Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dirbdami širdimi dovanoja gerumą

 Gegužės pradžioje Lietuvoje startavo institucinės globos pertvarkos projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ antrasis etapas. Jo partneriai – Kėdainių VšĮ Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims jau kurį laiką vysto veiklą ir teikia socialinių dirbtuvių paslaugą psichikos negalią turintiems darbingo amžiaus asmenims.

Dirba 10 asmenų

Pirmąjį projekto etapą jau spėję peržengti kraštiečiai buvo kone vieni pirmųjų Lietuvoje, galėję išbandyti socialinių dirbtuvių praktiką, o šiandien jie gali pasidžiaugti originaliais, daug kruopštumo pareikalavusiais rankdarbiais.

„Šiuo metu socialinėse dirbtuvėse dirba dešimt asmenų. Devyni iš jų – įstaigos gyventojai, vienas – savo iniciatyva ateina į Gyvenimo namus ir prie kūrybinės veiklos prisijungia kiekvieną dieną.

Antrą mėnesį vykdomo projekto metu spėta išbandyti įvairių kūrybinių veiklų.

Socialinėse dirbtuvėse gaminami įvairūs dirbiniai: papuošalai ir aksesuarai iš odos, akmenukų ar karoliukų, odiniai padėkliukai, pirkinių krepšiai, sėdmaišiai, neriamos liemenės, servetėlės, pirštinės, gaminamos dekoratyvinės pagalvėlės, kuprinės, daiktadėžės ir kitokios interjero puošybos detalės“, –pagrindinius sutrikusio intelekto žmonių gaminamus rankdarbius vardija VšĮ Gyvenimo namų sutrikusio intelekto žmonėms socialinė darbuotoja Violeta Voznikė.

Galimybė pasirinkti

Anot V. Voznikės, kūrybiniai darbai projekto dalyviams buvo parinkti neatsitiktinai.

„Visų pirma turėjome įvertinti kiekvieno asmens darbinius gebėjimus.

Po jų sekė projekto dalyvių poreikių vertinimas. Asmenys išsako savo lūkesčius ir turi galimybę pasirinkti, kuris darbas kiekvienam arčiau širdies, yra mielesnis, nes tai, ką gali vienas, nesugebės atlikti kitas ir atvirkščiai.

Galiausiai buvo sudarytas individualus planas, kuris po tam tikro laiko papildomas, nes pokyčiai pastebimi ne tik kiekvieno realiame gyvenime, bet ir projektinėje veikloje.

Pagal turimus gebėjimus parinkti konkretūs veiksmai leidžia sukurti nepaprasto grožio kūrybinius darbus“, – teigia socialinė darbuotoja.

Atliekami darbai

„Algis gamina rėmelius nuotraukoms, dekoratyvines daiktadėžes iš kartono ritinėlių. Pats procesas apima ritinėlių karpymą, reikiamos formos suteikimą, jų suklijavimą ar kitokį detalių sujungimą

Apolonija ruošia medžiagines detales kilimėlių gamybai.

O Algirdas gamina karolių pagrindą, kurį sudaro nedidelės kietos detalės, kurios yra apneriamos plonyte juostele. Taip paruošiamas pagrindas karoliams. Prie jo pridėjus dar keletą odinių ar kitokios medžiagos detalių išeina nuostabus papuošalas.

Projekto dalyviai nestokoja entuziazmo ir noro kurti, o kiekvieną kartą padarę kažkokį darbelį pasidžiaugia ir tikina, kad nori imtis kito. Organizatorių nuotr.

Projekto dalyviai nestokoja entuziazmo ir noro kurti, o kiekvieną kartą padarę kažkokį darbelį pasidžiaugia ir tikina, kad nori imtis kito. Organizatorių nuotr.

Kai kuriems darbams reikia vyriškos jėgos, todėl Arvydas atsakingas už kietesnes medžiagas, kurios naudojamos pieštukinėms ir kitokioms laikmenoms, smulkiems daiktams, šlifavimą.Loreta veria plonas karoliukų virveles, kurios, meistrės padedamos, sujungiamos į storesnes ir tampa masyvesniais karoliais ar koljė.

Vaida neria servetėles, pirštines. Tai – ypatingo kruopštumo reikalaujantis darbas. Simona – ne tik atskirų odinių detalių formuotoja, bet ir atrado pomėgį nerti vąšeliu.

Mūsų Paulius gamina šiuo metu labai paklausias odines apyrankes: formuojamos atskiros odinės  detalės tarpusavyje sujungiamos.

Inga vašeliu apneria odinius apskritimus. Taip pagaminami nuostabūs padėkliukai“, – pagrindines socialinių dirbtuvių metu atliekamas funkcijas vardija V. Voznikė.

Gauna atlygį

Anot jos, socialinių dirbtuvių veikla formuoja asmeninius darbinius gebėjimus ir motyvuoja darbui atkyvesnėje rinkoje.

„Kiekvienas turi galimybę savo pagamintą produktą ne tik parodyti, bet ir parduoti. Socialinių dirbtuvių dalyvius tai labai motyvuoja“, – pabrėžia socialinė darbuotoja.

Dovanoja šilumą

V. Voznikės teigimu, projekto dalyviai kūrybinio proceso metu ne tik susikoncentruoja į pasirinktą ar rekomenduotą konkretų veiksmą ir atlieka jiems paskirtas operacijas, bet ir dalijasi gerumu, dovanoja šilumą.

