Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dėl Šilalės ligoninės direktoriaus laidotuvių pradedamas tyrimas: jose dalyvavo šimtai žmonių

Dar prieš naujuosius nuo COVID-19 miręs Šilalės ligoninės vadovas buvo išlydėtas kaip prieškarantininiais laikais – laidotuvėse dalyvavo minios žmonių, o velionį laidojo visi miestelio kunigai. Dėl laidotuvių pradėtas tyrimas.

Dar vakar pranešėme, kad praėjusių metų pabaigoje nuo COVID-19 miręs Šilalės rajono ligoninės direktorius Antanas Damulis amžinojo poilsio buvo išlydėtas taip, lyg pandemija neegzistuotų. Nors šiuo metu šalyje galioja karantinas ir laidotuvėse be mirusiojo artimųjų negali dalyvauti daugiau nei 10 asmenų, liudininkų teigimu, į laidotuves susirinko minios.

Policija informaciją perdavė NVSC

Policija sako apie laidotuves sužinojusi tik tada, kai apie jas ėmė kalbėti žiniasklaida. Policija surinko esamą informaciją ir užregistravo pranešimą.

„Vakar viešojoje erdvėje, kai pasirodė Valatkos įrašas, kai pastebėjome, tada mes jį užregistravome pas save prie pranešimų ir pradėjome rinkti informaciją apie tai“, – tv3.lt komentuoja Tauragės policijos komisariatas. Policija sako, kad surinkta informacija jau yra perduota Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Tauragės departamentui tolimesniam tyrimui: „Tyrimas yra perduotas Tauragės NVSC, visa surinkta medžiaga“.

NVSC teiks vertinimą

NVSC Tauragės departamentas tv3.lt informavo, kad laidotuves vertins. Pateikti vertinimą paprašė policija. „Gavome paklausimą iš Tauragės apskirties vyriausiojo policijos komisariato. Jie prašo epidemiologinio įvertinimo, nes jie pradėję jau tyrimą. T

okį epidemiologinį įvertinimą mes teiksim“, – sako NVSC Tauragės departamentas. Vertinimo tikslas bus išsiaiškinti, ar laidotuvių metu buvo laikytasi saugumo reikalavimų: „Labai sunku teikti vertinimą, kai mes nedalyvavome. Bendri tokie reikalavimai“.

Atsirado liudininkų

Pirmasis informacija apie galimą karantino sąlygų pažeidimą pasidalino politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka. Savo Facebook įraše apžvalgininkas sako, kad sulaukė tokias laidotuves mačiusio žmogaus skambučio.

„Šilale, tu mano Šilale, su kuo tu ir kur tu eini? Ką tik paskambino žmogus iš Šilalės. Klausia, kodėl niekas neparašė apie tai, kad prieš Naujuosius laidojant nuo koronaviruso mirusį Šilalės rajono ligoninės direktorių, veitinį Darbo partijos veikėją, laidotuvės buvusios masinės, kaip senais ikikovidiniais laikais.

Karstas neštas į bažnyčią. Kapinėse ir kitur velionį palydėję bene 200 žmonių, paskui karstą į kapus ėję du kunigai. Sakau, negali taip būti, nes su velioniu leidžiama atsisveikinti tik 10 žmonių prie grabo etc. Sako, pats mačiau koloną. Laidotuvių aprašymo iš tiesų niekur neaptikau. Nenorėčiau būti priskirtas prie tų, kurie buvo informuoti ir nutylėjo. Bet ir nenoriu tikėti, kad galimi tokie pažeidimai.

Tai klausiu, gal kas galėtų paneigti tokį šmeižtą, kuris turbūt ne tik man skleidžiamas? O gal buvo gautas specialus valdžios leidimas, ir viskas čia zakonno, kaip ir su skiepais po blato? Parašykit, kaip ten buvo iš tikrųjų, ir dedam tašką", – socialiniame tinkle rašo R. Valatka.

Meras laidotuvėse nedalyvavo

Portalo tv3.lt žurnalistai dar trečiadienį susisiekė su Šilalės rajono meru Algirdu Meiženiu. Politikas patvirtino, kad atsisveikinti su mirusiu ligoninės direktoriumi nuvyko ir jis, tačiau apie žmonių kiekį laidotuvėse nieko pasakyti negali. Kaip sako meras, jis pačiose laidotuvėse nedalyvavo ir kad į šermenis ėjo vienas. „Savivaldybė nedalyvavo, aš dalinai dalyvavau, man apie save lengviau pasakyti būtų. Aš nunešiau gėlių, žvakę, pagerbiau ir tiek. Laukiau eilės, kad nepažeisčiau procedūrų, 10–15 min nebuvo prie karsto. Į kapines nėjau ir procedūros baigtos“, – komentuoja A. Meiženis.

