Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bylos – naujos. Nusikaltimai ir pavardės jose – nesikeičia

Nors už narkotikų kontrabandą ir jų platinimą teismai skiria pačias griežčiausias bausmes, tačiau nusikaltėlių tai dažnai neatbaido. Šiame nelegaliame versle besisukantys didžiuliai pinigai gundo rizikuoti ir tuos, kurie jau ne kartą teisti už panašius nusikaltimus. Štai ir birželio pradžioje Vilniaus apygardos teisme (VAT) nuosprendį išgirdo ne kartą jau teisti narkotikų prekeiviai. Šį kartą prokurorams pavyko įrodyti teismui ir ne kartą teismų išteisintų Remigijaus Byčiaus, pravarde Remis, ir Genriko Šafranovičiaus, pravarde Genačka, kaltę ir pasiųsti juos už grotų ilgiems nelaisvės metams. Tiesa, vat nuosprendis dar nėra galutinis – tad galbūt aukštesniosios instancijos teismams ir vėl pasirodys, kad šie vyrai nekalti.

Vilnietis R. Byčius yra asociacijos ,,Kalinys“, kurios tikslai yra suimtų ir nuteistų asmenų teisių gynimas bei kalinimo sąlygų gerinimas Lietuvos kalinimo įstaigose, vadovas. Jis ne kartą buvo suimtas ir teisiamas, tačiau jam vis sekdavosi. Jo pavardė minėta ir vadinamoje „amžiaus apiplėšimo“ byloje, kai buvo pagrobta itin brangi ikonų kolekcija, vertinama milijonais. Kaltinimai šioje byloje buvo pateikti visai plėšikų grupei. Buvo įtariama, kad plėšikai 2008 metų spalio 10-osios naktį, persirengę policininkais, pagrobė vertingą vilniečio kolekcininko Andrejaus Balykos 272 ikonų kolekciją.

Byčius buvo areštuotas – už grotų, vykstant ikiteisminiam tyrimui ir teismo posėdžiams, buvo vos ne dvejus metus, tačiau vėliau buvo išleistas, o galiausiai Panevėžio apygardos teismas jį išteisino.

Ir garsioje Lapinų byloje prokurorų pateikti kaltinimai R. Byčiui buvo labai grėsmingi, tačiau požymių, kad jis gali būti išteisintas, atsirado dar vykstant teismo posėdžiams. Remis buvo areštuotas 2009-ųjų gruodžio 12 dieną. O kai 2012 metų viduryje VAT eilinį kartą pratęsė grupuotės vadeivos Lapino dešiniąja ranka laikomo Remio suėmimą, šis sprendimą apskundė Apeliaciniam teismui (LApT). Tą pačią dieną R. Byčius buvo išleistas iš Lukiškių.

Kaip LApT nutartyje išleisti R. Byčių į laisvę nurodė teisėjas, „didelė dalis apklaustų kaltinamųjų prisipažįsta dėl jiems inkriminuojamų nusikalstamų veikų padarymo, duoda išsamius parodymus tiek apie savo, tiek apie bendrininkų (kartu – ir pagal pareikštą kaltinimą priskiriamųjų nusikalstamo susivienijimo organizatoriams bei vadovams) galimai nusikalstamas veikas, tačiau nė vienas iš apklaustųjų nieko neparodo apie R. Byčiaus veikas“.

Prokurorai kaltino Remį, kad narkotikai buvo pardavinėjami jam vadovaujant, tačiau patys pardavėjai to nepatvirtino, nors apie kitus grupuotės vadus liudijo. Pasak prokurorų, R. Byčius esą nurodinėjo, kaip platinti narkotikus, kur įrengti slėptuves, rengė „strielkas“, nustatinėjo kvaišalų kainas. Tačiau R. Byčius tvirtino nė vieno žmogaus neįtraukęs į nusikalstamą susivienijimą, jokio susivienijimo nekūręs, nedisponavęs narkotikais. „Buvo atlikta daugybė visokių tyrimų, ekspertizių, kratų, pas mane nebuvo rasta jokių narkotinių medžiagų, – vardijo R. Byčius. – Nė vienas asmuo nepatvirtino gavęs iš manęs kokį nors nurodymą ar paliepimą, todėl savo kaltės aš visiškai nepripažįstu.“

Ir iš tikrųjų per kratą pas R. Byčių nebuvo rasta nieko, kas draudžiama. Todėl teismas ir padarė išvadą, kad prokurorų kaltinimai R. Byčiui nepasitvirtino – jis buvo visiškai išteisintas.

