Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Čepkelių rezervato taką bus galima lankyti tik su teritorijos specialistu

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba informuoja, kad Čepkelių raisto mokomasis takas yra naujai sutvarkytas, tačiau lankymasis rezervatuose yra reglamentuojamas. Tad mokomaisiais pažintiniais tikslais nuo gegužės 16 d. bus galima lankytis Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato naujame take tik su šios saugomos teritorijos direkcijos specialistu. 

Čepkelių mokomasis takas dėl avarinės būklės buvo uždarytas prieš trejus metus. Mokomojo tako pradžioje pastatyti išraiškingi vartai su dekoratyviais elementais, žyminčiais Čepkelių rezervato simbolius – kurtinius ir spanguoles. Naujai pastatytos informacinės pavėsinės, įrengti nauji mediniai takai ir laiptai link raisto, taip pat suręsta Čepkelių pelkės apžvalgos platforma. Mokomajame take gausu mažosios architektūros elementų ir informacinių stendų, pristatančių Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato vertybes. 

Tačiau pats įpsūdingiausias – medinis apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria užburianti Čepkelių pelkės panorama. Apžvalgos bokšto aukštis – daugiau kaip 8 metrai. Bokšte yra dvi aikštelės: apatinė ir 4,2 m aukštyje. Apžvalgos aikšteles puošia spanguolių dekorai. Bokšto grindys ir laiptų pakopos – iš ilgalaikės maumedžio medienos. 

Čepkelių mokomasis 1,5 km ilgio takas vingiuoja nuo pradžio vartelių link apžvalgos bokšto, o paskui nuveda į apžvalgos platformą pačiame Čepkelių raiste. Informaciniuose stenduose galima sužinoti daugiau apie Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato unikalumą ir kas čia saugoma. 

Čepkelių rezervate dominuoja pelkės, jas supa žemyninės kopos, smėlinga lyguma, Katros upės slėnis. Aukštapelkė sudaro daugiau kaip pusę Čepkelių raisto ploto. Čia priskaičiuojama daugiau nei 80 salų ir salelių, daug užpelkėjusių ežerėlių. Vidutinis durpių klodo storis – daugiau kaip 2 metrai, o didžiausias – 6,5 metro.

Čepkeliuose gausu retų ir nykstančių rūšių, tad čia yra daug buveinių, kurios ypatingai svarbios visos Europos biologinei įvairovei. Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas yra tarptautinės reikšmės RAMSAR šlapžemė, taip pat priklausanti Europos Sąjungos saugomų teritorijų tinklui „Natura 2000“. 

Čepkelių pelkės mokomojo tako tikslas – parodyti lankytojams dalį būdingiausių Čepkelių gamtiniam rezervatui buveinių: pušynais apaugusias žemynines kopas, aukštapelkę su reliktiniais ežerokšniais ir salomis, greta aptinkamas stepėms bei tundrai būdingas augalų bendrijas.
Be saugomos teritorijos direkcijos leidimo rezervatuose lankytis draudžiama.

Tad ir naujame Čepkelių rezervato mokomajame take bus galima lankytis tik mokomaisiais tikslais bei su Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos specialistu, tikslu – susipažinti su šiame rezervate saugomomis gamtos vertybėmis ir kompleksais. 

Ekskursijos į Čepkelius bus organizuojamos du tris kartus per dieną. Išankstinė registracija vykdoma Dzūkijos nacionalinio parko lankytojų centre Marcinkonyse tel. 8 672 46388 arba el. paštas: info@dzukijosparkas.lt

Mokomasis takas rezervate buvo iš esmės atnaujintas pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (I)“. Prie atnaujinimo daug prisidėjo Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Rekomenduojami video