Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Darosi sunku pakelti karštį: pirmiausia gelbės vaikus

Jau ne pirmą vasarą kenčiant alinantį karštį, mokyklos ir vaikų darželiai guodžiasi, kad daugelyje jų dar nėra kondicionierių. Ši problema ypač aktuali šią vasarą, kai rajone atostogoms neužsidarė nė vienas darželis. Šias įstaigas šiuo metu lanko 528 vaikai (36,2 proc. visų ikimokyklinio amžiaus vaikų). Ir nors kondicionierius buvo planuota pirkti tik 2023 metais, vis tik skubama šių pirkinių įsigijimą paankstinti – jau artimiausiame rajono tarybos posėdyje savivaldybės administracija prašys politikų skirti pinigų kondicionierių pirkimui ikimokyklinio ugdymo įstaigoms.

Dalyje įstaigų jau yra

Tiesa, dalyje vaikų darželių kondicionieriai jau yra. Dar 2020 metais darželiams oro kondicionieriams įsigyti savivaldybė skyrė 45 000 eurų, dar 30 000 eurų buvo paskirta 2021 metais, dar tiek pat buvo suplanuota skirti 2023 metais, tačiau, kaip jau minėta, nuspręsta nebedelsti.

Norint paspartinti oro kondicionierių įsigijimą, dar šiemet planuojama skirti papildomą finansavimą.

Reikia dar 42 tūkst. eurų

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos specialistai paskaičiavo: iš viso tam, kad užbaigti kondicionavimo sistemų įrengimą visose ikimokyklinio ugdymo įstaigose, dar reiktų 42 000 eurų. Tą sumą planuojama darželiams paskirti tikslinant 2021 metų biudžetą šio mėnesio rajono tarybos posėdyje.

Jei pinigai liepą bus paskirti, darželiai galės įsigyti kondicionierius per 2–3 mėnesius, vadinasi, kondicionieriai juose bus įrengti iki rudens.

Kėdainių miesto darželyje „Žilvitis“ bei Josvainių ir Šėtos socialiniuose ugdymo centruose oro vėdinimo sistemos įrengtos visiškai.

Dar du darželiai Kėdainių mieste, „Puriena“ ir „Vyturėlis“, nurodė kondicionierius norintys įsirengti darbuotojų kabinetuose ir salėje. Abiem darželiams reikia 12 000 eurų.

Miesto lopšeliams darželiams „Aviliukas“, „Pasaka“, „Vaikystė“ ir „Varpelis“ kondicionierių dar trūksta ir grupėse, ir kitose patalpose.

Nestabdo vaikų darželių veiklos

Tačiau rekordiniai karščiai nestabdo vaikų darželių veiklos. Štai vaikų darželio „Varpelis“ direktorės pavaduotoja Raminta Jurgulienė neslėpė, jog didelės įtakos sėkmingai darželio veiklai turi labai gera šio vaikų darželio vieta.

„Mūsų darželis yra labai dėkingoje vietoje, būtent dėl to didžiąją laiko dalį mes galime praleisti lauke.

Didžioji dalis darželio ploto yra uždengta medžių, dėl to galima džiaugtis geru pavėsiu“, – džiaugėsi pašnekovė.

Padėjo ir tėvai

Ponia Raminta, paklausta, kaip su karščiu tenka kovoti patalpų viduje, sakė, jog reikia dėkoti ir vaikų tėvams.

„Kai kalbame apie saugios veiklos užtikrinimą lauke, mes labai stengiamės, kad vaikai visada būtų su kepurėmis, rūpinamės, jog jie dažnai gertų vandenį.

Grupės viduje temperatūra taip pat tinkama, už tai reikia dėkoti tėveliams – grupės mažylių tėvai nupirko kondicionierių, ir vaikai gali nekaisdami išsimiegoti kokybišku pietų miegu“, – sakė darželio direktorės pavaduotoja.

Ponia Raminta, paklausta, ar nebijo, jog dėl didelės temperatūros gali sumažėti veiklų skaičius ir nukentėti ugdymas, teigė, jog šiuo klausimu ji yra nusiteikusi pozityviai.

„Kiekviena grupė susiplanuoja šiokių tokių pramogų. Suprantame, jog yra ekstremali situacija, kiekviena grupė vaikų negali tarpusavyje bendrauti, tačiau vis tiek stengiamės kiek įmanoma daugiau sugalvoti meninių veiklų, kurių vykdymui didelis karštis turi mažai įtakos“, – teigė R. Jurgulienė.

Įsirengė patys

Kitas Kėdainių vaikų darželis su karščiu taip pat kovoja sėkmingai. Vaikų darželio „Pasaka“ vedėja Regina Bičkienė pasidžiaugė, kad darželyje situacija yra gera, oro temperatūra viduje palanki kokybiškam vaikų ugdymuisi ir laisvalaikiui.

„Su didelėmis problemomis nesusidūrėme, mat darželyje buvo įrengti oro kondicionieriai, todėl darželio viduje tiek vaikams, tiek personalui sąlygos yra geros.

Į lauką einame tik rytais, kai nėra tokio didelio karščio.

Lauke turime baseinus, kurie padeda vaikams atsigaivinti“, – sako pašnekovė.

Lankomumas nepakito

Ponia Regina, paklausta, ar dideli karščiai nesumažino grupes lankančių mažylių skaičiaus, sakė, jog lankomumas šiuo metu toks, koks ir buvo planuotas dar pavasarį.

„Vasarą darželį lankančių vaikų skaičių planavome dar pavasarį. Didžiausių karščių laikas sutapo su pačių tėvelių darbymečiu.

Šiuo metu turime visus lankančius darželį vaikus, kaip ir buvo planuota“, – teigė darželio vadovė.

„Žilvityje“ vėsu

Kėdainių lopšelyje-darželyje „Žilvitis“ taip pat vėsu. Visose 11-oje grupių yra įrengti kondicionieriai, taip pat darželis iš savo lėšų įrengė kondicionavimo sistemą ir virtuvėje, kurioje karštis yra dar didesnis dėl gaminamo maisto.

Kiti darbuotojai gelbėjasi naudodami vėjelius, arba, jei jau labai sukaista, keliauja į grupes. Ten ir su mažyliais pabendrauja, ir atsivėsina.

Darželio direktorė Audra Pakštienė sakė, kad tokių karščių metu vaikai lauke būna gana trumpai: tik ryte, kol dar saulė nekepina.

„Vaikus ryte priimame lauke. Padarome mankštelę, einame pusryčiauti, tada mažyliai vėl eina į lauką ir ten būna iki kokios 10 valandos, kol dar oro temperatūra nebūna per karšta.

Lauke turime vandens, esame įsirengę lauko klases, vaikai būna pavėsyje.

O grupėse yra vėsu, tad karščius ten ir leidžiame.

Vakar bendravau su kolege iš Kauno, ten situacija gerokai blogesnė. Ir greitosios važiuoja, ir darbuotojai neatlaiko karščio. Tad mes gyvename, galima sakyti, poniškai“, – sakė A. Pakštienė.

Rekomenduojami video