Pirštinės išdavikės

Ilgą laiką teismo bausmės vis išvengdavęs R. Byčius šį kartą įkliuvo, kai atokioje vietoje, Nemenčinės miške įrengtoje slėptuvėje, paslėpė didelį kiekį narkotinių medžiagų. Tai matė slaptą stebėjimą atlikę policijos kriminalistai, užfiksavę amfetamino slėpimą. Kad pareigūnai gali būti pasislėpę miške ir stebi aplinką, R. Byčius nė nepagalvojo – automobiliu į slėptuvę atvykęs vyras net nesiėmė jokių atsargumo priemonių, greičiausiai buvo įsitikinęs, jog yra saugus. Tai buvo didžiausia jo klaida. Patikrinę automobilį kriminalistai surado pirštines, ant kurių buvo narkotikų pėdsakų. Ir nors teisme kaltinamasis aiškino, jog pirštines naudojo senelių darže kasdamas žemę, tačiau pareigūnai žinojo, kur yra ta slėptuvė, į kurią dėdamas kvaišalus ant pirštinių paliko įrodymus R. Byčius.

O grupuotės nariai ir vėl bandė R. Byčių užstoti. Štai teisme liudijęs Dmitrijus Kravcovas, pravarde Demonas, jau nuteistas kitoje byloje 14 metų laisvės atėmimo, sakė, jog tik jis buvo susijęs su narkotikų platinimu, o R. Byčius ir G. Šafranovičius apie tai esą nieko nežinoję. R. Byčius visą laiką buvo ypatingai atsargus ir niekada nebendraudavo su eiliniais kvaišalų prekeiviais. Šie už narkotikus gautus pinigus privalėdavo perduoti tik D. Kravcovui.

Ne kartą išteisintas

Panašiai kaip ir R. Byčiui, iki šiol sekėsi ir G. Šafranovičiui. Pavyzdžiui, vienoje byloje, kurioje buvo teisiami 33 narkotikų platintojai, prokurorai pagal surinktą operatyvinę medžiagą buvo nustatę, kad grupuotės vadeiva Lapinas savo padėjėju paskyrė G. Šafranovičių-Genačką ir su juo 2002-ųjų pabaigoje sukūrė platų narkotikų prekeivių tinklą.

Tačiau teismui nepakako duomenų, kad nuteistų šį vyrą. Kaip, paskelbus teismo nuosprendį, teigė VAT teisėjų kolegijos pirmininkė Daiva Kazlauskienė, pas G. Šafranovičių nerasta nei ginklų, nei narkotikų, „jam pareikštas kaltinimas buvus susivienijimo organizatoriumi ir vadovu nepasitvirtino“.

Prokurorai tokį teismo sprendimą apskundė, tačiau pernai balandį Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino, kad gaujos lyderių laikytas G. Šafranovičius išteisintas neįrodžius nei to, kad jis buvo gaujos organizatoriumi, nei kad dalyvavo įvairiuose nusikaltimuose.

Pasiuntė už grotų

Draugų kaltę bandęs prisiimti D. Kravcovas elgiasi labai gudriai, nes supranta, kad dar vienas teistumas jo kalinimo laikui didelės įtakos neturės, o štai laisvėje likę draugai jo neužmirš ir gyvenimas už grotų jam tikrai nebus baisus. O pasamdyti aukštos klasės advokatai, žiūrėk, pasieks, kad po kelių metų kalinys būtų išleistas lygtinai.

Sostinės narkotikų prekybos pasaulyje gerai žinomas Demonas buvo nuteistas pernai spalį. Toje byloje D. Kravcovui už atskirus nusikalstamus epizodus, jei bausmės būtų sumuojamos, nelaisvėje tektų išbūti 57 metus. Kadangi mūsų baudžiamajame kodekse numatyta bausmes subendrinti, tai Demonui skirta 14 metų nelaisvės.

Bylos duomenimis, D. Kravcovas ne tik dirigavo nusikalstamam susivienijimui, skirstė jo narių vaidmenis, bet ir pats nevengė imti į rankas kvaišalų, asmeniškai jais prekiavo. Grupuotę domino platus kvaišalų spektras – nuo kokaino ir heroino iki metamfetamino ir kanapių. Beje, kanapes grupuotė pati ir augindavo. Narkotikai buvo laikomi slėptuvėse. Pavyzdžiui, viena partija buvo slepiama smėlio karjere prie Zujūnų. Prekiaujama buvo įvairiose vietoje: tiek nuošaliuose miškeliuose už miesto, tiek mašinų stovėjimo aikštelėse prie populiarių prekybos centrų Vilniuje.

