Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dūstate nuo smarvės? Patys raskite, kas smirda, tada valdininkai pajudės

Visa Lietuva džiaugiasi ilguoju Joninių savaitgaliu, o kėdainiškiai priversti lįsti į namus ir užsidarinėti langus – mieste dvokia. Mazutu ir dar nežinia kuo. Tad Joninių nuotaika čia priklauso tik nuo vėjo intensyvumo – kai nuo pramonės rajono pučia mažiau, smarvė atslūgsta, bet vėjo šuorams sustiprėjus, negelbsti net uždaryti langai… O Kėdainių valdžiai ir už kvapus atsakingų institucijų specialistams čia kaip visuomet, matyt, arba nesmirda, arba problemos nėra.

Tiksliau – šiame mieste jei Jums smirda, tai ieškokite patys smarvės šaltinio, nes tik tada valdininkai pajudins savo sėdimąsias, o jei Jūs patys nenustatysite, kas Jus smardina ir iš kur, tai galite būti ramūs – už kvapų kontrolę atsakingi valdininkai patys kvapų taršos šaltinio tikrai neieškos. Ir tai nei ironija, nei koks nevykęs pokštas, o pats tikriausias valstybės tarnų atsakymas į klausimą, kur kreiptis žmonėms ir ką daryti, jei neįmanoma tverti smarvės…

Jei kreipiatės dėl smarvės, turite nurodyti, iš kur ji sklinda

Už nemalonių kvapų kontrolę yra atsakingas Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Dar prieš kelis mėnesius „Rinkos aikštė“ kreipėsi į šią įstaigą ir pateikė klausimą, kur kreiptis žmonėms, užuodus nemalonius kvapus, jei jie sklinda po darbo valandų ar savaitgaliais.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro visuomenės informavimo specialistė Vilma Bajorūnienė nurodė, kad tokiu atveju reikėtų NVSC puslapyje užpildyti paruoštą formą arba pateikti skundą elektroniniu paštu NVSC asmenų aptarnavimo skyriui.

„Skunde pareiškėjas turi nurodyti šiuos duomenis: vardą, pavardę, gyvenamosios vietos adresą ir kontaktinius duomenis, ūkinės komercinės veiklos vykdytojo pavadinimą, veiklos vykdymo adresą, kvapo pobūdį bei laiką, kada jaučiamas kvapas, kada jis intensyviausias ir kada siūloma atlikti kvapo kontrolę. Kvapų kontrolė atliekama su pareiškėju suderintu laiku (nuvykstant į skunde nurodytą gyvenamąją aplinką ir ūkinės veiklos, su kurios vykdymu gali būti siejamas kvapas, vykdymo vietą), tuomet, kai pareiškėjo teigimu, jaučiamas kvapas yra intensyviausias“, – teigiama redakcijai pateiktame atsakyme.

Jai patikrinus nesmirdės, skundą pripažins nepagrįstu

Supratote teisingai – jei Jums smirda, tai Jūs ir aiškinkitės iš kur ta smarvė sklinda. O kai išsiaiškinsite, tada ir praneškite NVSC specialistams, kad jie teiktųsi patikrinti smarvės skleidėją. Dar turite nepamiršti nurodyti ir laiko, kada tas kvapas intensyviausias ir kada siūlote jį patikrinti, tad jei vėjas pasikeis ar smarvės skleidėjas tuo metu užsuks kokį smarvę skleidžiantį kranelį ar nebekūrens kokio mazutu dvokiančio kamino, greičiausiai dar ir būsite priverstas pasijusti esąs visiškas kvailys, nes tokiu atveju Jūsų skundas veikiausiai bus pripažintas nepagrįstu.

Belieka viltis, kad NVSC, skirtingai nei specialiosios tarnybos, bent jau baudos susimokėti nepasiūlys už melagingą pranešimą…

Taigi, gerbiami, kėdainiečiai, kol patys nerasite ir nenustatysite smarvės šaltinio, panašu, kad valdžios institucijos tikriausiai bus neįgalios to padaryti, nes bent jau toji institucija, kuri tiesiogiai atsakinga už kvapų kontrolę, savo sėdimosios nė nejudina, kol nenurodote iš kur sklinda kvapai ir kada jos specialistams reikia daryti patikrinimą.

