Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pristatė pakeitimus dėl 2024 metų Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų vienmandačių rinkimų apygardų sudarymo. Kaip ir ankstesniuose variantuose, išliko siūlymas didžiausios šalia Alytaus esančios priemiesčio teritorijos – Miklusėnų – gyventojus perduoti Suvalkijos politikams.
VRK Miklusėnų apylinkę, iki šiol priklausiusią Dainavos rinkimų apygardai, nori jungti prie Sūduvos pietinės apygardos todėl, kad „mažėja Marijampolės apygarda, dėl to prie jos jungiama Šunskų apylinkė, o tuomet ir sumanyta Sūduvos pietinę apygardą papildyti Alytaus priemiesčiu.
Pasak VRK pirmininkės Linos Petronienės ir komisijai talkinančio eksperto, Vilniaus universiteto mokslininko Rolando Tučo, Alytaus miesto, Dzūkijos ir Jotvingių apygardos liks nepakitusios, o Dainavos apygardos ribos ateityje gali peržengti ir Nemuną“.
Kodėl dėl Marijampolės ir Suvalkijos pietinės apygardos karpoma Dainavos apygarda ir Suvalkijoje besibalotiruosiantiems politikams perduodama didžiausia gyvenvietė prie pat Dzūkijos sostinės? Ar tokios ir panašios permainos rinkimų žemėlapyje kuria pasitikėjimą tarp rinkėjo ir politiko, didina jo atstovavimo, grįžtamojo ryšio galimybes?
Su šiais klausimais kreipėmės į Seimo narius nuo Alytaus, alytiškių rinktus parlamentarus.
Į užklausą atsiliepė seimūnai Linas Slušnys ir Robertas Šarknickas.
UŽ
L.Slušnys: „Turiu pripažinti, kad kaip politikas, išrinktas pagal sąrašą, nesu įsigilinęs į rinkiminių apygardų klausimus. Pradėsiu gal nuo to, kad esu tas politikas, kuris iš viso esu linkęs manyti, kad Lietuvos Respublikos Seimo nariai turi būti renkami tik pagal sąrašus, o vietos politikai turi būti vienmandatininkai.
Šiandienos apygardų perskirstymas siekia kuo didesnio tolygumo (krūvio) vienmandatėse išrinktiems LR Seimo nariams. Reikia atkreipti dėmesį, kad Seimo nariai privalo vienodai gerai atstovauti ne tik savo apygardos rinkėjams.
Nepriklausomai nuo to, kur jie yra išrinkti, pagal LR konstituciją jie atstovauja visos Lietuvos rinkėjams, priima Lietuvai, o ne regionui svarbius sprendimus. Todėl laikausi pozicijos, kad nėra labai svarbu kokius regionus apima viena ar kita apygarda.
Kartais kyla problemų, kad vienam Seimo nariui tenka labai didelis rinkėjų skaičius, tenka daug susitikimų, o esant per dideliam skaičiui rinkėjų, Seimo narys ne visuomet spėja tinkamai juos atstovauti. Manau, logiška perskirstyti krūvius ir, deja, dėl gyventojų pasiskirstymo tenka ribas perdėlioti ir peržengiant įprastas mums ribas.
Galiu patikinti, kad ribų perdėliojimas jokiu būdu nepakenks atstovavimo kokybei. Manau, priešingai. Seimo nariui reikės daugiau įdėti pastangų suprasti ne vieną įprastą jam regioną, o aprėpti platesnį žmonių ratą, o tai reiškia geresnius sprendimus valstybei.
Vietos politikai šiandien atstovauja renkami merai, kurie turi dabar tikrai gana dideles galias. Lygiai taip vietos rinkėjams atstovauja vietos tarybos nariai. Manau, kad kuo mažiau vienmandatėje apygardoje išrinktas LR Seimo narys atstovaus atstovaus regionui, kuris dubliuoja merų atstovaujamas ribas, tuo geriau bus Seime priimamiems LR įstatymams.
Vietos politika turi rūpintis vietos politikai, kurie yra renkami lygiai taip pat, kaip LR seimo nariai.“
Apie L.Slušnį
Save pristato kaip gimusį Vilkaviškyje, žemaičio ir suvalkietės šeimoje, užaugusį ir baigusį mokyklą Alytuje, profesinę karjerą praleidusį Vilniuje.
PRIEŠ
R.Šarknickas: „VRK visada remiasi gyventojų mažėjimo skaičiumi, tai viena, o gyventojai, kurie, savo dzūkiška kalba, vietos tradicijomis ir priklausantys vienai savivaldybei remiasi savo teritorijos, savivaldos taisyklėmis neturi būti atskirti, o dabar, yra kaip sako liaudis, atriekiama kitiems, kurie niekada nebuvo Dzūkijos dalimi.
Manau, kad tai neteisinga. Kodėl dzūkai turi rinkti suvalkietį, kuris niekada nebuvo šalia jų? Kas čia per dzyvai?
Dažnai savivaldybės gyventojai po rinkimų gailisi išrinkę nevietinį politiką, turime ne vieną pavyzdį, o dabar, jei bus įteisinta, kas greičiausiai taip ir įvyks, turėsime dar labiau atitolusį politiką nuo žmonių. VRK tikisi, kad iš tos „atriektos duonos” ateis daugiau rinkėjų, panašu, kad ne, kodėl žmonės turi balsuoti už nepažįstamą? Ne veltui rinkėjų skaičius yra neaugantis.
Kodėl ir kam to reikia, galima pagalvoti, kas dabar yra valdžioje, gal jiems taip geriau, kad apsidraustų nuo nesėkmingų Seimo rinkimų, apie tai dažnai girdžiu dažnai iš dzūkų, ir alytiškių tokius pasisakymus, ypač iš tų, kurie domisi vietos ir nacionaline politika.
Gal visų pirma reiktų mažinti savivaldybių skaičių, pradedant nuo mažiausių, kaip antai: Pagėgiai, Kalvarija, kur gyventojų skaičius yra mažiausias Lietuvoje, ten reiktų suvienodinti skaičių iki reikiamo, tada matytume gal ir kitokias, teisingesnes rinkimų apygardas. Toks teritorijų iškraipymas nepriartina arčiau gyventojo pasitikėjimo, rūpesčiu vietos savivalda, socialiniais ir kitais darbais.
Važiuoti gyventojui iš vienos savivaldybės į kitą pas Seimo narį į biurą kainuoja, o ir problemos skirtingos, nes kiekviena savivaldybė turi savo atskirą požiūrį į rajoną, politikos įgyvendinimo tikslus ir pan.
Pats asmeniškai važiuoju pas žmones, įsivedėme tokią tvarką, kad paskambinęs žmogus į biurą nebūtinai turi važiuoti pas mane, jei jis toli gyvena, vykstame pas jį. O jei yra galimybių ir nuotoliniu būdu sprendžiame žmogaus ar šeimos problemas. Tai yra buvę – pasiteisino. Ačiū „Alytaus naujienoms“ už aktualius gyventojams klausimus.“