Tačiau netrukus pokalbio metu meras ėmė vartoti daugiskaitos formą. „Aš nebuvau tose laidotuvėse, į kapus nėjau, o nunešėm gėlių, buvo administracijos direktorius, keli ten tie žmonės.

Kadangi reikėjo palaukti eilės, tai palaukėm“, – kalba meras. Pasitikslinus, su kuo meras ėjo į laidotuves, A. Meiženis atsako, kad vienas: „Aš vienas asmeniškai ėjau pagerbti, bet buvo mačiau ir administracijos direktorius“. Meras pasakoja, kad laidojimo namų viduje matė apie dešimt žmonių.

Laidojimo namai priklauso savivaldybei

Susisiekus su Šilalės direktoriaus šermenis organizavusia savivaldybei priklausančia įmone UAB „Gedmina“, jos vadovas Donatas Grigalis teigia, jog šermenų metu buvo laikomasi visų Vyriausybės nustatytų reikalavimų. „Pirmąją dieną asmeniškai atsakingai galiu užtikrinti, iki kol asmeniškai mūsų darbo valandos vyko, darbuotojai ir aš asmeniškai kuravome atvykusių atsisveikinti asmenų srautus. <…> Salėje mes laikėmės griežtai Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimų, tai yra dešimt asmenų salėje, plius patys artimiausi šeimos nariai“, – tv3.lt komentuoja D. Grigalis.

Įmonės direktorius sako, kad tada, jei viduje atsirasdavo daugiau nei dešimt žmonių, jis pats asmeniškai juos išprašydavo į lauką. D. Grigalis sako, kad vos atvykę A. Damulio artimieji buvo informuoti apie karantino sąlygas ir privalėjo jų laikytis. Įmonės direktorius teigia, kad šioms laidotuvėms buvo ruoštasi ir buvo tikėtasi žmonių antplūdžio. „Lyginant, kokia asmenybė buvo amžiną atilsį Antanas Damulis, jo žinomumą ir įtaką Šilalėje, tikrai žmonių buvo palyginus ne tiek daug, kiek aš tikėjausi“, – pasakoja D. Grigalis. REKLAMA Tą akimirką, kai reikėjo velionį išlydėti, prie laidojimo namų susirinko daugiau žmonių.

Kaip sako D. Grigalis, susirinkusieji buvo išrikiuoti lauke, keletas žmonių buvo įleisti į koridorių. D. Grigalis sako visų lauke susirinkusiųjų neskaičiavęs, bet spėja, kad laidotuvėse dalyvavo apie 80 asmenų. D. Grigalis taip pat teigia, kad organizuojant eiseną buvo konsultuotasi su NVSC, buvo patikinta, kad eisena, laikantis reikalavimų, vykti gali. „Girdėjau kalbas, nesu tikras, kad jie nuvyko į mišias, o po to į kapines.

Galbūt į mišias ir kapines tikrai susirinko daugiau žmonių, kurie norėjo atsisveikinti, bet nenorėjo brautis į laidojimo namus žinodami taisykles“, – sako D. Grigalis. Laidojimo namų direktorius taip pat sako girdėjęs, kad laidotuvėse dalyvavo daugiau nei du kunigai.

Laidotuvėse dalyvavo trys kunigai

Laidotuvėse dalyvavęs Šilalės Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapijos klebonas Saulius Katkus tv3.lt sako, kad laidotuvėse nedalyvavo 200 žmonių. Klebono teigimu, šitiek paprasčiausiai nebūtų tilpę į bažnyčią. Tačiau kalbas, kad mišiose dalyvavo keli kunigai, klebonas patvirtina. Šilalėje yra trys kunigai ir visi jie dalyvavo laidotuvėse.

„Vienas sėdėjo klausykloje, kiti buvo prie altoriaus“, – komentuoja S. Katkus. Paklaustas, kodėl Šilalės ligoninės direktoriaus laidotuvėms buvo padaryta išimtis ir vyko įprastos laidotuvės, klebonas sako, kad to prašė artimieji. „Šis žmogus buvo aktyvus bažnyčios narys, giedojo chore. Ir, aišku, artimieji norėjo. Yra tokia nerašyta taisyklė, kad labai daug žmonių nori, kad tose laidotuvėse būtų kuo daugiau pagarbos, bendros maldos“, – komentuoja S. Katkus.
Rekomenduojami video