Vien pernai pavasarį gavo 10 skundų

Tad nenuostabu, kad Kėdainiuose nuolat smirda ir niekas taip ir neranda iš kur. Štai vien per 2023 metų pavasarį NVSC gavo 10 nusiskundimų dėl nemalonių kvapų Kėdainiuose ir buvo pradėta 10 kvapų kontrolės procedūrų.

„Šešios procedūros nutrauktos, nes skundus pateikę asmenys nepapildė tyrimui būtinų duomenų arba buvo skundžiamasi skleidžiamais kvapais negyvenamos aplinkos ore,“ – teigiama NVSC atsakyme.

Kitaip sakant, panašu, kad besiskundusieji patys neišdrįso tapti sekliais ir nebandė savo nosių pagalba suuosti iš kur galimai smirda, tad niekas jų skundų nė netyrė.

O kiti likę 4 skundai buvo apjungti į vieną tyrimą, nes visi buvo susiję su ta pačia pramonės įmone – AB „Lifosa“. Kuo baigėsi šis tyrimas, išsiaiškinsime ir pranešime po Joninių.

Smirda tik paprastiems kėdainiečiams, rajono valdžia smarvės neturi kada uostyti

Tačiau Kėdainiuose smirda, deja, tik paprastiems kėdainiečiams. Nei rajono savivaldybės interneto svetainėje, nei feisbuko paskyroje nėra nė menkiausios informacijos apie tai, kas vėl Kėdainiuose nutiko, kad nuo smarvės riečia nosį, nors buvo žadėta, kad jei didžiosios pramonės įmonės atliks kokius nors darbus, kurie gali į miestą atnešti nemalonius kvapus, apie tai bus informuojama iš anksto. 

Spręsti tokias problemas kaip Kėdainius baigianti prasmardinti smarvė, matyt, Kėdainių meras Valentinas Tamulis neturi kada – savo asmeninėje feisbuko paskyroje, o taip pat ir Kėdainių rajono savivaldybės feisbuko paskyroje skelbia kur kas svarbesnę žinią – kviečia miesto parke paplaukioti „Kėdainių butų“ vandens dviračiais – darbo dienomis po 10 arba 12 eurų už valandą, savaitgaliais – po 15 arba 18 eurų už valandą. 

O pats dar vakar pasiplaukiojęs, tikriausiai, šiandien iš Kėdainių jau rūkte išrūkęs. Juk pats V. Tamulis, būdamas ne kėdainietis, o Beinaičių gyventojas, bent jau šį savaitgalį, kai smarvė itin intensyvi, net ir nėra priverstas jos kentėti. Tikriausiai sėdi savo Beinaičiuose, ruošiasi į kaimų vakaruškas švęsti Jonines ir greičiausiai niekas jam nė nesmirda. O juk kai pačiam nesmirda, tai tikriausiai ir nesupranti, kad kitam gali net ir labai smirdėti. 

O Jūs, gerieji žmonės, patys ieškokite, iš kur smirda, nes nei Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, nei savivaldybė, nei aplinkosaugininkai dėl blogų kvapų nieko negali padaryti.

Dėl blogų kvapų savivaldybė pataria skambinti 112

Tai vis tik ką daryti, kai smirda savaitgaliais? Kai „Rinkos aikštė“ pateikė šį klausimą Kėdainių rajono savivaldybei, gavo tokį atsakymą: „Skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112”.

Taigi, šiandien paskambinome. Informavome, kad Kėdainiuose smirda. 

Bendrasis pagalbos centras sakė informuosiąs apie tai aplinkosaugininkus. Ar šie atvyks į Kėdainius ir ar bandys aiškintis, iš kur sklinda smarvė, ar atvyks tik po Joninių, kai galbūt ta smarvė atslūgs, informuosime kai tik pavyks su jais susiekti.

Rekomenduojami video