„Visi socialinių dirbtuvių dalyviai dirba širdimi, nes kiekvienas gaminys palytėtas šilumos kupinomis rankomis, kiekviena detalė pasirinkta, prisiūta, pridėta su meile.

Ir nesvarbu kokį kūrybos elementą ar gaminį paimsime, svarbiausia, jog kiekvienas darbas spinduliuoja geromis emocijomis“, – ilgainiui neblėstančia projekto dalyvių kantrybe pasidžiaugia socialinė darbuotoja.

Svarbus momentas

Skirtingas socialinių dirbtuvių dalyvių amžius – dar vienas svarbus momentas, sako V. Voznikė.

„Būdami kartu tiek jaunesni, tiek vyresnio amžiaus žmonės nuoširdžiai bendrauja tarpusavyje. Bendra veikla skirtingo amžiaus kolektyve jiems padeda lengviau suvokti vieniems kitus ir integruotis.

Mūsų socialinėse dirbtuvėse yra tokių asmenų, kuriems vos per dvidešimt. Bet yra ir perkopusių šešiasdešimties metų amžių.

Būnant šalia jaučiamas gėris, ramybė. Visi susikaupę dirba savo darbus. Ilgainiui pradeda bendrauti ir vienas kitam padeda, pataria.

Matant jų laimingus veidus, mums, įstaigos darbuotojams, širdis džiaugiasi dar labiau“, – pabrėžia socialinė darbuotoja.

Liko nustebinta

„Dirbti su šiais žmonėmis – nuostabu. Prasidėjus projektui prašėme kiekvieno socialinių dirbtuvių dalyvio įvardyti pagrindinę priežastį, kodėl kilo noras dalyvauti socialinių dirbtuvių veikloje.

Neslėpsiu, nustebau išgirdusi tiek nuostabių, gražių minčių, išsakytų lūkesčių, o galiausiai pamačiau taip kruopščiai pagamintus darbus.

Vienam šios dirbtuvės asocijuojasi su bendravimu, buvimu kartu, kitas nori tapti atidesnis, kruopštesnis.

Užimtumas socialinėse dirbtuvėse – prasminga paklausių prekių (produktų) gaminimo veikla, kuria siekiama atskleisti, lavinti, ugdyti ir palaikyti asmenų darbinius gebėjimus integruojantis į darbo rinką, pasijusti labiau įvertintais visuomenėje“, – akcentuoja V. Voznikė

Kviečia užsukti

VšĮ Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims marketingo specialistė Miglė Tereikytė padeda socialinių dirbtuvių dalyviams realizuoti savo rankdarbius.

„Socialinių dirbtuvių dalyvių rankdarbiai pristatomi socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Dovanok gerumą“.

Taip pat visi norintys įsigyti rankdarbių ar tiesiog iš arčiau juos pamatyti kviečiami užsukti į VšĮ Gyvenimo namus sutrikusio intelekto asmenims (P. Lukšio g. 16).

„Planuojame su projekto dalyvių darbais dalyvauti mugėse, įvairiuose renginiuose. Taip pat kiekvieną trečiadienį lauksime jūsų centriniame Kėdainių turguje“, – sako M. Tereikytė.

Kainos – minimalios

Kūrybinių darbų kainos, anot marketingo specialistės, tikrai nėra didelės.

„Esame ne pelno siekianti organizacija, todėl kainos ir kokybės santykis – optimalus.

Kiekvienas šia veikla užsiimantis asmuo džiaugiasi galėdamas realizuoti save, tad pelnas nėra mūsų siekiamybė.

Norime, kad mūsų darbai džiugintų ne tik mus, bet ir kitus kraštiečius. Norime būti reikalingi“, –  sako M. Tereikytė.

Dalyviai – geranoriški

VšĮ Gyvenimo namų sutrikusio intelekto asmenims meistrės padėjėja Daiva Povilauskienė teigia, kad visi socialinių dirbtuvių dalyviai – geranoriški.

„Smagiausia, kad entuziazmo ir noro kurti kiekvienas turi be galo daug. Kiekvieną kartą padarę kažkokį darbelį pasidžiaugia ir tikina, kad nori imtis naujo.

Palengva, mažais žingsneliais judame savo tikslo link“, – teigia meistrės padėjėja.

Nebuvo lengva

Svarbiausia – noras dirbti. Tačiau atrasti, ką kiekvienas geba geriausiai, pasak D. Povilauskienės, nebuvo lengva.

„Bet ilgainiui mes su tuo puikiai susitvarkėme, ir dabar galime tik pasidžiaugti, jog gebėję atlikti vieną veiksmą, kai kurie šiuo metu jau pramoko ir kitus. Tai reiškia, nestovime vietoje, o progresuojame“, – tikina meistrės padėjėja.

Noras išreikšti save

Anot D. Povilauskienės, socialinių dirbtuvių dalyvius kurti labiausiai motyvuoja noras išreikšti save ir galimybė pabendrauti tarpusavyje.

Veiks iki 2023 metų

Kėdainių VšĮ Gyvenimo namuose sutrikusio intelekto asmenims institucinės globos pertvarkos projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ įgyvendina Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Numatyta, kad dirbtuvės veiks iki 2023 metų.

 

 

Džestina BORODINAITĖ

Rekomenduojami video