Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dirbtinai automobilių kainas sumažinusius pardavėjus pasieks VMI laiškai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad netrukus beveik 100 įmonių ir 260 gyventojų, dėl kurių automobilių pardavimo kainos realumo kyla klausimų, pasieks informaciniai pranešimai. Pranešimus gavę asmenys raginami įvertinti įformintą pardavimo kainą ir, jei ji neatitinka realybės, deklaracijose deklaruoti tikrąją transporto priemonių pardavimo kainą.

„Atlikę turimų duomenų analizę nustatėme sandorius, kai transporto priemonės pardavimas įforminamas gerokai mažesne kaina, nei buvo skelbta pardavimo skelbime, taip pat sandorius, kai automobiliai parduodami daug pigiau, nei rinkos kaina. Toks transporto priemonės kainos neatitikimas gali reikšti tai, kad pardavėjai bando nuslėpti dalį pajamų ir nesumokėti priklausančių mokesčių“, – sako VMI Kontrolės departamento vyresnysis patarėjas Rolandas Puncevičius.

Jis pabrėžia, kad automobilius pardavę asmenys, nesureagavę į VMI pranešimą, gali sulaukti papildomo dėmesio.

Automobilių pardavimo kainos sumažinimas, siekiant išvengti mokesčių, yra gerai žinomas, tad priminimus gavę gyventojai ir įmonės turėtų tikrąją automobilio pardavimo kainą nurodyti pajamų, pelno ar PVM deklaracijose.

Dalis automobilių pardavėjų, prieš išimdami skelbimus iš transporto priemonių pardavimo portalų, dirbtinai sumažina pardavimo kainą, tačiau toks sukčiavimo būdas VMI specialistams yra gerai žinomas.

Siekiant nustatyti atvejus, kai transporto priemonės parduodamos už tikrovės neatitinkančią kainą, VMI naudojasi įvairiais turimais ir gaunamais duomenimis. Pavyzdžiui, lyginami iš skirtingų šaltinių gaunami duomenys ir transporto priemonių pardavimo skelbimuose randama informacija, stebima skelbimuose nurodomų kainų istorija, naudojamasi rinkos kainų analize.

Ypač suklusti turėtų gyventojai, sulaukę nesąžiningo automobilio prekeivio prašymo oficialiuose pardavimo dokumentuose nurodyti mažesnę, nei realiai sumokama, pardavimo kainą. Tokiu atveju jie ne tik prisideda prie mokesčių grobstymo, bet ir gali patys nukentėti finansiškai.

Pavyzdžiui, perkant 10 tūkst. eurų vertės automobilį, pirkėjas pirkimo–pardavimo sutartyje prašo nurodyti 5 tūkst. eurų sumą. Po kurio laiko, nusprendus automobilį parduoti už 10 tūkst. eurų, teks sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), kuris skaičiuojamas nuo neva uždirbto pelno – skirtumo tarp sumokėtos ir gautos sumos (šiuo atveju nuo 5 tūkst. eurų).

Taikant įvairias priemones, automobilių prekybos sektoriuje sumokama mokesčių suma auga. 2023 metais visas sektorius sumokėjo 495,2 mln. eurų mokesčių. Palyginus su 2022 metais, sumokėta mokesčių suma padidėjo 46,3 proc.

Pastebėtina tai, kad daugiau mokesčių sumoka būtent naudotais automobiliais prekiaujantys gyventojai ir įmonės. Taip pat auga įmonių ir gyventojų, įregistravusių automobilių prekybos veiklą, skaičius. Palyginus su 2021 metais, juridinių asmenų skaičius padidėjo daugiau nei 11 proc., gyventojų – beveik 41 proc.

Rekomenduojami video