Narkotinių medžiagų įgijimu, laikymu ir platinimu buvo kaltinami net 23 asmenys. Nors dėl pernelyg ilgai užsitęsusio bylos nagrinėjimo teismas skyrė gerokai mažesnes už sankcijoje numatytos bausmės vidurkį laisvės atėmimo bausmes, tačiau pagrindinių narkotikų platintojų teisėjų kolegija nepagailėjo. Baudžiamąją bylą išnagrinėjusios teisėjų kolegijos pirmininkė Jolanta Čepukėnienė paskelbė, kad griežčiausiomis bausmėmis nuteisti grupuotės lyderiai D. Kravcovas ir Erikas Dančenkovas, pravarde Belas – jiems skirtos 14 metų laisvės atėmimo bausmės. 14 metų laisvės atėmimo bausmės sulaukė ir grupuotės narys Rimas Budreika, po 13 metų įkalinimo buvo skirta Vitalijui Jegorovui ir Artūrui Kasjanovui. Tuo metu Andžejus Mašara, nuteistas 12 metų, už grotų praleis 16  – nuosprendis buvo subendrintas su prieš metus jam paskelbta bausme dėl didelio kiekio narkotinių medžiagų įgijimo.

Konfiskavo narkotikus

Tai, kad buvo teisiami, kai kuriems narkotikų platintojams – nė motais. Grįžę iš teismo posėdžių jie ir toliau prekiaudavo kvaišalais, nes, jei yra paklausa, turi būti ir pasiūla. Pareigūnai, stebėję narkotikų platintojus, nusprendė ilgai nelaukti ir smogė dar kartą.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro tyrėjų ištirtą baudžiamąją bylą į teismą perdavė Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Tomas Uldukis.

Remiantis surinktais duomenimis, buvo nustatyta, kad D. Kravcovas-Demonas, kartu su R. Byčiumi-Remiu, G. Šafranovičiumi-Genačka susibūrė į bendrą jungtinę organizuotą grupę, kurios tikslas buvo plėsti organizuotą prekybą narkotikais. Po intensyvių, neviešo pobūdžio ir kitų kompleksinių ikiteisminio tyrimo veiksmų, sulaikymo operacijos metu pareigūnai konfiskavo labai didelius kiekius įvairių narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Sulaikius organizuotos grupuotės narius, tyrimo eigoje buvo rasta nemažai šaunamųjų ginklų bei šaudmenų. Jie buvo laikomi gerai užmaskuotose slėptuvėse. Kvaišalus grupuotė slėpdavo ne tik Nemenčinės miške, bet ir kitose atokiose vietose Vilniuje. Dažniausiai narkotikai būdavo užkasami į žemę. Pareigūnai slapta užfiksavo ne vieną trijulės susitikimą.

Surinkti duomenys liudijo, kad D. Kravcovas, G. Šafranovičius ir R. Byčius intensyviai palaikė ryšius su asmenimis, atliekančiais laisvės atėmimo bausmes, taip pat asmenimis, kurie ne kartą yra pakliuvę į policijos akiratį ir žinomi kaip turintys „profesionalios patirties“ narkotinių medžiagų platinimo „versle“.

Be jau minėtų trijų narkotikos prekybos veteranų kaltinimai byloje buvo pateikti Jevgenijui Levickiui, Marekui Gečiui, Gintarui Bitkauskui, Tadeušui Iliminovičiui ir Dariui Pavlovskiui.

Sekė policininkus

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad grupuotės nariai platino heroiną, amfetaminą, hašišą, kanapes, kanapių dervą bei pastaruoju metu populiarėjančias naujas psichoaktyvias medžiagas. Prieš įsigydami didelį kiekį klientai galėdavo kvaišalus nemokamai išbandyti. Be to, pas grupuotės narius buvo rasta šaunamųjų ginklų bei šaudmenų, o D. Kravcovas net buvo užsigeidęs aukštojo mokslo diplomo – kartu su grupuote teisiamas 6 kartus teistas G. Bitkauskas už 200 eurų sutiko pagaminti netikrą Kauno technologijų universiteto baigimo dokumentą.

