Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Elektros kainai išaugus apie 4 kartus, dalis Kėdainių jau skendi tamsoje

Kėdainiai vakarais vietomis skendi tamsoje. Ir tai susiję ne tik su elektros taupymo planu, kai  visai neseniai savivaldybei atnaujinus elektros tiekimo sutartį, netrukus elektros kaina išaugs net keturis kartus. Paaiškėjo, kad ir tvinstantis Nevėžis atima iš žmonių galimybę sutemus kai kuriomis miesto atkarpomis praeiti saugiai.

Tamsu taip, kad nors akin durk

Štai per pastarąją savaitę „Rinkos aikštės“ redakciją pasiekė ne vienas gyventojų nusiskundimas, kad aklinoje tamsoje vakarais skendi Vaivorykštės tiltas bei kelio atkarpa nuo Josvainių iki Kauno gatvės.

Tik labai drąsūs ir eidami ne po vieną, norintieji pasiekti kitą upės krantą pasiryžta kulniuoti tamsia kelio atkarpa. Kur kas atsargesnis įveikia didelį lanką ir renkasi eiti per senamiesčio pėsčiųjų tiltą – gan tolimu aplinkkeliu. Tačiau nors kelias ir tolimas, jis bent apšviestas.

Nenuostabu, kad žmonės baiminasi tamsos – tokiose miesto vietose ne tik padidėja tikimybė būti užpultiems, bet jei ir taip nutiktų, vargu ar pavyktų išaiškinti užpuolikus.

Miesto stebėjimo kameros vargu ar pagelbėtų bandant iš tamsos „ištraukti“ užpuolikų veidus, tad kam padarytos tokios milžiniškos investicijos į vaizdo stebėjimo kameras, kai tamsiu paros metu kai kuriuose jų filmuojamuose plotuose nieko nesimato, nes tiesiog kai kuriose miesto vietose neįjungtas apšvietimas?

Bijo potvynio

Gyventojai piktinasi, kad išjungusi kai kuriuos apšvietimo ruožus savivaldybė taupo elektrą gyventojų saugumo sąskaita.

Vis dėlto meras Valentinas Tamulis sako, kad planas trumpinti apšvietimo laiką būtent toje kelio atkarpoje, kuri jungia Kauno ir Josvainių gatves per Vaivorykštės tiltą, iš tiesų buvo svarstytas, tačiau šiuokart tamsoje jis esą skendi dėl visai dėl kitų priežasčių.

„Kalbant ir svarstant galimą energijos taupymo planą, toji vieta buvo svarstoma kaip viena iš galimų, kur galima pabandyti trumpinti apšvietimo laiką.

Tarėmės, kad bandysime trumpinti apšvietimą pėsčiųjų take nuo Josvainių gatvės iki Kauno gatvės, taip pat ant Vaivorykštės tilto nuo 23 valandos iki 5 valandos ryto.

Žmonių saugumas yra pirmiausia. Jei toks sutrumpinimas tiks, tai laikinai taip ir paliksime.

O kad dabar nešvietė ta atkarpa, tai elektrikų teigimu, buvo atjungta energija baiminantis gedimų dėl potvynio grėsmės“, – taip aiškino miesto galva.

Vienintelis sprendimas

Vis dėlto elektros Energijos skirstymo operatoriaus ESO teigimu, elektros atjungimas kol kas yra vienintelė taikoma praktika, kuria siekiama apsisaugoti nuo trumpojo elektros jungimo upių potvynio metu.

„Dėl sukilusio vandens ESO stebi ir vertina situaciją, brigados pasirengusios reaguoti pavojingiausiose potvynio vietose <…>.

Potvynio metu staigiai pradėjęs kilti vandens lygis pavojų kelia, kai apsemia transformatorines, kabelines spintas, apskaitos skydus ir kitus skirstomojo tinklo įrenginius. <…>“, – informavo ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas, patikinęs, kad todėl tokiose vietose ir taikoma praktika tiesiog atjungti elektros energijos tiekimą.

Prieštarauja gatvių apšvietimo trumpinimui

Tuo tarpu vicemeras Paulius Aukštikalnis įsitikinęs, kad jei jau savivaldybė turi taupyti energijos kaštus, pirmiausiai reikėtų apriboti ne pirmo būtinumo dalykus. Jis mano, kad sprendimas išjungti elektrą dėl galimo potvynio grėsmės, XXI amžiuje yra tiesiog nesuprantamas ir nepateisinamas. Vicemeras ironizuoja, kad laikantis tokio požiūrio, vieną dieną visas miestas gali tiesiog imti ir paskęsti tamsoje, jei elektrikai sugalvos, kad kyla kokia grėsmė.

P. Aukštikalnis įsitikinęs, kad tiek daugybę mokesčių mokėtojų, tiek Europos Sąjungos pinigų investuojantys į apšvietimo sistemų atnaujinimą, elektros tiekimo specialistai jau seniai turėjo išspręsti tokias problemas, su kokiomis dabar susiduriama Kėdainiuose.

Ir jau seniai turėjo būti surasti protingi sprendimai, praeityje paliekant tokius primityvius metodus kaip elektros išjunginėjimą ten, kur vanduo gali apsemti elektros įrenginius.

P. Aukštikalnio įsitikinimu, gatvių apšvietimas, reiškiantis gyventojų saugumą, yra neabejotinai prioritetas, todėl savivaldybėje pastaruoju metu pasigirstantys siūlymai trumpinti gatvių apšvietimo laiką ar palikti įjungtą tik kas antrą šviestuvą, yra tiesiog absurdiški, juo labiau kad kai kurie kiti dalykai energijos per dieną susiurbia gerokai daugiau nei gatvių apšvietimas per porą savaičių.

„Planas buvo daugumoje miesto gatvių išjungti apšvietimą 23 val. vakare, ir įjungti 5 val. ryte. Taip pat buvo kalbama ir apie tai, kad galėtų būti įjungtas tik kas antras šviestuvas.

Manau, kad toks sprendimas būtų nelogiškas ir netinkamas, nes dabar daug kur sumontuoti naujos kartos LED’iniai šviestuvai, kurie yra taupūs ir tas kas antro šviestuvo išjungimas tikrai nepadarys reikšmingų pokyčių sąskaitose“, – sako vicemeras.

Padidėjo keturis kartus

O kad taupyti teks, jau aišku kaip dieną, mat nuo vasario pirmosios dienos Kėdainių rajono savivaldybė turi atnaujintą sutartį su elektros tiekėjais.

Pagal naująją sutartį elektra brangs apie keturis kartus.

Iki šiol buvo mokama apie 15 centų už kilovatvalandę, o nuo vasario 1 dienos kaina sieks jau apie 60 centų.

Rekomenduojami video