Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Čaplinskas kritikuoja visuomenės skirstymą į „mes“ ir „jie“

Vyriausybei užsimojus gerokai apriboti neturinčiųjų galimybių paso, t. y. nepersirgusių ir nepasiskiepijusių žmonių, gyvenimą ne tik dalis gyventojų rodo nepasitenkinimą, bet ir kai kurie specialistai sako į tai žiūrintys labai rezervuotai. Anot profesoriaus Sauliaus Čaplinsko, jei ir toliau bus toks visuomenės skaidymas į turinčiuosius pasą ir neturinčius, į vakserius ir antivakserius, laukia labai sunkus žiemos sezonas.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdžio metu Visuomenės sveikatos departamento vadovui Audriui Ščeponavičiui pateikus naujausių epidemiologijos rodiklių apžvalgą į tai sureagavo ir užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas.

Pasigenda stebėsenos ir dialogo

Visų pirma jis pasiūlė pažiūrėti, kaip keičiasi virusas ir pati pandemija bei konstatavo, kad, jei valdžios politika nesikeis, tikrai laukia sunkus ruduo. „Tai, ką jau turėjome išmokti, kalbėkime atvirai, ką jau buvome išmokę iš AIDS pandemijos, ką išmokome iš pirmų šios pandemijos metų, tai iš esmės mes vėl bandome kartoti tas pačias klaidas. Ką aš turiu omenyje? Štai žiūrint į tai, kas buvo pristatyta, tai toliau išlieka kontrolė ir draudimai, o ne stebėsena ir dialogas.

Pavyzdžiui, kai kalbama apie tai, kiek diagnozuota protrūkių pasakyti, kiek žmonių užsikrėtė nepasakius, kokie yra epidemiologiniai veiksniai tų protrūkių, tai man asmeniškai nieko nesako. Labai daug yra padaryta kalbant apie vakcinų prieinamumą, čia tikrai nuveiktas fantastinis darbas. Bet neužtenka vakcinų atvežti prie durų, jei jų niekas neatidarys.

Panašu, kad netgi diskusijos apie vakcinų priimtinumą žmogui, kad jis būtų motyvuotas skiepytis, kad jam būtų atsakyta į jam iškylančius klausimus, ką agituoju nuo pat pandemijos pradžios, to faktiškai nėra“, – aiškino specialistas.

 Delta atmainą pasiskiepę asmenys platina ne ką blogiau

S. Čaplinskas konstatavo, kad šiuo metu prieitas labai sudėtingas, kritinis taškas, kai visuomenė yra labai aiškiai ir toliau skirstoma į „mus“ ir „juos“.  „Ir nesvarbu, kurioje pusėje esu aš, kurioje – kitas, bet jeigu yra skirstymas „mes“ ir „jie“, jei skaidymas į turinčiuosius pasą ir neturinčius, į vakserius ir antivakserius tęsis, tai tikrai teigiamų pokyčių nesulauksime“, – dėstė jis.

Anot pašnekovo, šiuo metu kalbėti apie nepasiskiepijusių pandemiją yra labai neatsakinga. „Dabar mes tarsi įsivaizduojame magišką skaičių – paskiepyti 70 proc. gyventojų ir problema bus išspręsta. Nieko panašaus.

Virusas mutavo taip, kad dabar sakyti, kad turime nepasiskiepijusių pandemiją, būtų neatsakinga. Gerai žinoma, kad delta atmaina gali užsikrėsti ir pilnai paskiepyti žmonės. Dar daugiau – kai kurie užsikrėtę delta atmaina pilnai paskiepyti žmonės gali platinti virusą lygiai taip pat efektyviai kaip ir nepasiskiepiję“, – aiškino užkrečiamųjų ligų specialistas.