Pareigūnai sako, kad gaujos nariai kruopščiai maskavosi – siekdami išvengti sekimų ir sulaikymų, jie vykdė kontrsekimo, kontržvalgybos veiksmus, naudojo įvairių techninių priemonių blokatorius, radijo stotis. Per kratą pas Remį buvo rasti užrašai, kuriuose buvo surašyti slaptų policijos pareigūnų automobilių valstybiniai numeriai.

Be to, jie nuolat keisdavo mobiliojo ryšio telefonus ir SIM korteles, dažnai bendraudavo tik seno modelio telefonais, nes galvojo, kad juos sunkiau pasiklausyti.

Kiekvienas gaujos narys turėjo savo pareigas: vieni ieškojo narkotikų tiekėjų, kiti – klientų, treti platino mažesniais kiekiais – kiekvienas savo teritorijoje.

Grupuotės nariai taip pat turėjo bendrą kasą – iš jos buvo samdomi advokatai, sulaikytiems gaujos nariams ginti.

Pagalbos neįvertino

Kai baigus nagrinėti bylą prokurorui reikėjo siūlyti bausmes, valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras T. Uldukis už tai, kad R. Byčius bendrininkų grupėje platino didelius kiekius kvaišalų, teismo prašė skirti 13 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Teisėjų kolegijos pirmininkas Artūras Šumskas, išnagrinėjęs bylą, konstatavo, kad R. Byčiaus kaltė įrodyta viename epizode ir skyrė jam 12 metų laisvės atėmimo bausmę.

Kravcovui prokuroras prašė skirti 17 metų įkalinimą, o teismas skyrė – 14, G. Šafranovičiui ir D. Pavlovskiui skyrė po 11 metų, M. Gečiui – 10 metų ir 6 mėnesius, J. Levickiui – 13 metų laisvės atėmimo bausmes. Iš pastarųjų ypač turėtų būti nepatenkintas M. Gečys. Prie nusikalstamų veikų atskleidimo prisidėjusį vyrą prokuroras pasiūlė įkalinti tik trejiems metams, o štai teismas buvo negailestingas.

Iliminovičiui teismas skyrė 4 metų laisvės atėmimo bausmę, tačiau jos vykdymą atidėjo, o G. Bitkauskas atsipirko pinigine bauda.

Veikė tik grupėje

67 tomų baudžiamąją bylą išnagrinėjo ir VAT teisėjų kolegija, kuriai pirmininkavo Ainora Kornelija Macevičienė. Šioje byloje nuteisti narkotikų platintojai, kurie norėjo pralobti gabendami narkotikus į Skandinavijos šalis.

Narkotikų gabenimo kelius Kriminalinės policijos biuro pareigūnai surado bendradarbiaudami su Švedijos ir Danijos policija. Į kaltinamųjų suolą sėdo net keturiolika asmenų – Erikas Navickas ir jo žmona Edita Navickienė (susituokė tardymo izoliatoriuje jau po to, kai Erikas buvo sulaikytas, 2012 metais), Darius Bulašas, Ramūnas Skrabulis, Gediminas Surdokas, Virginijus Gruodis, Ričardas Gruodis, Aleksandras Syčevojus, Sergejus Eltermansas, Linas Sakavičius, Renaldas Velička, Darius Dementavičius, Rimas Janulevičius ir Aidas Urbutis.

Prokurorai norėjo įrodyti, jog šie teisiamieji veikė kaip nusikalstamas susivienijimas, tačiau teismas pripažino, kad jie veikė tik grupėje. Teisėja A. K. Macevičienė aiškino, jog prokurorų kaltinimai buvo paremti operatyvinės veiklos metu surinktais duomenimis, todėl pritrūko įrodymų, jog tai buvo organizuota grupuotė. „Ne kiekvienas pokalbis telefonu reiškia nusikalstamo susivienijimo buvimą ar dalyvavimą nusikaltime“, – aiškino teisėja. Tačiau dauguma teisiamųjų vieni su kitais palaikė ryšius, todėl VAT pripažino, kad nusikaltimai buvo padaryti veikiant organizuotoje grupėje, kuriai vadovavo E. Navickas.

