas lygiateisiškumo principas: „Visi dirbantieji moka mokesčius ir privalomojo sveikatos draudimo įmokas, tačiau šiuo atveju tam tikra grupė gyventojų išskiriama ir atskiriama kaip nenusipelniusi valstybės pagalbos“, – paaiškina A. Sysas.

Socialdemokratai taip pat pabrėžia finansinės naštos valstybei aspektą: „Dėl papildomų išlaidų didelė dalis tų, kurie privalės testuotis už savo lėšas, gali pasitraukti iš darbo rinkos. Dėl to šoktels socialiai remiamų gyventojų skaičiai ir smarkiai išsipūs valstybės išlaidos socialinėms išmokoms bei kompensacijoms“, – įspėja A. Sysas.

Negana to, socialdemokratai numato, kad dalis darbdavių, kurie iki šiol padengdavo testavimo išlaidas, gali imti reikalauti, kad už testavimo išlaidas susimokėtų patys darbuotojai. Visa tai, socialdemokratų vertinimu, gali apsunkinti ir šiaip chaotišką pandemijos valdymą bei padidinti „jau pavojingą laipsnį pasiekusią įtampą visuomenėje“.

ELTA jau skelbė, kad  Seimo Darbo partijos frakcija prašo prezidentą Gitaną Nausėdą vetuoti testavimą darbuotojų lėšomis įteisinantį Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimą arba įtraukti į jį pataisas, numatančias, kad visiems darbuotojams, besimokantiems ir studijuojantiems atliekami testai bei sveikatos patikrinimai būtų finansuojami valstybės lėšomis.

Pasak Darbo partijos frakcijos seniūno Viktoro Fiodorovo, toks įstatymo pakeitimas, kuriuo atsakomybė ir finansinė našta už sveikatos patikrinimus perkeliama darbuotojui, galimai prieštaraus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) ir Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymams.

Spalio 19 d. Seimas priėmė Vyriausybės teikiamas Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, numatančias, kad dėl COVID-19 profilaktiškai testuotis privalantys darbuotojai tai darytų savo lėšomis. Už įstatymo pataisas balsavo 65 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė 3 parlamentarai.

Naujas teisinis reguliavimas numato, kad darbuotojų, kuriems yra numatytas privalomas profilaktinis testavimas, sveikatos patikrinimai dėl COVID-19 ligos bus finansuojami nebe iš valstybės biudžeto, o darbuotojo arba, jei darbdavys taip nusprendžia, – darbdavio lėšomis.

Vis dėlto numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės. Testai bus finansuojami iš valstybės biudžeto, kai bus neužtikrintas vakcinų prieinamumas, taip pat tais atvejais, kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų.

Rekomenduojami video