Kaip nurodė jis, tą jau patvirtino Amerikos mokslininkai, kad, deja, pilnai paskiepytas žmogus gali užsikrėsti delta atmaina. „Ir tas užsikrėtimas gali lemti tai, kad jie taip pat gali platinti daug viruso ir gali būti vėl užkrečiami. Todėl ir atsiranda pasiūlymas, kad ir paskiepytiems žmonėms būnant epidemiologiškai rizikingose situacijose, uždarose, prastai vėdinamose patalpose naudoti kaukes“, – pažymėjo S. Čaplinskas.

Portalas tv3.lt primena, kad tarp Vyriausybės siūlymų yra tai, kad paslaugas teikiant asmenims su galimybių pasu kaukės uždarose patalpose būtų tik rekomenduojamos.

Pasiūlymus vertina rezervuotai

Dėl šių priežasčių ir naujus Vyriausybės siūlomus ribojimus pašnekovas teigė vertinantis labai rezervuotai. „Tai, kokios dabar yra diskusijos dėl galimybių paso ir jo naudojimų, draudimų ir t.t., vertinu labai rezervuotai. Ir pavyzdį jau pateikiau, kad net ir pilnai paskiepyti, kurie nesusirgs sunkiai, bet, deja, delta viruso štamo išskiria daug ir gali užkrėsti kitus žmones.

Štai dėl ko vien pasikliauti tuo, kad žmogus paskiepytas, kai juo labiau neaišku, kokia pas jį susiformavo apsauga, ir iš karto galvoti, kad gali nebesiimti jokių kitų saugumo priemonių, būtų neteisinga“, – portalui tv3.lt kalbėjo jis.

Profesorius pastebėjo, kad kai kurie žmonės gal to nesupranta, bet vaikščiodami netaisyklingai užsidėję kaukę rizikuoja: „Nosies gleivinė yra pagrindinis taikinys delta štamui ir jeigu bus neuždengta nosis, norimo efekto nepasieksime. Kaip ir ventiliacijos klausimai – iki šiol mes per mažai apie tai kalbame.“

S. Čaplinskas pridūrė, kad čia grįžtama prie to, ką jis kartoja nuolatos – reikia, kad žmogus žinotų savo kovido statusą, suprastų, ką tai reiškia ir kaip turėtų elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Taip pat – imtis kompleksinių atsargumo priemonių. „Čia galima palyginti su saugiu vairavimu – jei jau užsisegiau saugos diržą, tai galiu važiuoti, kaip noriu, nesilaikyti jokių taisyklių? Juk ne. Veikia visas kompleksas priemonių“, – lygino jis.

Pandemija gali nugrimzti į pogrindį Kartu profesorius pažymėjo, kad dar vienas visuomenės supriešinimo įrankis – netinkamų etikečių nesiskiepijantiems vartojimas. „Nėra tokių skaičių, kad 50 proc. gyventojų būtų antivakseriai, apskritai Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siūlo atsisakyti šio termino ir kuo rečiau jį naudoti.

Nes pagrindą iš esmės sudaro abejojantys žmonės, kas yra mūsų taikinys, su kuo reikia dirbti. Tai tie žmonės, kurie negavo atsakymo iš mediko į jiems rūpimą klausimą. Todėl logiška būtų toliau vengti šios terminologijos ir naudoti kaip abejojantį skiepais žmogų ir panašiai“, – pastebėjo S. Čaplinskas.

Jis taip pat pastebėjo, kad nesudarant galimybių žmonėms testuotis nemokamai pandemija gali nugrimzti į pogrindį. „PSO aiškia pabrėžia, kad turime du stiprius medicininius ginklus kovai su pandemija – testavimą ir vakcina. Ir dabar dalis žmonių jau pradeda suprasti, kad testas nereiškia ligos diagnostikos, o tik infekavimo diagnostiką. Bet jei ir toliau bus apsunkintas testavimas, mes nebežinosime realios situacijos, pandemija nueis į pogrindį. Jei ir toliau bus toks skaidymas į turinčius pasą ir neturinčius, į mus ir juos, tai tikrai mūsų laukia labai sunkus žiemos sezonas“, – neslėpė S. Čaplinskas.

Rekomenduojami video