Gauja slapstė turtą

Teismas konstatavo, kad narkotikų prekeiviai į Švediją gabeno 30 kg psichotropinės medžiagos – metamfetamino, bei dar beveik 46 kg miltelių, kuriuose buvo daugiau kaip 18,5 kg metamfetamino. Nustatyta, kad grupuotė veikė nuo 2011-ųjų rugpjūčio iki 2012-ųjų kovo – per šį laikotarpį kaltinamieji kontrabanda iš Lietuvos į Švediją ir Daniją ne kartą gabeno bei pasikėsino gabenti labai didelius kiekius psichotropinių medžiagų. Jos buvo slepiamos šaldytuvuose.

Atliekant tyrimą iš neteisėtos apyvartos išimta daugiau nei 90 kg miltelių. Sulaikius grupuotės narius pareigūnai E. Navicko namuose per kratą rado 433 000 litų (daugiau kaip 125 000 eurų). Teismas konstatavo, kad E. Navickas neteks šių pinigų, nes jie buvo gauti iš nusikalstamos veikos ir kaltinamasis negalėjo pagrįsti jų įgijimo. Prokurorai yra pranešę, kad grupuotės nariai Lietuvoje, per kitus asmenis atlikdami finansines operacijas bei sudarydami sandorius, legalizavo dideles sumas nusikalstamu būdu įgytų pinigų ir didelės vertės turtą bei neteisėtai disponavo šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis. Pas juos taip pat buvo rasta ir netikrų pinigų.

Beje, nusikaltėliai prieš areštą įtarė, kad Švedijoje gaujos reikalus tvarkęs vienas vadeivų D. Bulašas gali būti sulaikytas. Šie įtarimai sustiprėjo, kai grupuotei nepavyko pravežti vieną paskutiniųjų narkotikų kontrabandos siuntų. Tada, jaučiant artėjantį areštą, buvo bandoma turtą perrašyti giminėms. Pavyzdžiui, E. Navickas Vokietijoje nusipirkęs automobilį „BMW X3”, užregistravo Jungtinėje Karalystėje gyvenančio savo brolio vardu, o jo draugei Editai Novosiolovai priklausantis automobilis „Volkswagen Golf“ buvo užregistruotas Eriko krikšto motinos vardu. Butas M. K. Čiurlionio gatvėje iš pradžių buvo užrašytas E. Navickienės vardu, tačiau vėliau buvo perrašytas E. Navicko broliui. Už neteisėtą automobilių perrašymą Vilniaus miesto apylinkės teismas E. Navickui skyrė 60 parų arešto.

Bausmės – švelnios

Šios bylos nagrinėjimas irgi vyko gan ilgai. Pagrindiniai įtariamieji, už grotų praleidę po 3 metus, buvo paleisti į laisvę pritaikius kitokias kardomasias priemones. Kai nuosprendis įsigalios, nelaisvėje praleisti metai bus išskaičiuoti iš jiems  skirtų bausmių.

Teisėjų kolegija nusprendė, kad vienas organizuotos grupės lyderių – E. Navickas už grotų praleis 9 su puse metų, o jo žmona E. Navickienė – 5 su puse.

Prie grupuotės lyderių priskiriamas D. Dementavičius, kuris laisvėje buvo sumokėjęs 14 000 eurų užstatą, bus įkalintas 8 metams ir 6 mėnesiams. Tuo metu D. Bulašas, laisve mėgavęsis už sumokėtą 6000 eurų užstatą, pataisos namuose privalės praleisti 6 metus ir 6 mėnesius, o V. Gruodis – metais ilgiau.

Tuo metu jo broliui R. Gruodžiui teismas skyrė 5 metų laisvės atėmimo bausmę, bet ją subendrino su kitais nuosprendžiais, todėl nuteistajam buvo skirtas 10 metų įkalinimas. Jis Kauno apygardos teisme buvo teisiamas su Jakštiniais dėl narkotikų platinimo, o dar anksčiau dėl vagystės ir turto sunaikinimo. Penkerius metus teismas skyrė ir S. Eltermanui. Jis, o taip pat D. Bulašas kurį laiką slapstėsi užsienyje, todėl už ekstradiciją Policijos departamentui turės sumokėti per tūkstantį eurų.

Kitiems kaltinamiesiems buvo skirtos švelnesnės bausmės, vienas išteisintas, o du nuteistieji jau laikomi atlikę bausmę, nes jiems buvo skirtas įkalinimas tokiam laikotarpiui, kokį jie praleido už grotų dar belaukdami teismo.

 

Žilvinas VIZGIRDA

Rekomenduojami video